دهلی نو آماده واردات گاز از ایران است
وزیر نفت هند

دهلی نو آماده واردات گاز از ایران است

وزیر نفت هند و منابع طبیعی هند گفت: دهلی نو آمادگی دارد ضمن افزایش واردات نفت از ایران، گاز نیز وارد کند.
[وزیر نفت هند: دهلی نو آماده واردات گاز از ایران است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «دارمندرا پرادهان» عصر امروز (شنبه) در نشست مشترک هیات های اقتصادی ایران و هند در اتاق بازرگانی تهران افزود: دولت هند تمایل فراوانی برای گسترش همکاری های اقتصادی با ایران دارد.
پرادهان رفع تحریم ها را فرصتی برای گسترش همکاری های اقتصادی میان ایران و هند دانست و گفت: شرکت های هندی تمایل دارند در بخش های مختلف اقتصاد ایران مانند صنعت نفت، گاز، فولاد، کود شیمیایی و آلومینیوم مشارکت کنند.
وی اضافه کرد: با وجود اینکه تهران و دهلی روابط اقتصادی گسترده ای دارند اما وزن مبادلات انرژی بیشتر است.
وزیر نفت و منابع طبیعی هند ادامه داد: در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بین دو کشور تبادل تجاری انجام شد که نزدیک به هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار مربوط به واردات از ایران بویژه واردات نفت بود.
وی به فرصت های سرمایه گذاری در هند اشاره کرد و گفت: دولت هند در پی بسترسازی برای مبادلات تجاری در جذب سرمایه گذاری های جدید است.
پرادهان اضافه کرد: هم اکنون هند سریع ترین اقتصاد در حال رشد جهان است که براساس پیش بینی های بانک جهانی میزان رشد اقتصادی آن در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به هشت درصد می شود.
وی تاکید کرد نیاز به انرژی در هند در حال افزایش است و گفت: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰ میزان مصرف انرژی در هند برابر با مصرف آمریکا بشود.
وزیر نفت و منابع طبیعی هند اضافه کرد: هند برای توسعه صنعت گاز به تجارت گاز مایع فشرده (ال.ان.جی) و سی.ان.جی توجه ویژه ای دارد.
وی گفت: در گذشته ایران در جایگاه دومین صادرکننده نفت به هند قرار داشت و یک ششم نفت مورد نیاز کشور ما از سوی ایران تامین می شد اما به دلیل تحریم جایگاه ایران اکنون در رده ششم قرار گرفته است.
پرادهان یادآوری کرد فردا (یکشنبه) از چابهار بازدید می کند و گفت: هند در نظر دارد ۲۰ میلیارد دلار در منطقه اقتصادی چابهار و میدان گازی فرزاد بی سرمایه گذاری کند.
به گزارش ایرنا، وزیران نفت ایران و هند امروز (شنبه) سند همکاری در زمینه «توسعه میدان گازی فرزاد بی، همکاری های پالایشگاهی، صادرات نفت و فرآورده های نفتی ایران به هند و همکاری دو طرف در صنعت پتروشیمی» را امضا کردند.
قرار است «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند و منابع طبیعی هند، فردا (یکشنبه) در سفر به چابهار، از محل ساخت یک مجتمع پتروشیمی برای تولید کود شیمیایی بازدید کند. شرکت های هندی در سرمایه گذاری این مجتمع دست داشته اند.
دولت هند اکتبر ۲۰۱۴ ( آبان- آذر ۱۳۹۳) با سرمایه گذاری برای ساخت یک لنگرگاه باری چندمنظوره و دو پایانه کانتینری در بندر چابهار موافقت کرد.
هند قرار است پنج میلیارد و ۳۷۰ میلیون روپیه (نزدیک به ۸۵ میلیون دلار) در توسعه بندر چابهار هزینه کند و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون روپیه دیگر را در ۱۰ سال آینده برای پایدارسازی این طرح از نظر تجاری اختصاص دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.