روابط تهران – آستانه در حال شکوفایی

روابط تهران - آستانه در حال شکوفایی

قزاقستان در بین کشورهای آسیای میانه، بزرگترین قدرت اقتصادی و سیاسی را دارد و در عین حال ایران هم بیشترین مبادلات اقتصادی، تجاری و سیاسی را در این منطقه با این کشور دارد.
[روابط تهران – آستانه در حال شکوفایی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا آستانه دو دور میزبان مذاکرات هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک بود که این نشان از حسن نیت و نقش آفرینی مثبت قزاقستان در مورد کشورمان است در بعد اقتصادی هم آستانه نشان داده که شریک اقتصادی مهم و قابل اعتمادی برای ایران بوده است.
مشترکات تاریخی، دینی، فرهنگی، مراودات مردمی و دیدگاه مثبت مردم قزاقستان نسبت به فرهنگ، تمدن و مردم ایران هم فرصت ها و زمینه های مناسبی را برای توسعه فرهنگی میان ایران و قزاقستان فراهم کرده است.
سه ماه پیش هیات بزرگ اقتصادی قزاقستان به سرپرستی وزیر سرمایه گذاری این کشور در ایران حضور یافتند و ضمن آشنایی با فرصت های سرمایه گذاری در کشورمان چندین سند همکاری و یادداشت تفاهم با شرکت های خصوصی و دولتی کشورمان امضا کردند.
اکنون نیز «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان در راس هیاتی بلند پایه روز دوشنبه عازم کشورمان می شود تا روند روابط دو کشور مستحکم و شکوفا شود.

**روابط سیاسی
قزاقستان برای حل مناقشه هسته ای ایران و گروه ۱+۵ که طی دو دور میزبان این مذاکرات بود نشان داد که شریک سیاسی قابل اعتمادی برای ایران است.ضمن آنکه نظربایف اولین رییس دولتی بود که دعوت ایران را پذیرفت ودر راس هیاتی بلندپایه در مراسم تحلیف حجت الاسلام والمسلمین روحانی رییس دولت یازدهم شرکت کرد.
درمقابل هم، ایران جزو اولین کشورهایی است که استقلال قزاقستان را در سال ۱۳۷۰ به رسمیت شناخت و سفارتخانه خود را در آلماتی افتتاح کرد.
مناسبات دو کشور پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید وارد مرحله تازه ای شده است.
روابط دو کشور در بیش از دو دهه گذشته بدون فراز و نشیب با آهنگ مطلوبی همواره رو به رشد بوده است،
تاکنون بیش از ۸۵ سند همکاری در زمینه های مختف میان دو کشور به امضا رسیده و قرار است در سفر این هفته رئس دولت قزاقستان به ایران حدود ۳۰ سند دیگر هم امضا شود.
ایران هم اکنون علاوه برسفارت درآستانه درآلماتی وبندر آکتائو هم دارای سرکنسولگری است وقزاقستان نیزدرگرگان سرکنسولگری دارد.
همچنین رییسان جمهوری ایران و قزاقستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک (شهریور۹۲) و نشست سران سیکا در شهر شانگهای (اردیبهشت ۹۳) دیدار و گفت و گو کردند.
روحانی شهریور سال گذشته نیز در اولین سفر رسمی خارجی خود به آسیای مرکزی به قزاقستان رفت.
پس از این سفر روسای دو کشور در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه و اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر در استراخان روسیه نیز شرکت کردند.
در مراسم افتتاح راه آهن سه جانبه ایران – ترکمنستان و قزاقستان در پاییز سال گذشته نیز هر دو رئیس جمهوری شرکت داشتند.
محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در ماه های اخیر چندین دیدار با یرلان ادریس اف همتای قزاقی خود داشته که آخرین آن در حاشیه نشست وزرای امورخارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو بود.
رایزنی و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی نظیر سازمان ملل ، سازمان همکاری اسلامی ،سیکا، اکو ،مجمع گفت و گوی آسیایی و اجلاس های مرتبط با امور دریای خزر نقش مهمی در پیشبرد مناسبات دوجانبه و منافع مشترک ایران و قزاقستان دارد.

**روابط اقتصادی
۳ ماه پیش و بعد از شروع دوران پسابرجام، بزرگترین هیات اقتصادی قزاقستان که وزیر سرمایه گذاری این کشور در راس آن بود در کشورمان حضور یافتند و ضمن امضای چندین تفاهمنامه همکاری، با ظرفیت های اقتصادی و سرمایه گذاری کشورمان آشنا شدند.کارشناسان حضور این هیات بزرگ اقتصادی از قزاقستان را نشانه اهمیت بالای ظرفیت های اقتصادی دو کشور ارزیابی کردند.
حجم مبادلات تجاری ایران و قزاقستان در سال ۲۰۱۴ بر اساس آمار منتشره از سوی منابع قزاقی حدود ۹۸۷ میلیون دلار اعلام شد که از این میان سهم صادرات قزاقستان ۸۹۳ میلیون دلار و صادرات ایران ۹۴ میلیون دلار بوده است. این میزان مبادلات تجاری بین دو کشور نسبت به سال ۲۰۱۳ افزون بر ۵۹ درصد افزایش داشته است.
همچنین براساس آمار منتشره از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران میزات مبادلات تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۳ معادل ۳۵۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.
از دیگر تحولات مهم در بخش اقتصادی دو کشور می توان به تکمیل راه آهن سه جانبه، افتتاح سیلوی مشترک دو کشور در بندر امیرآباد در خرداد ۸۹، افتتاح پرواز خط مستقیم میان دو کشور از خرداد ۸۹، برگزاری اولین نشست شورای بازرگانی دو کشور، برگزاری سه دوره نشست کارگروه تجاری دو کشور و آغاز بکار مرکز تجاری ایران در شهر چیمکنت در استان قزاقستان جنوبی اشاره کرد. راه اندازی مجدد سوآپ نفت نیز از دیگر توافقاتی است که در حال پیگیری است.
همچنین چندین طرح مهم حمل و نقل ریلی که تاثیر قابل توجهی در افزایش سطح مبادلات دو کشور و نیز مبادلات منطقه ای و بین المللی دارد، افتتاح شده است.
این تحولات درحالی است که فرصت ایران برای ترانزیت کالا وهمچنین ظرفیت بازارایران برای کالاهای با ترجیح اقتصادی قزاقستان، در کنار قرار داشتن قزاقستان بعنوان دروازه ورودی ایران به روسیه و همچنین نقش آستانه در ساختار امنیتی منطقه، برای دو طرف، دستاوردهای مهمی در صورت افزایش مناسبات محسوب می شود.
سومین دهه استقلال قزاقستان، روابط اقتصادی و تجاری دو کشور با غلبه بر مشکلات ناشی از دوران گذار به مرحله ثبات رسیده است هرچند با رفع مشکلات در برخی بخش های اقتصادی، همکاری های دوجانبه می تواند رشد بیشتری داشته باشد.

**روابط فرهنگی
مشترکات تاریخی، دینی، فرهنگی، مراودات مردمی و دیدگاه مثبت مردم قزاقستان نسبت به فرهنگ، تمدن و مردم ایران، فرصت ها و زمینه های مناسبی را برای توسعه فرهنگی میان ایران و قزاقستان فراهم کرده است.
علاوه برنمایندگی، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آستانه و آلماتی در حوزه بسط همکاری های فرهنگی میان دو کشور فعالیت می کند.
همکاری های دانشگاهی، تقویت کرسی های زبان فارسی واتاق های ایران در دانشگاه های مهم قزاقستان، اعزام استاد زبان فارسی، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی به مناسبت های مختلف، برگزاری کنفرانس های مشترک با موضوعات فرهنگی و دینی و اعزام نخبگان قزاقی به برنامه های مهم فرهنگی کشورمان از مهم ترین برنامه های در دست اجرا در این چارچوب است.
کنگره بین المللی رهبران ادیان سنتی و جهانی به عنوان مهم ترین برنامه فرهنگی – دینی قزاقستان در سطح بین المللی از جمله برنامه هایی است که کشورمان حضور پررنگی و سطح بالایی در آن دارد.

**اقتصاد قزاقستان
قزاقستان با حدود ۱۷ میلیون نفر جمعیت بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است.
قزاقستان با وسعت ۲میلیون و ۷۱۷ هزارو ۳۰۰ کیلومتر مربع از شمال با روسیه، از شرق با چین، در جنوب شرقی با قرقیزستان، درجنوب با ازبکستان و در جنوب غربی با ترکمنستان همسایه است. سواحل شمال شرقی دریای خزر در خاک این کشور قرار دارد.
اقتصاد قزاقستان، تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوری های تازه استقلال یافته دارد و از اعضای سازمان همکاری شانگهای است.
این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی هم بسیار غنی است، از سال ۱۹۹۳ میلادی تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در این بخش انجام شده است. همچنین تخمین زده می شود که قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس و در مورد زغال سنگ، آهن و طلا نیز در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار می گیرد و همچنین یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.
نورسلطان نظربایف ۷۵ ساله، بیش از ۲۵ سال است که ریاست جمهوری قزاقستان را بر عهده دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.