گرده افشانی نخیلات دشتستان بوشهر آغاز شد

گرده افشانی نخیلات دشتستان بوشهر آغاز شد

بوشهر –  رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان استان بوشهر گفت: عملیات گرده افشانی چهار میلیون اصله نخل در این شهرستان آغاز شده و تا 20 فروردین سال آینده ادامه دارد.

  به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا علی رحیمی روز دوشنبه  افزود: شهرستان دشتستان دارای چهارمیلیون و 200هزار اصله نخل است که چهار میلیون اصله در ارقام مختلف بارور هستند.

وی اضافه کرد:عمده نخیلات شهرستان دشتستان از واریته کبکاب، 10درصد قصب و بین 7 تا 10درصد دیگر نیز سایر ارقام است.
رحیمی ادامه داد:عمده نخیلات ارقام قصب شهرستان در مناطق ارم و بوشکان با حدود 500 هزار اصله قرار دارد.
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان گفت: گل دهی نخل از گیاهان دو پایه به صورت گل نر و گل ماده است و روی دو درخت جداگانه قرار دارند وهدف از گرده افشانی درخت نخل عمل لقاح برای تولید میوه است.
رحیمی بیان کرد: در دشتستان از چهار میلیون و200هزار اصله نخل حدود 3 درصد نر است که گرده آنها در عملیات گرده افشانی برای نخیلات ماده مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: بهترین دما برای عمل تلقیح نخیلات 25 تا 27درجه است و بهترین ساعت گرده افشانی نیز بین ساعت 10 تا 15 بعد از ظهر است در این زمان هم دما مناسب و هم وزش باد ملایم است که شرایط مطلوبی برای گرده افشانی است.
رحیمی اظهارداشت: در شهرستان دشتستان گرده افشانی بیشتر بصورت سنتی و دستی به دو شکل گذاشتن گرده نر در بین خوشه های ماده و پاشیدن آرده گرده روی خوشه های ماده صورت می گیرد.
وی گفت: روش گرده افشانی دستی پس از تهیه خوشک های گل از درخت نر 2 تا 3 رشته این خوشک ها بصورت وارونه توسط کشاورز در بین خوشه های گل ماده قرار می گیرد و سپس خوشه ها با برگ نخل گره زده می شود.
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی دشتستان استان بوشهر افزود: گرده افشانی بصورت مکانیزه و مکانیکی به دلیل وجود شاخه های خاردار مشکل است به مین دلیل استفاده از دو روش دستی و سنتی در شهرستان بیشتر رواج دارد.
رحیمی اضافه کرد: در صورت وقوع بارندگی در هنگام گرده افشانی نباید تا 24 ساعت دیگر گرده افشانی صورت گیرد.
شهرستان دشتستان با تولید سالانه 120 هزار تن خرما قطب تولید این محصول در کشور است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.