واکنش به افزایش ناگهانی قیمت موز در بازار

واکنش به افزایش ناگهانی قیمت موز در بازار

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر مجتبی شادلو در واکنش به گران شدن قیمت موز در پی تصمیم دولت مبنی برافزایش تعرفه واردات این کالا، اظهارداشت: متاسفانه در کشور ما جوسازی درباره یک اقدام موثرتر از خود آن است؛ به همین دلیل عده ای با جوسازی و متلاطم کردن اوضاع به دنبال این هستند که شرایط را به همان روالی که دوست دارند، برگردانند.

وی با بیان اینکه افزایش تعرفه موز اقدامی درست است، گفت: اینکه قیمت موز تا چند روز قبل بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان در نوسان بود اما ناگهان به ۵۰۰۰ تومان رسید، یعنی عده ای به دنبال متشنج کردن فضا هستند.

شادلو درباره اینکه آیا وضعیت پیش آمده سواستفاده واردکنندگان از تصمیم دولت است؟ افزود: موزی که با تعرفه جدید وارد می شود، حدود ۲۰ روز آینده به بازار عرضه خواهد شد و هنوز این میوه با تعرفه مذکور به بازار نیامده است.

رئیس اتحادیه باغداران تصریح کرد: ما طی سالیان گذشته همواره اعلام می کردیم چرا این همه موز وارد کشور می‌شود؟ ضمن اینکه در سال ۹۴ از دولت درخواست کردیم این واردات کنترل شود.

شادلو با بیان اینکه افزایش تعرفه باعث می شود واردات موز به اندازه انجام شود، ادامه داد: کاش این کار زودتر انجام می شد؛ اگرچه الان دیر است اما در هر صورت وضعیت این میوه باید تعیین تکلیف می شد و هر وقت جلوی زیان را بگیریم سود است.

وی تاکید کرد: این حجم واردات موز به صرفه و صلاح نبوده و نیازی هم به آن نیست. شادلو همچنین با تاکید بر توجه به صادرات سیب درختی از کشور، گفت: اگر فکری اساسی برای سیب درختی نشود، در آینده دچار ضرر و زیان‌های زیادی در این زمینه خواهیم شد و سرمایه‌های ملی که برای احداث باغات این میوه انجام شده از بین خواهد رفت؛ بنابراین توجه به صادرات سیب از مسائل بسیار مهمی است که باید انجام دهیم.

به گزارش مهر، با مصوبه هیات دولت، مقررات واردات و صادرات در سال ۹۵ تغییراتی داشته که از جمله آن، تغییر در تعرفه ورود میوه موز بوده است.

براساس مقررات جدید صادرات و واردات در سال ۹۵، تعرفه واردات موز از ۴ به ۲۶ درصد افزایش یافته و این مصوبه از ابتدای سال‌جاری لازم الاجرا است.

در همین حال، اگر به ازای واردات هرکیلوگرم موز یک و نیم کیلوگرم سیب درختی صادر شود، مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی یک کیلوگرم موز ۵ درصد تعیین می‌شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.