افزایش ظرفیت هفت میلیون تنی محصولات پتروشیمی

افزایش ظرفیت هفت میلیون تنی محصولات پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: امسال با راه اندازی ١٣ تا ١۴ پروژه ، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حدود هفت میلیون تن افزایش می یابد.
[افزایش ظرفیت هفت میلیون تنی محصولات پتروشیمی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نفت، مرضیه شاهدایی نامگذاری سال ٩۵ به عنوان « سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل » را یادآور شد و افزود: توسعه صنعت پتروشیمی مثال بارز اقتصاد مقاومتی در کشور است.
وی تحقق تحول عظیمی در اقتصاد کشور با توجه به رفع تحریمها را خاطرنشان ساخت و گفت : صنعت پتروشیمی نیز از این تحول بهره مند می شود، درعین حال توسعه این صنعت در چند سال گذشته با مشکلاتی درباره انتقال پول، تامین مالی (فاینانس) ، انتقال فناوری و خرید تجهیزات روبرو بود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: مذاکره با شرکتهای خارجی به منظور همکاری در بخش فروش و صادرات محصولات و همچنین اخذ یا انتقال فناوریهای مورد نیاز در حال انجام است.
شاهدایی تمایل شرکتهای اروپایی و آسیای شرقی برای سرمایه گذاری و تامین مالی در طرحهای صنعت پتروشیمی ایران را یادآور شد و گفت: شرکتهایی که در زمان پیش از تحریمها رابطه خوبی با ایران داشتند و به دلیل مسائل تحریم از کشور خارج شده بود، برای همکاری در تکمیل طرحها و انجام پروژه های جدید اعلام آمادگی کرده اند که اکنون رایزنیها در حال انجام است.
وی گفت:پتروشیمی، صنعتی است که از خام فروشی جلوگیری می کند و این صنعت علاوه بر تبدیل فرآورده های صنایع بالادست به محصولات پتروشیمی، می تواند از خام فروشی تولیدات واحد های پتروشیمی به جهان با استفاده آنها در صنایع پائین دست جلوگیری کند.
شاهدایی اظهار امیدواری کرد : زیرساختهای لازم برای توسعه صنایع پایین دستی گسترش یابد و با توسعه صنایع پائین دستی در سال ٩۵ می توان اشتغالزایی قابل توجهی را نیز به وجود آورد.
معاون وزیر نفت دسترس بودن خوراک و ظرفیتهای بسیار خوب موجود در ایران را به عنوان مزیتهایی دانست که شرکتهای خارجی با وجود پائین آمدن قیمت نفت ، مشتاق سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی هستند و ایجاد زیرساختهای لازم برای سرمایه گذاران خارجی در طرحها از جمله وظایف صنعت پتروشیمی به شمار می رود.
شاهدایی گفت: افزایش تولید در فازهای پارس جنوبی، خوراک بیشتری نیز برای واحد های پتروشیمی تأمین می کند و با تأمین خوراک، واحدهای معطل وارد مدار تولید شده و در نتیجه ظرفیتهای این صنعت نیز افزایش خواهد یافت.
وی تکمیل ۵۵ طرح نیمه تمام صنعت پتروشیمی را نیز از دیگر اولویتهای این شرکت دانست و افزود: پتروشیمی به طرحهایی که نیاز به تامین مالی هم نداشته باشند،کمک می کند تا زودتر به مرحله بهره برداری برسند و علاوه براین رفع موانع در طرحهایی که نیاز به فناوری و فاینانس از منابع خارجی دارند، در دستور کار است .
معاون وزیر نفت گفت: مذاکراتی با شرکتهای خارجی به منظور انتقال و بروزرسانی فناوریهای مورد نیاز، صورت گرفته تا مشکلات واحدهای تولیدی در این زمینه رفع و ظرفیت واحد های پتروشیمی افزایش یابد.
شاهدایی اهمیت ارتقای فناوری در داخل کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با افزایش فعالیت خود می تواند با شرکتهای خارجی برای انتقال دانش فنی همکاری کند.
این مقام مسئول افزود: زیرساخت پروژه های آینده و جدید در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعریف شده، اما هنوز سرمایه گذار ندارد و این شرکت در نظر دارد این پروژه ها را به سرمایه گذار صاحب صلاحیت واگذار نماید.
به گفته شاهدایی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با محوریت بخش خصوصی به توسعه طرح ها کمک می کند و این شرکت توسعه منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و بخشی از منطقه جاسک که به این صنعت اختصاص داده شده و ایجاد منطقه ای جدید پتروشیمی در عسلویه را در برنامه دارد.
به گزارش ایرنا، اکنون بیش از ۶۱ میلیون تن ظرفیت انواع محصولات پتروشیمی در کشور است و تا سال ۱۴۰۴ به حدود ۱۸۰ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت .
تحقق هدف مزبور نیاز به حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید دارد که باید از محل منابع داخلی و خارجی تامین شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.