ارسال نخستین محموله لبنی به روسیه

ارسال نخستین محموله لبنی به روسیه

در حالی که بیش از یک سال از مذاکرات ایران و روسیه برای صادرات محصولات لبنی به این کشور می‌گذرد، قائم مقام صنایع شیر ایران از صادرات نخستین محموله لبنی به روسیه خبر داد.

به گزارش جلفابازار، محمد وقوعی امروز – شنبه – در نشست خبری اظهار کرد: صادرات به روسیه بیش از یکسال و اندی پیش مطرح و مذاکرات بین مسوولان دو کشور آغاز شد و نهایتا طی ماه‌های گذشته پروتکل صادرات لبنیات به روسیه در ماه‌های گذشته به امضای طرفین رسید و نهایتا سه کارخانه لبنی صنایع شیر ایران مورد تایید کارشناسان ایرانی و روسی برای صادرات به این کشور قرار گرفت و موفق شد کد صادراتی IR را از ایران و کد صادراتی به روسیه را نیز دریافت کند. همچنین چهار کارخانه دیگر نیز در حال اخذ مجوزهای لازم به روسیه هستند.

وی افزود: برخلاف برخی ادعاها مبنی بر گرانفروشی صنایع لبنی می‌توان گفت که صنایع شیر ایران با حاشیه سود کمتر از یک درصد، نه تنها گرانفروشی نمی‌کند بلکه کیفیت آن نیز مورد تایید بسیاری از مشتریان داخلی و خارجی قرار گرفته است و همین عامل سبب شده تا صنایع شیر ایران بزرگ‌ترین تولید‌کننده محصولات لبنی در ایران و خاورمیانه شود.

قائم مقام صنایع شیر ایران با بیان این‌که ظرفیت صادرات ۱۰۰ میلیون د لاری انواع محصولات لبنی از جمله پنیرهای غیرسخت، شیرخشک، دوغ و دیگر محصولات پودری برای صنایع شیر ایران وجود دارد، ادامه داد: صادرات لبنیات به روسیه با توجه به بازار ۱۴۰ میلیون نفری این کشور و حدود ۴۰ میلیون نفری دیگر کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از جمله قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس می‌تواند در ارزآوری و جهانی شدن برندهای تولید‌کننده محصولات لبنی ایرانی اثر‌گذاری بالایی داشته باشد و همچنین در ایجاد تعادل در بازار داخلی نیز موثر واقع شود، چرا که حجم بازار لبنیات روسیه سالانه بالغ بر چهار میلیارد دلار است که براساس استعلام‌های صورت گرفته از طریق سازمان دامپزشکی یک محموله ۲۰ تنی شیر خشک به عنوان نخستین محموله صادراتی محصولات لبنی به روسیه ارسال شد.

وقوعی با بیان این‌که صنایع لبنی گرانفروشی نمی‌کنند، گفت: دولت برای حمایت از تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان لبنیات باید برنامه‌های حمایتی از جمله توافقات گمرکی، کنترل صدور مجوز برای صادر‌کنندگان، تسهیل مبادلات بانکی و دیگر تسهیلات از جمله مشوق‌های صادراتی یا تسهیلات حمل‌ونقلی را تعریف و اجرا کند.

قائم مقام هلدینگ صنایع غذایی، دارویی و کشاورزی صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرد: یکی از دلایل تاخیر در صادرات لبنیات این بود که برای تایید محموله‌های صادر شده به روسیه نیازمند زمان بیشتری بودیم، چرا که آیتم‌های مورد درخواست روس‌ها برای آزمایش محموله‌های ایرانی متفاوت از دیگر آیتم‌های بین‌المللی بود و تا اخذ تاییدیه‌های لازم از سازمان‌های ذیربط زمان بیشتری نیاز بود، اما در حال حاضر باید تلاش کنیم تا در بازار به شدت رقابتی روسیه بتوانیم محصولات لبنی ایرانی را در بازار این کشور معرفی و رقابت‌پذیر کنیم که در این زمینه قیمت و بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش از این رضا باکری – دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی- اعلام کرد که نخستین محموله صادراتی لبنی ایرانی به روسیه با حجم حدود ۱۲ تن از نوع پنیر سخت در اواخر اسفند‌ پارسال به روسیه صادر شد و ۱۲ تن دیگر تا چند روز دیگر صادر می‌شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.