رویترز: قیمت نفت ۶ درصد افزایش یافت

رویترز: قیمت نفت ۶ درصد افزایش یافت

قیمت نفت در بازارهای جهانی روز جمعه (دیروز) بیش از ۶ درصد بالا رفت و طلای سیاه بیشترین افزایش قیمت هفتگی خود را در یک ماه گذشته تجربه کرد.
[رویترز: قیمت نفت ۶ درصد افزایش یافت]

به گزارش جلفا بازار به نقل از رویترز، کاهش موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا، امید به حداکثر رسیدن مازاد عرضه نفت را در بازارهای جهانی به یاس تبدیل کرد.
تعطیل شدن خط لوله کیستون به کوشینگ اوکلاهاما از دیگر دلایل بالارفتن قیمت های آتی نفت خام آمریکا شد. همچنین خبر کاهش تولید نفت خام روسیه در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) در آستانه برگزاری نشست سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) در دوحه قطر نیز به افزایش قیمت نفت خام در روز گذشته کمک کرد.
قیمت نفت خام آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا کنون روند افزایشی داشته است.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز بازار لندن با ۶٫۴ درصد افزایش به ۴۱ دلار و ۶۴ سنت در هر بشکه رسید. دیروز قیمت نفت در این بازار به بیش از ۴۲ دلار در هر بشکه نیز رسید.
قیمت نفت خام آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز بازار تجاری نیویورک با افزایش ۶٫۶ درصدی به ۳۹ دلار و ۷۲ سنت رسید.
قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال و نفت خام آمریکا در طول هفته گذشته بیش از هشت درصد بالا رفت که بیشترین افزایش قیمت هفتگی از هفته منتهی به ۴ مارس (۱۴ اسفند) است.
«اسکات شلتون» کارگزار انرژی در شرکت ای.سی.ای.پی(ICAP ) در شهر دورهام در شمال کالیفرنیا گفت: «ما در آمریکا شروع به برداشت نفت از انبارها کرده ایم. این خیلی با چیزی که انتظار می رفت فرق می کند. بازار نفت اینطور استدلال می کند که برداشت از ذخایر انبارها ادامه می یابد ، زیرا قطع خط لوله کیستون احتمال آن را افزایش می دهد».
موجودی نفت خام آمریکا در هفته میلادی گذشته تقریبا پنج میلیون بشکه کاهش یافت در حالی که پیش بینی می شد تنها ۳٫۲ میلیون بشکه کاهش یابد.
بسته شدن خط لوله کیستون به کوشینگ اوکلاهاما، ۵۹۰ هزار بشکه در روز از عرضه نفت می کاهد. قرار است خط لوله یاد شده کار خود را از روز سه شنبه (۱۲ آوریل، ۲۴ فروردین) از سر گیرد.
شرکت های نفتی آمریکا هفته گذشته فعالیت های حفاری خود را برای سومین هفته پیاپی کاهش دادند.
در کنار امور تعمیر و نگهداری میدان های نفتی در نروژ و بریتانیا که به افزایش قیمت نفت کمک می کند، اختلال ماه گذشته تولید نفت خام در نیجریه نیز در این زمینه موثر بوده است.
«بجارنه شیلدراپ» تحلیلگر ارشد نفت در بانک اس.ایی.بی (SEB ) اسلو، کنفرانس دوحه را از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بازارهای نفت دانست.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.