افزایش ۹۰ درصدی درآمد نفتی ایران پس از اجرای برجام

افزایش ۹۰ درصدی درآمد نفتی ایران پس از اجرای برجام

درآمد نفتی ایران پس از اجرای برجام، ۹۰ درصد رشد داشته و به حدود ۲۱ میلیارد دلار خواهد رسید.
[افزایش ۹۰ درصدی درآمد نفتی ایران پس از اجرای برجام]

به گزارش جلفا بازار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در صورت احتساب صادرات روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران شامل نفت سنگین و سبک و در نظر گرفتن قیمت فعلی نفت کشور، امسال به درآمد حدود ۲۱ میلیارد دلار دست خواهیم یافت.
در حالی که در خوشبینانه ترین حالت و احتساب صادرات یک میلیون بشکه ای نفت پیش از برجام، درآمد نفتی ایران به حدود ۱۲ میلیارد دلار می رسید. در حالی این محاسبات برمبنای صادرات یک میلیون بشکه ای نفت در هر روز پیش از برجام در نظر گرفته شده که بسیاری از کارشناسان معتقدند ادامه روند تحریم و به توافق نرسیدن با گروه ۱+۵ به طور قطع تاکنون صادرات نفت کشور را به صفر رسانده بود که همین موضوع نیز بتازگی مورد تاکید رئیس جمهوری قرار گرفته است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در پاسخ به انتقادهای اخیر از سوی مخالفان دولت درباره عدم تغییر وضع اقتصادی کشور نسبت به قبل از برجام به همین نکته اشاره و تاکید کرد که اگر برجام به نتیجه نرسیده بود امروز صادرات نفت به صفر می رسید.
براساس آمارهای موجود، پیش از آنکه ایران مورد تحریم قرار بگیرد روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت کشورمان در بازار بفروش می رسید که این رقم پس از تحریم ها و تا چند ماه پیش، به یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
اکنون برمبنای اظهارات بیژن زنگنه وزیر نفت، صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور به روزانه ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
معاون وزیر امور خارجه نیز در دفاع از تاثیرات برجام در اقتصاد کشور، به فروش روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام اشاره کرده و این امر را یکی از نشانه های تاثیرگذاری برجام و توافقات می داند.
براساس اظهارات معاون وزیر امورخارجه، از دیماه ٩۴ که تحریم نفتی برداشته شد فروش نفت ایران به یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید؛ اما رساندن فروش‌مان به میزان ٢ و نیم میلیون بشکه، ۶ ماه تا یک سال زمان می‌برد.
معاون وزیر امورخارجه افزود: پیش از تحریم روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم که این میزان تا توافق موقت ژنو به یک میلیون رسیده بود و می‌خواستند پس از آن به صفر برسانند؛ اما از ٢٧ دی ٩۴ که تحریم نفتی برداشته شد فروش به یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید.
وی ادامه داد: دلیل اینکه چرا میزان صادرات به ٢.۵ میلیون بشکه نرسیده به این دلیل است که ما در این سال‌ها و در زمان تحریم مشتری‌های خود را از دست داده بودیم و آنها جایگزین پیدا کرده بودند و رساندن فروش‌مان به میزان گذشته حدود ۶ ماه تا یک سال زمان می ‌برد.
در حالی منتقدان دولت همچنان بر بی اثربودن برجام اصرار می ورزند که افزایش صادرات نفت کشور و تقاضای اروپایی ها برای خرید نفت ایران حکایتی دیگر دارد.
در حال حاضر اروپا نیز به جمع خریداران نفت ایران پیوسته‌ که به عقیده کارشناسان، ورود این دسته از خریداران نفت، توازن را در بازار ایجاد می‌کند و زمینه‌های لازم را برای تولید بیشتر نفت ایران فراهم خواهد کرد.
ایران پیش از تحریم‌ها حدود ۳۰ درصد از نفت صادراتی خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌کرد.
برهمین اساس و در سال های تحریم، برخی کشورها از جمله عربستان، روسیه و عراق توانستند از غیبت ایران استفاده کرده و سهم کشورمان در بازار جهانی را از آن خود کنند که بخش عمده ای از آن مربوط به بازار اروپا بود.
ایران در دوران تحریم، روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام به اروپا صادر می کند، در حالی که تا پیش از تشدید تحریم ها، ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه از نفت خام ایران به مقصد پالایشگاه های اروپایی ارسال می شد.
بر این اساس، پس از پیشرفت مذاکرات هسته ای، ایران مذاکره با مشتریان سنتی خود در اروپا را برای بازگشت به بازار آغاز کرد و توانست بسیاری از آنها را آماده دریافت نفت خام صادراتی ایران کند.
شرکت توتال فرانسه پیشتاز شرکت های اروپایی برای خرید نفت از ایران بود به گونه ای که قرارداد خرید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت خام از ایران را امضا کرد و قرار است در ماه های آتی نیز بارگیری نفتکش ها آغاز شود. افزون بر توتال، مذاکره هایی نیز با سایر شرکت های اروپایی مانند لوک اویل روسیه و سپسا اسپانیا انجام شده که منجر به امضای قرارداد شد.
همچنین «هلنیک پترولیوم» بزرگترین پالایشگر یونان نیز اعلام کرده است که بزودی نخستین محموله نفت خام از ایران را تحویل می گیرد. بر اساس برآوردها، برای فروش ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت به خریداران اروپایی در پساتحریم، بازاریابی شده است.
علاوه بر این، شرکت های چینی، هندی، کره ای و ژاپنی نیز قصد دارند به تدریج خرید نفت از ایران را افزایش دهند به گونه ای که ژاپن می خواهد واردات نفت از ایران را تا دو برابر افزایش داده و به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برساند.
هر چند که آمارها از افزیش ۹۰ درصدی درآمد نفتی ایران در سال جاری حکایت دارند اما کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی امسال برای کشور مشکلزا خواهد بود زیرا درآمد بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری ایران از محل فروش نفت در دولت احمدی نژاد این روزها به حدود ۲۱ میلیارد دلار رسیده است.
بررسی همین آمار نشان دهنده سال سخت اقتصادی برای کشور است که نمی توان آن را به بحث برجام و برداشته شدن تحریم ها نسبت داد، زیرا امسال، سال سخت نفتی نه فقط برای ایران بلکه برای همه کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی خواهد بود.
با این حال، آنچه آمارها می گویند افزایش درآمد نفتی و فروش نفت کشور پس از برجام و به نتیجه رسیدن آن است که خود گویای تاثیرگذاری توافق انجام شده است اما نباید فراموش کرد سال سخت اقتصاد فقط در سایه اقتصاد مقاومتی در همه زمینه ها و کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی محقق خواهد شد که این امر، جز با انتقادهای سازنده و همراهی همه گروه ها و نگاه ها با دولت برای بهبود اقتصاد کشور محق نخواهد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.