لاریجانی در پاسخ به رسایی: بستن پرونده پی ام دی کار کوچکی نبود/ لغو قطعنامه ۱۹۲۹ دستاورد بزرگی بود

لاریجانی در پاسخ به رسایی: بستن پرونده پی ام دی کار کوچکی نبود/ لغو قطعنامه ۱۹۲۹ دستاورد بزرگی بود

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی درپاسخ به تذکر حمید رسایی گفت: نباید همه چیز را سیاه نشان دهیم. یکی از مهمترین کارهایی که در برجام انجام شد، بستن پرونده پی ام دی بود که مساله کوچکی نبود.
[لاریجانی در پاسخ به رسایی: بستن پرونده پی ام دی کار کوچکی نبود/ لغو قطعنامه ۱۹۲۹ دستاورد بزرگی بود]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا ، علی لاریحانی در جلسه علنی عصر یکشنبه در پاسخ به تذکر حمید رسایی این مطلب را بیان کرد.
حمید رسایی در تذکر شفاهی خود گفت: مطابق قانون مجلس پس از شش ماه از توافق هسته ای ، باید دولت گزارشی را به مجلس ارائه دهد ، اما هنوز این اتفاق رخ نداده است.
وی گفت: طبق نامه رهبری دولت مکلف است اگر تحریم جدیدی صورت گیرد مجلس و کشور اقدامات خود را در زمینه هسته ای متوقف کنند که البته اورانیوم را یک کاسه داده ایم و شما گفتید که کیک زرد را گرفتیم ولی از نظر من چنین اتفاقی رخ نداده است.
نماینده مردم تهران ادامه داد: وظیفه دولت حفظ حقوق مردم است که باید فشار آوریم و اگر برجام منفعتی دارد که به نظر من ندارد، باید تصمیم جدیدی در باره اقدامات خود در باره برجام بگیریم.
وی خطاب به لاریجانی اظهار داشت: نمی دانم چند جلسه هیات نظارت برجام تشکیل جلسه دادند. به غیر از دو سه جلسه ای که پیش از سال جدید برگزار شده ، فکر نمی کنم در سال جدید جلسه ای تشکیل شده باشد.
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر شفاهی حمید رسایی گفت: آن مطلبی که رهبری گفتند که پلکانی به تعهدات خود عمل کنیم، برای این بود که آنها کلک نزنند و مواد را نگیرند و کیک زرد ندهند ، ولی اول آنها کیک زرد را دادند و بعد ما آنها را دادیم .
وی خطاب به رسایی ادامه داد: من موافق نظر شما هستم که وزارت خارجه باید گزارشی تشریحی در باره اقداماتی که در برجام انجام شده است ارائه دهد و من به شما می گویم که نباید همه چیز را سیاه نشان دهیم. یکی از مهم ترین کارهایی که در برجام انجام شد بستن پرونده ( پی . ام . دی) بود که مساله کوچکی نبود.
لاریجانی افزود: مساله فروش نفت نیز در حال حل شدن است و چند روز پیش به من گفتند امروز یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت می فروشیم که با احتساب میعانات گازی بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه می شود.
عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: آنها می خواستند فروش نفت ما را به صفر برسانند و این ضیقی که اتفاق افتاد به خاطر این بود که چند صباحی از چاه ها برداشت نمی شد و حالا باید گاز به آنها تزریق شود تا دو باره بتوانیم برداشت نفت کنیم.
وی یکی دیگر از دستاوردهای برجام را بسته شدن قطعنامه ۱۹۲۹ دانست و آن را دستاورد بزرگی عنوان کرد و گفت: وزارت خارجه باید گزارش مشروحی از برجام به مجلس ارائه دهد.
سید حسین نقوی حسینی نماینده ورامین نیز در تذکر شفاهی اظهار داشت: در باره برجام ما تعهدات مان را نقد انجام دادیم و فراتر از تعهدات مان عمل کردیم ولی دشمن به وعده های خود عمل نمی کند ، پس ادامه اجرای برجام درست نیست و اگر دولتی ها در باره برجام حرف نمی زنند، حداقل به یاوه گویی های جان کری پاسخ دهند.
کمال الدین پیرمؤذن نماینده مردم اردبیل در اعتراضی به هیات رئیسه در باره اجازه ندادن به موافقین و مخالفین گزارش بودجه برای سخنرانی از جایگاه تذکر داد و افزود: برخی می خواهند با سیاه نمایی به ناحق برجام را زمینگیر کرده و روزگار ملت و دولت را سیاه کنند.
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات نیز خواهان اقدام متقابل ایران در باره بد عهدی غربی ها در توافقنامه هسته ای شد.

** تذکرات دیگر
نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه نیز خواهان اجازه مجوز راه پیمایی کارگران در روز کارگر شد و خطاب به وزیر نفت گفت: جایگاه داران سوخت در زمان جنگ یار و یاور انقلاب بودند و اصل بر برائت است و تا زمانی که در دادگاه صالحه حکمی صادر نشود حرف ها بی اساس است.
محمد تقی توکلی نماینده مردم الیگودرز نیز خواهان حل مشکلات حوزه انتخابیه خود شد.
مجید جلیل سرقلعه نماینده مردم لردگان در مجلس نیز خواهان حل مشکل ساخت سد در حوزه انتخابیه خود شد.
مؤید حسینی صدر نماینده مردم خوی نیز خواهان حل موضوع چند شغله ها شد .
اسماعیل سعیدی نماینده تبریز نیز خواهان حل مشکل کشاورزان و فرهنگیان شد.
احمد شوهانی نماینده ایلام از دولت خواست تا بازارچه های مرزی بازگشایی شود.
نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهد نیز خواهان حل مشکل خرید تضمینی شیرخام از دامداران شد و در ادامه گفت: در مشهد فردی را به صورت صوری برای اخذ هزینه درمان بستری کردند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.