دانشگاه های سن پترزبورگ خواستار همکاری با دانشگاه های ایرانی شدند

دانشگاه های سن پترزبورگ خواستار همکاری با دانشگاه های ایرانی شدند

روسای دانشگاه های بزرگ سن پترزبورگ در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه خواستار همکاری با دانشگاه های ایرانی شدند.
[دانشگاه های سن پترزبورگ خواستار همکاری با دانشگاه های ایرانی شدند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی در مسکو، روسای دانشگاه دولتی، دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی و دانشگاه اروپایی در سن پترزبورگ در دیدارهای جداگانه با مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو برای همکاری با دانشگاه های ایرانی ابراز علاقه کردند.
«نیکولای واختین» سرپرست ریاست دانشگاه اروپایی سن پترزبورگ در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت همکاری این دانشگاه با دانشگاه های ایران تاکید کرد.
در جریان این نشست مقرر شد پس از بررسی های کافی، یکی از دانشگاه های ایرانی به عنوان همتای دانشگاه اروپایی سن پترزبورگ برای همکاری معرفی شود.
دکتر سنایی همچنین با حضور در جمع دانشجویان این دانشگاه از کشورهای مختلف درباره سیاست خارجی ایران سخنرانی کرد و به پرسش های مطرح شده پاسخ گفت.
سفیر ایران در دیدار با «نیکلای کروپاچوف» رییس دانشگاه دولتی سن پترزبورگ نیز که از بزرگترین دانشگاه های روسیه به شمار می رود در باره همکاری دانشگاهی دو کشور گفت وگو کرد.
دو طرف همچنین در زمینه تقویت همکاری های دانشگاه دولتی سن پترزبورگ و دانشگاه تهران با توجه به سند همکاری تازه امضا شده تبادل نظر کردند.
سنایی همچنین از کروپاچوف برای سفر به تهران دعوت کرد.
در ادامه این دیدار نشان استادی این دانشگاه به سفیر ایران در مسکو اعطا و از وی خواسته شد در فرصت های ممکن در این دانشگاه تدریس کند.
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ از دانشگاه های بزرگ روسیه که ژانویه سال ۱۷۲۴ به دستور پطر کبیر امپراتور وقت این کشور تاسیس شد، ۲۴ دانشکده تخصصی، چندین مرکز و انستیتو بیش از ۳۰ هزار دانشجو و ۱۳ هزار کادر علمی و اداری دارد.
سنایی همچنین در چارچوب این برنامه، در دو جلسه با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه دولتی سن پترزبورگ درباره نظام سیاسی و سیاست خارجی ایران سخنرانی کرد و به پرسش های مخاطبان پاسخ گفت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با دکتر «الکساندر زاپیسوتسکی» رییس دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی سن پترزبورگ، روند همکاری های این دانشگاه و دانشگاه علامه طباطبایی را بررسی کرد.
در چارچوب این همکاری ها، «روزهای علم، فرهنگ و ادبیات ایرانی» و «همایش ایران و روسیه: گفت وگوی فرهنگی» روز پنجشنبه و جمعه در این دانشگاه برگزار شد و دکتر سنایی در افتتاحیه این همایش سخنرانی کرد.
در این نشست همچنین امکان مشارکت محققان و دانشمندان ایرانی در «همایش سالانه علمی بین المللی لیخاچف» به میزبانی این دانشگاه بررسی شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.