تاکید واعظی بر فعال سازی روابط بانکی ایران و ترکیه/شرط افزایش مبادلات تجاری

تاکید واعظی بر فعال سازی روابط بانکی ایران و ترکیه/شرط افزایش مبادلات تجاری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی ترکیه و وزیر توسعه این کشور، برنقش فعال سازی وعادی شدن روابط بانکی در همه سطوح ازجمله بانک های دولتی وخصوصی در گسترش روابط اقتصادی دو کشور تاکید کردو گفت: از توسعه همکاری های بانکی دو کشور استقبال می کنم.
[تاکید واعظی بر فعال سازی روابط بانکی ایران و ترکیه/شرط افزایش مبادلات تجاری]

به گزارش جلفا بازار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی رئیس طرف ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه امروز(جمعه) در ادامه دیدارهای رسمی خود با مقام های ترکیه در حاشیه برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور در آنکارا، با «آردم باشجی» رئیس بانک مرکزی و نمایندگان بانک های خصوصی و دولتی این کشور گفت وگو کرد.
وی افزود: خوشبختانه دوران تحریم در ایران برداشته شد و سیستم بانکی ایران آمادگی دارد نسبت به همکاری های مشترک اقدام کند.
واعظی به شرایط تحقق افزایش مناسبات تجاری میان دو کشور اشاره و تاکید کرد: تا زمانی که از ابزار بانکی به صورت کامل استفاده نشود و تسهیلات لازم به بخش خصوصی داده نشود؛ همچنین برای سرمایه گذاری های طرفین تضمین های لازم موجود نباشد، نمی توان انتظار داشت سقف حجم مبادلات به میزانی برسد که مقام های دو کشور تصویب کرده اند.

** انتظار ترکیه برای درخواست تاسیس بانک های ایرانی در آنکارا
وزیر توسعه و رئیس کمیسیون اقتصادی طرف ترک نیز در این دیدار با توجه به فضای حاصله در دوران پسابرجام و رفع تحریم های کشورمان گفت: بانک مرکزی ترکیه آمادگی دارد برای تسریع در زمینه همکاری های بانکی و مراودات پولی دو کشور همکاری کند.
جودت ییلماز افزود: در چنین شرایطی، حضور تعداد بیشتری از بانک های ترک در روابط تجاری دو کشور و فعال شدن شعب بانک های ایران در ترکیه بسیار اهمیت دارد.
رئیس کل بانک مرکزی ترکیه گفت: با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تماس ها، همکاری ها و رایزنی های متناوب داریم و در حال هماهنگ سازی برای تقویت همکاری ها و عادی سازی روابط بانکی هستیم.
وی به فعال بودن بانک ملت در ترکیه اشاره کرد و افزود: محدودیت سوئیفت برای شعب این بانک برداشته شده است.
ییلماز گفت: در مورد تاسیس بانک های جدید ایرانی با شرایط جدید، منتظر دریافت درخواست های آنها هستیم.
براساس این گزارش، در این دیدار که نمایندگان بانک های ترک و بانک های جمهوری اسلامی ایران از جمله بانک مرکزی و صادرات حضور داشتند، مقرر شد جزئیات این همکاری ها به صورت مدون بررسی و نهایی شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.