کارت زرد برای وضعیت آبی تهران

کارت زرد برای وضعیت آبی تهران

با وجود مطلوب بودن بارندگی‌ها در اوایل سال ۹۵، همچنان نسبت به میانگین درازمدت بارندگی‌ها فاصله داریم و نمی‌توان گفت که وضعیت آبی، سبز شده است.

به گزارش جلفابازار ، بحرانی که روز به روز تشدید می‌یابد در روزهای آغازین سال جاری خبرهای خوشی را با خود به همراه آورده به طوری که اگر وضعیت بارش‌ها تا آخر فروردین به همین روال باشد می‌توان نسبت به سال آبی جاری در قیاس با دو سال گذشته امیدوار بود.

بر اساس آخرین آمار از ابتدای سال آبی جاری تا کنون میزان بارش‌ها در استان تهران به ۱۹۵ میلی‌متر رسید در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۳ میلی‌متر و متوسط بارش‌های درازمدت ۴۸ ساله در مدت مشابه ۲۱۲ میلی‌متر بوده است.

همچنین با توجه به خشکسالی‌های شدید دوساله استان تهران در پایان سال آبی منتهی به مهرماه ۱۳۹۴ شاهد کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل آن بودیم که وضعیت فعلی تاحدی می‌تواند نویدبخش باشد.

علاوه بر این متوسط بارش‌های تهران در طول یکسال آبی طی ۱۰ سال اخیر ۳۳۰ میلی‌متر بوده در حالی که تا امروز ۱۹۵ میلی‌متر بارش در سطح استان تهران در سال آبی جدید به ثبت رسیده است.

البته این در حالی است که به گفته خسرو ارتقایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تهران در شرایط فعلی نمی‌توان در مورد مطلوب بودن بارش‌ها در سال آبی ۱۳۹۴ سخن گفت چراکه در اواخر فروردین‌ماه سال گذشته با باران‌های سیل‌آسایی روبه‌رو بوده‌ایم، لذا برای تخمین مطلوبیت سال آبی جاری باید منتظر مابقی سال بود، اما می‌توان گفت که در شرایط فعلی وضعیت نسبتا خوب بوده است.

وی در خصوص وضعیت سدهای تهران گفت: در حال حاضر در پشت سد لار ۳۵ میلیون‌ مترمکعب معادل پنج درصد از حجم این سد، پشت سد لتیان ۶۴ میلیون مترمکعب معادل ۹۰ درصد حجم این سد، پشت سد طالقان ۶۰ درصد حجم این سد، ۲۵۴ میلیون مترمکعب معادل ۶۰ درصد حجم این سد، پشت سد امیرکبیر ۱۵۳ میلیون مترمکعب معادل ۸۰ درصد حجم این سد و پشت سد ماملو ۱۲۳ میلیون مترمکعب معادل ۵۰ درصد حجم این سد آب ذخیره وجود دارد.

به طور کلی با توجه به بحران آب که ۱۵ سال است گریبانگیر کشور شده است، نمی‌توان گفت که باران‌های زودگذر می‌تواند جبران‌کننده این معضل باشد تا جایی که به گفته علیرضا نوذری‌پور قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران باران‌های اخیر پاسخگوی مشکلات آبی تهران نیست و مشکل بحران آب از این مساله فراتر است.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در تهران اظهار کرد: علی‌رغم این‌که میزان بارش‌ها خوب بوده، اما هنوز نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی ها با کاهش روبه‌رو هستیم.

قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که در حال حاضر منابع آب سطحی وضعیت خوبی دارند، ادامه داد: این در شرایطی است که همچنان وضعیت منابع آب زیرزمینی نگران‌کننده است به گونه‌ای که باران‌های زودگذر نمی‌تواند حلال بحران آب باشد.

نوذری پور با بیان این‌که سال‌ها از اتمام عمر منابع آب زیرزمینی می‌گذرد، تصریح کرد: در استان تهران با بحث فرونشست و افت سطح آب زیرزمینی مواجه هستیم که حل این موضوع نیازمند تدابیر اساسی است.

با در نظر گرفتن بحران آب کشور صیانت از آب های زیر زمینی و مدیریت آب های سطحی باید در الویت کاری وزارت نیرو و دیگر سازمان ها قرار بگیرد تا بتوان با یک بسیج همگانی این مایه گران بها را حفظ کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.