انتقاد بهمنی از مدیریت نقدینگی بانک مرکزی

انتقاد بهمنی از مدیریت نقدینگی بانک مرکزی

به گزارش جلفا بازار به نقل از مهر، محمود بهمنی اظهار داشت: این حجم نقدینگی اگر در مسیر توسعه تولید و رونق صادرات غیر نفتی هدایت نشود، در آینده مشکلات جدی در حوزه بازار پولی و تشدید تورم ایجاد خواهد کرد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: مسئولان بانک مرکزی باید درباره افزایش نقدینگی توضیح دهند و برنامه های خود را برای مدیریت نقدینگی و کنترل آثار تورمی آن اعلام کنند، چون شاخص نقدینگی تاثیر خود را شش ماه تا یک سال بعد بر اقتصاد کشور نشان می دهد و رابطه تورم و نقدینگی را نمی توان رد کرد.

وی هشدار داد: این رشد نقدینگی اگر نصیب سفته بازی، بازارهای کاذب، هزینه های جاری و حقوق و دستمزد شود، تاثیر سازنده نخواهد داشت. بهمنی گفت: کنترل نرخ تورم خوب بوده است اما تولید هم باید حمایت شود و نباید رکود را نادیده گرفت و البته خروج از رکود بسیار سخت تر از کنترل تورم است و در سال اقتصادمقاومتی نیاز داریم که تولید ملی رونق پیدا کند.

وی افزود: اولویت مجلس دهم ساماندهی مسائل اقتصاد به ویژه بازار پولی است تا همه منابع در جهت استقرار اقتصاد مقاومتی مدیریت شود. بهمنی هشدار داد: اگر این منابع پولی در خدمت تولید قرار نگیرد، سونامی تورم ایجاد خواهد کرد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی، اقدام دولت در ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز را برای مدیریت بهینه نقدینگی، مهم دانست.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.