۱۹ میلیون مترمکعب آب پاک وارد سفره آب زیرزمینی دشت شهریار شد

۱۹ میلیون مترمکعب آب پاک وارد سفره آب زیرزمینی دشت شهریار شد

مجری طرح های استانی شرکت آب منطقه ای تهران از ورود بیش از ۱۹ میلیون مترمکعب آب پاک به سفره آب زیرزمینی دشت شهریار در یکسال اخیر خبر داد.
[۱۹ میلیون مترمکعب آب پاک وارد سفره آب زیرزمینی دشت شهریار شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نیرو، «خلیل اردشیرتنها» اظهار داشت: بارش های اخیر سبب آبگیری چهار حوضچه از ۶ حوضچه طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج- شهریار شده است.
وی یادآور شد: مطالعات علاج بخشی دشت کرج- شهریار با هدف شناسایی وضع موجود و آینده شامل رفتارسنجی آبخوان، تعیین دقیق نیازهای منطقه در شرایط موجود و شرایط توسعه و در نهایت ارائه راهکارهای علاج بخشی برای کاهش مشکلات کمبود منابع آبی دشت انجام شد.
اردشیرتنها افزود: این طرح با بهره‌گیری از جریان های سیلابی رودخانه کرج و با ساخت سازه های تاخیری متوالی و ایجاد حوضچه های تغذیه در عرض بستر رودخانه، جریان‌های سیلابی رودخانه کرج را به تاخیر انداخته و سرعت آن را کاهش می دهد و در نتیجه، سبب نفوذ بیشتر آب و در نهایت تغذیه سفره آب زیرزمینی دشت شهریار می شود.
به گفته این مقام مسئول، بهره‌برداری بخشی از طرح از ابتدای سال ۱۳۹۴ تاکنون موجب ورود ۱۹ میلیون مترمکعب آب به سفره آب زیرزمینی دشت شهریار شد.
مجری طرح های استانی شرکت آب منطقه ای تهران، پیشرفت فیزیکی طرح تغذیه مصنوعی دشت کرج- شهریار را بیش از ۵۵ درصد عنوان کرد و گفت: ساخت پنج خاکریز هلالی شکل به طول حدود دو هزار متر، احداث ۶ سرریز و حوضچه آرامش از جنس بتن و قلوه سنگ با روکش بتن مسلح، ساخت سازه تقسیم کننده آب بر روی خاکریز ششم برای تقسیم آب بین رودخانه کرج و «شادچای»، ساماندهی بستر رودخانه به طول سه کیلومتر و ساخت ساختمان بهره‌برداری و نگهداری، از جمله بخش های این طرح است.
وی ابراز امیدواری کرد آبگیری چهار حوضچه طرح که اینک بخش عمده عملیات احداث آنها به پایان رسیده، بتواند به تدریج بخشی از کسری سفره‌های آب زیرزمینی دشت کرج- شهریار را جبران کند.
این مسئول یادآور شد: تکمیل عملیات اجرایی و بهره‌برداری کامل از طرح تغذیه مصنوعی دشت شهریار، حجم قابل توجهی از آب پاک و سیلاب‌های رودخانه کرج را مهار کرده و برای تغذیه مصنوعی دشت شهریار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
دشت شهریار یکی از مهم ترین دشت های کشاورزی استان تهران بوده که برای جبران آب سفره ها و محدودیت منابع آب موجود، طرح تغذیه مصنوعی در آن به اجرا درآمده است.
پیش از این، در جریان سیلاب های استان تهران و البرز که بین روزهای ۲۹ تیر تا سوم مردادماه سال گذشته اتفاق افتاد، با بهره گیری از سیلاب رودخانه کرج در محل شهرستان های شهریار و قدس، بیش از دو میلیون مترمکعب آب در سفره زیرزمینی دشت شهریار تغذیه شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.