ادامه خرید تضمینی شیرخام در صورت تامین اعتبار/۵۰ درصد شیرخشک صادر شد

ادامه خرید تضمینی شیرخام در صورت تامین اعتبار/۵۰ درصد شیرخشک صادر شد

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خرید تضمینی شیرخام برای تنظیم بازار این محصول و حمایت از تولید کنندگان داخلی انجام می شود و ادامه این طرح نیازمند تامین اعتبار است.
[ادامه خرید تضمینی شیرخام در صورت تامین اعتبار/۵۰ درصد شیرخشک صادر شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، حسین صفایی روز یکشنبه در حاشیه دیدار محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران با «کریستین اشمیت» وزیر کشاورزی جمهوری فدرال آلمان و هیات همراه در تهران در جمع خبرنگاران افزود: در طول سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ خرید تضمینی شیرخام و تبدیل آن به شیرخشک توسط این سازمان انجام می شد که موثر بود.
وی اظهارداشت: از سال گذشته خرید تضمینی شیرخام به دلیل کمبود منابع مالی لازم متوقف شد اما برای حمایت از دامداران طرح خرید یک ماه شیرخام در فرودین ماه انجام شد.
وی گفت: اجرای این طرح یک ماهه از ابتدای فروردین ماه امسال در استان های اصفهان و شهرکرد که قطب اصلی تولید شیرخام کشورند، آغاز شده و در پایان این ماه متوقف می شود.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه به دنبال تامین اعتبار و خرید تضمینی شیرخام هستیم گفت: برای حمایت از دامداران و تولیدکنندگان، شیرخام خریداری شده با قیمت مصوب ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال به شیرخشک تبدیل شد که برای جلوگیری از عرضه این محصول به بازار داخلی، تاکنون ۵۰ درصد این محصول نیز به کشورهای هدف صادر شده است.

** سیب زمینی با قیمت پایین از کشاورزان خریداری می شود
صفایی در ادامه درباره خرید سیب زمینی گفت: در حال حاضر قیمت سیب زمینی با قیمت هایی پایین تر از کشاورزان خریداری می شود که برای تولیدکنندگان این محصول مقرون به صرفه نیست و همین امر سبب می شود که قیمت سیب زمینی دچار تنش شود.
وی درباره گرانی پیاز پیش از عید نیز افزود: در یک دوره دو ماهه، به دلیل برداشت دیرهنگام پیاز در جیرفت کرمان، قیمت این محصول افزایش قابل توجهی یافت که خوشبختانه در ایام نوروز این محصول به قیمت متعادل رسید.
وی دلیل بروز چنین مسایل از جمله کمبود ناگهانی یک محصول و افزایش قیمت مقطعی آن در بازار را ناشی از تغییرات ناگهانی آب و هوایی عنوان کرد و گفت: وقوع چنین پدیده هایی در بخش کشاورزی طبیعی است و قابل پیش بینی نیست؛ در تمام دنیا نیز این موضوع رخ می دهد.
به گزارش ایرنا، در این دیدار تفاهم نامه همکاری ایران و آلمان در زمینه بهداشت دام و دامپزشکی در حضور وزیران کشاورزی دو کشور امضا شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.