صادرات نفت ایران به آسیا پس از اجرای برجام ۲۵ درصد افزایش یافت

صادرات نفت ایران به آسیا پس از اجرای برجام ۲۵ درصد افزایش یافت

صادرات نفت ایران پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه ۱۳۹۴، رو به افزایش گذاشته و تقاضای مشتریان برای خرید نفت ایران بالا رفته ، به گونه ای که واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران در این مدت ۲۵ درصد رشد داشته است.
[صادرات نفت ایران به آسیا پس از اجرای برجام ۲۵ درصد افزایش یافت]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، در ماه هایی که از اجرایی شدن برجام می گذرد، بسیاری از مشتریان سنتی اروپایی خرید نفت را از ایران از سر گرفتند و خریداران آسیایی نیز واردات نفت را از ایران افزایش داده اند.
در دوران تحریم، کشورهای آسیایی شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن، عمده ترین خریداران نفت خام ایران بودند و تنها مشتری غیرآسیایی نفت ایران، ترکیه به شمار می رفت.
هر چند پس از رفع تحریم ها، کشورهای اروپایی تمایل خود را برای واردات نفت ایران ابراز کرده و چندین محموله نفت ایران نیز روانه پایانه های نفتی قاره سبز شد، اما آسیا همچنان بزرگترین خریدار نفت ایران محسوب می شود.
گزارش ها نشان می دهد میزان صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی، پس از رفع تحریم ها در ژانویه ۲۰۱۶(دی- بهمن ۱۳۹۴) افزایش یافته ، به گونه ای که در ماه فوریه ۲۰۱۶(بهمن- اسفند۱۳۹۴) نسبت به ماه مشابه سال ۲۰۱۵ حدود ۲۵ درصد رشد داشته است.
اداره کل اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت نیز در گزارشی که به تازگی منتشر کرد، اعلام کرده است، اطلاعات اولیه در زمینه حمل و نقل نفتکش ها نشان می دهد در ماه فوریه سال جاری، ایران توانست صادرات نفت خام خود را به کشورهای هند و کره جنوبی به دو برابر سطح پیش از تحریم ها افزایش دهد و این امکان وجود دارد روند رو به افزایش صادرات نفت خام ایران به بازار آسیا در ماه های آینده نیز ادامه یابد.
همچنین براساس این اطلاعات، مجموع واردات نفت خام چهار مصرف کننده بزرگ آسیا (چین، هند، ژاپن و کره جنوبی) از ایران در ماه فوریه ۲۰۱۶ به یک میلیون و ۲۸۰ هزار بشکه در روز رسید که حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.
چین در ماه فوریه ۲۰۱۶ به میزان روزانه ۵۳۸ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که نسبت به زمان مشابه سال قبل از آن که ۵۳۲ هزار بشکه بود رشد ۱٫۲ درصدی دارد.
هند نیز در ماه فوریه سال جاری میلادی روزانه ۲۱۵ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که نسبت به واردات ۱۱۲هزار بشکه در ماه مشابه سال گذشته رشد ۱۱۲ درصدی نشان می دهند.
صادرات نفت ایران به کره جنوبی نیز در ماه مذکور با رشد ۹۵٫۴ درصدی از ۱۴۴ هزار بشکه در فوریه سال ۲۰۱۵ به روزانه ۲۸۳ هزار بشکه در فوریه سال ۲۰۱۶ رسید.
صادرات نفت ایران در ماه فوریه تنها به ژاپن کاهش داشت به طوری که با کاهش دو درصدی از ۲۴۴ هزار بشکه در روز در فوریه ۲۰۱۵ به ۲۴۰ هزار بشکه در فوریه ۲۰۱۶ رسید.
مجموع صادارت نفت ایران به مشتریان آسیایی در ماه فوریه سال جاری میلادی ۲۴٫۶درصد رشد داشته و از یک میلیون و ۲۳ هزار بشکه در روز در فوریه ۲۰۱۵ به یک میلیون و ۲۷۵ هزار بشکه در فوریه سال جاری میلادی بالغ شد.
ایران می کوشد با لغو تحریمهای بین المللی، به تدریج سهم از دست رفته خود را در بازارهای آسیا و اروپا احیا کند.
با اجرایی شدن برجام، پالایشگاه های آسیایی و اروپایی، مذاکره هایی را با ایران آغاز کردند تا بتوانند خرید نفت را از ایران افزایش دهند که شماری از این مذاکره ها به نتیجه رسیده و منجر به امضای قرار داد نیز شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.