ایران و هند زمینه همکاری های آلومینیومی و نیروگاهی را بررسی کردند

ایران و هند زمینه همکاری های آلومینیومی و نیروگاهی را بررسی کردند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بر تشکیل کمیته مشترک همکاری میان ایران و هند به منظور فراهم سازی زمینه ساخت کارخانه آلومینیوم، ایجاد نیروگاه هزار مگاواتی و تامین بلندمدت مواد اولیه تولید شمش آلومینیوم تاکید کرد.
[ایران و هند زمینه همکاری های آلومینیومی و نیروگاهی را بررسی کردند]

به گزارش جلفا بازار به نقل ازسازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «مهدی کرباسیان» در دیدار مدیرعامل شرکت «نالکو» (بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم سازی هند)، افزود: جمهوری اسلامی و هند با تشکیل کمیته مشترک می توانند زمینه همکاری های چندجانبه را بررسی کنند تا امکان تحقق هدف ها فراهم شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو از همکاری دو طرف در زمینه پودر آلومینا و شمش آلومینیوم استقبال کرد و گفت: روابط خوب ایران و هند، گاز فراوان ایران و ذخایر بالای بوکسیت هند امکان همکاری در بازارهای جهانی را ثمربخش می سازد.
کرباسیان اضافه کرد: چابهار در استان سیستان و بلوچستان با توجه به شرایطی که برای تولید رقابتی دارد، منطقه ای مناسب برای ایجاد کارخانه آلومینیوم است و با توجه به مواد اولیه ای که هند در اختیار دارد، می توان بخشی از نیاز به کارخانه های تولید شمش در ایران را در قالب همکاری بلندمدت تامین کرد.

** آمادگی شرکت هندی برای همکاری مشترک در صنعت آلومینیوم
مدیرعامل شرکت نالکو در این دیدار آمادگی این شرکت را برای همکاری مشترک در صنعت آلومینیوم ایران اعلام کرد و گفت: دو طرف در همه زنجیره این صنعت از معدن بوکسیت تا آلومینا و تولید آلومینیوم امکان همکاری دارند.
«تاپان کومار چاند» افزود: نالکو ظرفیت دو میلیون و ۳۰۰ هزار تنی برای تولید پودر آلومینا دارد و تا دو ماه آینده یک میلیون تن دیگر به ظرفیت این شرکت اضافه می شود.
به گفته کومار چاند، اکنون بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم سازی هند یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آلومینا به بازارهای هدف صادر می کند.
این شرکت تاکنون قراردادهایی برای تامین مواد اولیه با شرکت های تولیدکننده آلومینیوم ایران امضا کرده است.
مدیرعامل نالکو، از ساخت کارخانه ای با ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار تن آلومینیوم در ایران استقبال کرد و گفت: ذخایر بوکسیت هند شرایط اطمینان بخشی را برای تامین مواد اولیه فراهم می سازد.
قرار است کارشناسان دو کشور در بخش آلومینیوم، چگونگی اجرای تصمیم ها را در قالب گزارشی ارائه کنند.
به گزارش ایرنا، «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند و منابع طبیعی هند عصر دیروز (شنبه) در نشست مشترک هیات های اقتصادی ایران و هند در اتاق بازرگانی تهران گفت: شرکت های هندی تمایل دارند در بخش های مختلف اقتصاد ایران مانند صنعت نفت، گاز، فولاد، کود شیمیایی و آلومینیوم مشارکت کنند.
وزیر نفت و منابع طبیعی هند اعلام کرد: در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بین دو کشور تبادل تجاری انجام شد که نزدیک به هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار مربوط به واردات از ایران بویژه واردات نفت بود.
وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران آمار تولید آلومینا در سال ۱۳۹۲ را بیش از ۲۴۹ هزار تن اعلام کرد.
این میزان در سال ۱۳۹۳ با رشد یک درصدی به رقم ۲۵۱ هزار تن رسید و برای سال ۱۳۹۴ رقم ۲۵۰ هزار تن هدفگذاری شد.
همچنین شمش آلومینیوم تولیدی در سال ۱۳۹۲ برابر با ۲۹۹ هزار تن بود که در سال ۱۳۹۳ با کاهش چهار درصدی به ۲۸۷ هزار تن رسید و برای پارسال دستیابی به رقم ۳۱۰ هزار تن پیش بینی شد.
این وزارتخانه در چارچوب برنامه راهبردی افق ۱۴۰۴ که پارسال منتشر شد، ظرفیت تولید آلومینیوم کشور را ۴۶۰ هزار تن اعلام کرده است که در افق چشم انداز به رقم یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن می رسد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.