افزایش تلفات جاده‌ای در ۱۴ روز ابتدایی سال

افزایش تلفات جاده‌ای در ۱۴ روز ابتدایی سال

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در ۱۴ روزه ابتدایی سال ۱۳۹۵ هرچند تعداد تصادفات فوتی در شبکه راه‌های برون شهری کاهش پیدا کرده، اما تعداد متوفیان سرصحنه تصادف افزایش داشته است.

به گزارش جلفابازار ، وزارت راه و شهرسازی صبح امروز آمار ابتدایی منتشر شده از سفرهای نوروزی سال ۱۳۹۵ را اعلام کرده که براساس آن طی ۱۴ روز نخست سال ۱۳۹۵ تعداد کسانی که در تصادفات فوت کرده‌اند حدود دو درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد تصادفات جرحی نیز بیش از پنج درصد رشد نشان می‌دهد.

البته این دو آمار در شرایطی شکل گرفته که تعداد تصادف‌های فوتی در مقایسه با زمان مشابه سال قبل حدود سه درصد کاهش یافته است.

همچنین طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در زمان طرح نوروزی حدفاصل ۲۵ اسفند‌ماه سال ۱۳۹۴ تا ۱۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ تعداد تصادف‌های فوتی نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر از سه درصد و تعداد متوفیان سرصحنه حدود دو درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که مجموع تصادفات جرحی در این زمان افزایشی ۵٫۸ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین وزارت راه و شهرسازی آمار تصادفات و تلفات جاده‌ای در استان‌ها را به تفکیک اعلام کرده که براساس آن استان فارس به عنوان پرتصادف و پرتلفات‌ترین استان کشور در طول سفرهای نوروزی به شمار می‌آید.

براین اساس در طول سفرهای فعلی در این استان ۴۵ ثبت متوفی در صحنه صورت گرفته که نسبت به تعداد سال گذشته که ۲۱ نفر بوده رشدی ۱۱۴ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین تعداد تصادفات این استان نیز از ۱۶ عدد در سال قبل به ۲۴ رسیده تا رشدی نزدیک به ۵۰ درصد را به ثبت برساند.

در کنار استان فارس وضعیت برخی از استان‌ها نیز به شکلی نگران‌کننده اعلام شده است. تعداد تصادفات و تعداد فوتی‌ها در استان آذربایجان غربی به نسبت سال گذشته به ترتیب ۲۵۰ و ۳۰۰ درصد رشد داشته است تا تعداد تلفات از دو نفر به هشت نفر در این استان افزایش پیدا کند.

همچنین استان یزد نیز با افزایش ۲۰۰ درصدی تصادفات و تلفات نسبت به سال گذشته وضعیت خطرناکی داشته است.

پس از این دو استان، استان‌های کردستان با رشد ۱۶۶ درصدی، خراسان شمالی با رشد ۱۵۰ درصدی و دو استان کهکیلویه و بویراحمد و گلستان با رشد ۱۰۰ درصدی در تعداد تصادفات آمار چندان مثبتی را از خود به ثبت نرسانده‌اند.

در کنار آمارهای منفی وضعیت چند استان نیز بهبودی نسبت به گذشته را نشان می‌دهد. استان زنجان در قیاس با سال گذشته کاهشی ۹۱ درصدی را در تعداد تلفات به ثبت رسانده و آمار کشته شدگان در این استان از ۱۲ نفر به یک نفر کاهش پیدا کرده است. در استان اردبیل این آمار به ۸۵ درصد رسیده است.

همچنین استان تهران توانسته بخشی از آمارهای منفی خود را کاهش دهد به این ترتیب که تعداد تلفات جاده‌ای در این استان از هفت نفر به چهار نفر و تعداد تصادفات نیز به همین شکل کاهش یافته تا درصد منفی ۴۲٫۸۶ برای پایتخت به ثبت برسد.

در مجموع در سفرهای نوروزی امسال ۱۹۷ تصادف به ثبت رسیده که در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۳٫۴۳ درصدی را نشان می‌دهد، اما درعین حال تعداد تلفات جاده‌ای از ۲۶۹ به ۲۷۳ رسیده که رشدی ۱٫۴۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.