رشد ۱۹۳ درصدی حجم معاملات آتی سکه

رشد ۱۹۳ درصدی حجم معاملات آتی سکه

حجم معاملات آتی سکه در هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۵۵ هزار و ۵۵۹ قرارداد و ارزش آن به بیش از پنج هزار میلیارد و ۸۳۵ میلیون ریال رسید و رشد ۱۹۳ درصدی را نسبت به هفته قبل تجربه کرد.
[رشد ۱۹۳ درصدی حجم معاملات آتی سکه]

به گزارش جلفا بازار به نقل از بورس کالای ایران، در هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیش ترین حجم معاملات با ۴۶ هزار و ۳۲۳ قرارداد به معاملات تحویل آبان ماه اختصاص داشت تا ارزش این سررسید نیز به بیش از یک هزار میلیارد و ۳۹۲ میلیون ریال برسد.
این در شرایطی است که سررسید شهریور ماه سال جاری با حجم ۶ هزار و ۵۷۵ قرارداد و به ارزش بیش ۶۸۴ میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت.
همچنین قرارداد تحویل اردیبهشت امسال نیز با یک هزار و ۲۶۹ قرارداد به ارزش بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال در جایگاه سوم معاملات قرار گرفت. رتبه آخر معاملات به قرارداد آتی سکه تحویل تیر با یک هزار و ۳۹۲ قرارداد به ارزش ۱۴۲ میلیارد ریال اختصاص یافت.
از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنج شنبه) نشان می دهد بهای سکه در سررسیدهای مختلف با افزایش روبه رو شد؛ به طوری که سکه تحویل اردیبهشت با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال(یک میلیون و ۲۶ هزار تومان) به فروش رسید و قرارداد تحویل تیر نیز با قیمت ۱۰ میلیون و ۳۷۰ هزار ریال (یک میلیون و ۳۷ هزار تومان) معامله شد.
سکه تحویل شهریور سال آینده با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار ریال( یک میلیون و ۴۹هزار تومان) مورد معامله قرار گرفت.
در آخر نیز سکه سررسید آبان ماه با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزارریالی(یک میلیون و ۶۴هزار تومان) معامله شد.
از سویی در بازار نقدی نیز سکه و دلار در جهت معکوس یکدیگر حرکت کردند، تا جایی که دلار با ۱۰ تومان کاهش به قیمت ۳۴ هزار و ۸۰۰ ریال (۳ هزار و ۴۸۰ تومان) رسید، ولی سکه تمام بهار آزادی با ۱۰ هزار ریال افزایش به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار ریال رسید.
به عقیده کارشناسان، در هفته گذشته سکه تمام بهار آزادی روزهای نسبتا آرامی را پشت سر گذاشت و در دو کانال ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال و ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال(یک میلیون و ۲۰ هزار تومان) نوسان کرد.
در روز مشابه هفته گذشته (شنبه گذشته)، سکه با ۳۰ هزار ریال افزایش(۳ هزار تومان) افزایش به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال(یک میلیون و ۲۰ هزار تومان) رسید. یکشنبه و دوشنبه، فلز گرانبهای داخلی در مسیر کاهشی قرار گرفت و به میانه کانال ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال (یک میلیون و ۱۰ هزار تومان) رسید.
روز سه شنبه، نوسانی ترین روز بازار سکه بود.
سکه در چهارمین روز هفته ۱۲ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال(یک میلیون و ۲۷ هزار تومان) رسید. روز های چهارشنبه و پنج شنبه سکه نوسان چندانی نکرد.
روز چهارشنبه سکه با ۳۰ هزار ریال(۳ هزار تومان ) کاهش به قیمت ۱۰ می۲۴۰ هزار ریا ل( یک میلیون و ۲۴ هزار تومان) رسید.
با این حال، بخشی ازاین کاهش با افزایش ۱۰ هزار ریالی (هزار تومانی) روز پنج شنبه جبران شد. افزایش روز پنج شنبه و رسیدن به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال (یک میلیون و ۲۶ هزار تومان) موجب شد رشد سکه در هفته گذشته به هشت دهم درصد برسد.
به این ترتیب سکه نقدی در روز پنجشنبه گذشته با رشد قیمت معاملات خود را به ثبت رساند، به طوری که سکه تمام بهار آزادی با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال( یک میلیون و ۲۶ هزار تومان )معامله شد.
همچنین بهای نیم سکه با ۱۰ هزار ریال (یک هزار تومان) رشد به پنج میلیون و ۴۲۰ هزار ریال ( ۵۴۲ هزار تومان ) رسید، ربع سکه و سکه گرمی نیز به ترتیب با دو میلیون و ۸۹۰ هزار ریال( ۲۸۹ هزار تومان) و یک میلیون و ۹۳۰ هزار ریال( ۱۹۳ هزار تومان ) معامله شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.