هند درنخستین فرصت بدهی به ایران را می پردازد/واگذاری مطالعه یک میدان گازی به دهلی نو

هند درنخستین فرصت بدهی به ایران را می پردازد/واگذاری مطالعه یک میدان گازی به دهلی نو

وزیرنفت اعلام کرد :براساس یک سند همکاری که به امضای ایران و هند رسید، مطالعه میدان گازی « فرزاد بی » به این کشور واگذار شد و علاوه براین وزیر نفت هند در تهران پرداخت بدهی دهلی نو در نخستین فرصت به جمهوری اسلامی را مورد تاکید قرار داد.
[هند درنخستین فرصت بدهی به ایران را می پردازد/واگذاری مطالعه یک میدان گازی به دهلی نو]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه عصر امروز (شنبه) پس از امضای سند همکاری میان ایران و هند، اظهار داشت شرکتهای هندی از نظر مالی مشکلی برای توسعه میدان گازی مزبور ندارند.
وی درباره بخشی از این سند که مربوط به همکاری در زمینه توسعه میدان گازی « فرزاد بی » است، افزود: بر اساس این سند همکاری، قرار است مذاکره درباره میدان گازی یاد شده به صورت ترک تشریفات مناقصه با شرکتهای هندی تداوم پیدا کند.
زنگنه اضافه کرد: براساس سند همکاری مزبور قرار شد دو طرف در یک زمانبندی مشخص، نتیجه مذاکره درباره « فرزاد بی » را نهایی سازند.
زنگنه درباره پرداخت بدهی نفتی هند به ایران هم گفت :وزیر نفت هند تاکید داشت این پول مستحق ایران است و هند در نخستین فرصت آن را به ایران پرداخت خواهد کرد و افزود: هماهنگی بانکی امکان آن را فراهم می سازد تا پول به ایران منتقل شود.
وزیر نفت درپاسخ به این پرسش که آیا شرکتهای هندی توانایی توسعه میدان گازی « فرزاد بی » را دارند، افزود: شرکتهای هندی مشکلی برای توسعه این میدان ندارند و از نظر تکنیکی هم باید گفت وگو ها انجام شود تا به نتیجه برسد.
میدان گازی « فرزاد بی » در مجموعه ای مشهور به بلوک فارسی قرار دارد که حوزه ای سرشار از منابع گاز و میعانات مربوطه است و در غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدانهای گلشن و فردوسی در آبهای خلیج فارس واقع است.
امضای قرارداد اولیه اکتشاف و توسعه میدان یاد شده با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند مربوط به حدود سال ٢٠٠٠ میلادی می شود؛ اما این قرارداد در بخش اکتشاف اجرایی شد و در بخش توسعه هیچ اقدامی برای برداشت منابع گازی این میدان صورت نگرفت.
به گزارش ایرنا از وزارت نفت، سند همکاری در زمینه «توسعه میدان گازی فرزاد بی، همکاری های پالایشگاهی، صادرات نفت و فرآورده های نفتی ایران به هند و همکاری دو طرف در صنعت پتروشیمی» میان بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند و منابع طبیعی هند امضا شد.
خبرنگار ایرنا یادآور شد، وزیر نفت هند امروز برای دیدار با مقام های ایران وارد تهران شد و درباره گسترش همکاری ها در بخش صنعت نفت با مقام های وزارت نفت گفت وگو کرد.
همچنین از جمله برنامه های پرادهان در سفر به تهران، دیدار با محمدرضا نعمت زاده وزیرصنعت، معدن و تجارت، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی و اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی کشورمان است.
وی قرار است فردا(یکشنبه،٢٢ فروردین) در سفر به چابهار، از محل ساخت مجتمع پتروشیمی از سوی شرکت های هندی برای تولید کود شیمیایی بازدید به عمل آورد .
دولت هند اکتبر ۲۰۱۴ ( آبان – آذر ۹۳) با سرمایه گذاری این کشور برای احداث یک لنگرگاه باری چند منظوره و دو پایانه کانتینری در بندر چابهار موافقت کرد. هند قرار است پنج میلیارد و ۳۷۰ میلیون روپیه (حدود ۸۵ میلیون دلار) در توسعه بندر چابهار هزینه کند و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون روپیه دیگر را در طول ۱۰ سال آینده برای پایدارسازی این طرح از نظر تجاری اختصاص دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.