هند آماده سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بندر چابهار است

هند آماده سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بندر چابهار است

وزیر نفت هند از آمادگی این کشور برای سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بندر چابهار خبرداد و گفت: روابط ایران و هند در حوزه انرژی دیگر محدود به واردات نفت خام نیست.
[هند آماده سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بندر چابهار است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نفت، دارمندرا پرادهان وزیر نفت هند امروز (شنبه) پس از دیدار با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، از برنامه این کشور برای سرمایه گذاری ٢٠ میلیارد دلاری در بخش انرژی و دیگر زمینه های صنعتی در چابهار خبر داد.
وی افزود: هند برای کمک به توسعه بندر چابهار آماده است و من برای بررسی بهتر اوضاع فردا (یکشنبه) به منطقه آزاد چابهار سفر می کنم.
وزیر نفت هند تاکید کرد، روابط ایران و هند در حوزه انرژی در چند زمینه راهبردی گوناگون در جریان است و دیگر تنها به واردات نفت محدود نمی شود.
پرادهان همچنین با اشاره به تلاش هند برای حل چالش های مربوط به پرداخت بدهی های نفتی این کشور به ایران گفت: پول های ایران در بانک های هند محفوظ است و به زودی با گشایش کانال های بانکی به ایران پرداخت می شود.
وی گفت: صبح امروز مذاکرات بسیار پرثمری با مسئولان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران داشتم و با نهایی شدن مذاکرات بزودی بدیهای نفتی ایران پرداخت می شود.
وزیر نفت هند ضمن ابراز رضایت از گفتگو های امروز با وزیر نفت ایران از توافق با همتای ایرانی خود درباره نقشه راه همکاری در پروژه های گوناگون از جمله طرح توسعه میدان گازی فرزاد بی خبر داد و گفت: دیدار با دیگر مسئولان ایرانی از جمله اکبر ترکان معاون رئیس جمهوری و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی از برنامه های بعداز ظهر امروز هیات هندی خواهد بود.
به گزارش ایرنا، پس از رفع تحریم ها از دی ماه سال گذشته، صادرات نفت ایران به مشتریان سنتی افزایش یافت و در این میان هند نیز درخواست هایی را برای افزایش خرید نفت از ایران ارایه داد.
هند در سالهای تحریم با خرید حدود ۲۰ درصد نفت صادراتی ایران (بطور میانگین ۲۰۰ هزار بشکه در روز) در جایگاه دومین مشتری نفت ایران قرار داشت.
اجرایی شدن برجام، سبب شد تا پالایشگاه های اروپایی مذاکره هایی را با ایران آغاز کنند، تا بتوانند خرید نفت از ایران را افزایش دهند که منجر به توافق با برخی خریداران شد.
بر اساس گزارش ها، پالایشگاه های هندی سفارش خرید محموله های نفتی جدید را ارائه کرده اند که در ماه های آینده تحویل خواهد شد.
همچنین هندی ها تمایل دارند در منطقه چابهار که فاصله نزدیکی با هند دارد طرح های پتروشیمی برای تولید کود اوره احداث کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.