سرمایه گذاری ایران در بخش پالایشی هند برای تضمین فروش بلندمدت نفت خام

سرمایه گذاری ایران در بخش پالایشی هند برای تضمین فروش بلندمدت نفت خام

وزیر نفت گفت: ایران در نظر دارد برای تضمین فروش بلندمدت نفت خام در بخش پالایشی هند سرمایه گذاری کند.
[سرمایه گذاری ایران در بخش پالایشی هند برای تضمین فروش بلندمدت نفت خام]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیژن زنگنه عصر امروز(شنبه) در نشست مشترک هیات اقتصادی ایران و هند در اتاق بازرگانی تهران، افزود: امروز یک یادداشت تفاهم بین دو کشور برای گسترش همکاری های نفتی امضا شد.
وزیر نفت اضافه کرد: علاوه بر افزایش صادرات نفت خام، دو کشور برای سرمایه گذاری های کلان و توسعه روابط راهبردی توافق کردند.
زنگنه با بیان اینکه هند به بخش پتروشیمی ایران علاقه زیادی دارد، ادامه داد: هندی ها تمایل خود برای دریافت گاز در صنایع انرژی بر و پتروشیمی را اعلام کرده و ما نیز پاسخ دادیم که می توانید گاز را در چابهار و هر نقطه دیگری تحویل دهیم که تمایل به سرمایه گذاری در بخش های متانول، فولاد و آلومینیوم و سایر صنایع دارند.
وزیر نفت ادامه داد: قیمت گاز تحویلی به طرف هندی مشخص و میزان تخفیف نیز تعیین شده که در چارچوب آن با هندی ها همکاری می کنیم.
وی به مذاکره درباره میدان گازی «فرزاد بی» نیز اشاره کرد و گفت: مهمترین پروژه ای که می تواند زمینه همکاری درازمدت میان دو کشور را فراهم کند توسعه این میدان مشترک است.
زنگنه اضافه کرد: میدان فرزاد بی، ظرفیت تولید روزانه سه میلیارد فوت مکعب گاز را دارد اما با هندی ها برای تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب تفاهمنامه امضا کردیم.
وی ادامه داد: قرار شده است شرکت های هندی برای این گاز تولیدی بازاریابی کنند؛ این گاز در هند و یا سایر بازارهای مصرف به فروش خواهد رفت.
وزیر نفت با بیان اینکه این تفاهمنامه باید تا پایان امسال به نتیجه برسد، اضافه کرد: اجرای این پروژه به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد.
زنگنه به برنامه ایران برای حضور در بخش پالایشی هند نیز اشاره کرد و گفت: تمایل داریم که در طرح های پالایشی کشور هند برای تضمین فروش نفت حضور داشته باشیم.
وی افزود: شرکت های هندی از نظر مهندسی صنعت نفت و گاز توانمند بوده و در رده استانداردهای بین المللی قرار دارند؛ براین اساس شرکت های ایرانی می توانند از این فرصت برای توسعه همکاری استفاده کنند.
وزیر نفت با بیان اینکه ایران به تجهیزات صنعت نفت نیاز دارد، گفت: شرکت های ایرانی و هندی می توانند برای ساخت مشترک تجهیزات با هدف مصرف در داخل کشور و یا صادرات به بازارهای منطقه با یکدیگر مشارکت داشته باشند.
زنگنه افزود: بازار مناسبی در آسیای میانه و منطقه خلیج فارس برای صادرات این تجهیزات وجود دارد.
وی با بیان اینکه ایران نخستین ذخایر گازی جهان را دارد، افزود: ایران تنها کشور در منطقه است که گازی برای صادر کردن دارد زیرا همه کشورهای منطقه دچار کمبود گاز بوده و قطر نیز گاز اضافه برای صادرات ندارد.
وزیر نفت ادامه داد: هند از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در جهان است که می تواند در این بخش با ایران همکاری داشته باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.