650 راهدارخانه ثابت و سیار با 12 هزار راهدار در نوروز 95 خدمات رسانی می کنند

650 راهدارخانه ثابت و سیار با 12 هزار راهدار در نوروز 95 خدمات رسانی می کنند

تهران –  رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در تعطیلات نوروزی بیش از 650 راهدار خانه ثابت و سیار با 12 هزار راهدار در راه های مواصلاتی کشور به هموطنان خدمت رسانی می کنند.

 به گزارش  جلفا بازار به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی، داود کشاورزیان با اشاره به جزئیات برنامه ها و اقدامات نوروزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: طرح نوروزی این سازمان در قالب پنج بخش حمل و نقل مسافر داخلی، حمل و نقل بین المللی، مدیریت راه ها، راهداری و ایمنی برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه طرح نوروزی 95 از 25 اسفندماه امسال آغاز می شود و تا 15 فروردین ماه سال آینده به مدت 20 روز ادامه دارد، گفت: این طرح در قالب پنج بخش حمل ونقل مسافر داخلی، حمل و نقل بین المللی، مدیریت راه ها، راهداری و ایمنی برنامه ریزی شده است.

** 120 هزار راننده و کمک راننده آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی
معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: در این تعطیلات باهدف سهولت جابه جایی مسافران نزدیک 15 هزار و 500 دستگاه اتوبوس، 27 هزار و دستگاه مینی بوس و 38 هزار و 500 دستگاه سواری کرایه و بیش از 120 هزار راننده و کمک راننده آماده ارائه خدمت به مسافران هستند.
وی با بیان اینکه استقرار بیش از 650 راهدارخانه ثابت و سیار در سطح راه های کشور برای خدمات دهی به مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: 12 هزار راهدار در طرح نوروزی در آماده باش هستند تا در صورت بروز مشکل در محورهای برون شهری نسبت به تسهیل تردد یا بازگشایی راه ها اقدام کنند.

** حضور دو هزار گشت راهداری و 700 اکیپ امدادی و تعمیراتی در طول راه ها
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: حدود دو هزار گشت راهداری در طول راه ها حضور دارند و 700 اکیپ امدادی و تعمیراتی نیز در طول راه ها برای رفع نقائص جزئی خودروی مسافران نوروزی آماده ارائه خدمت به مسافران هستند؛ ضمن اینکه اکیپ های راهداری زمستانی در نقاط برف گیر تا 15 فروردین حضور خواهند داشت.
کشاورزیان با بیان اینکه 141 مرکز مکانیزه معاینه فنی برای خدمت رسانی به ناوگان عمومی حمل و نقل جاده ای در این ایام فعال هستند، گفت: همچنین در اجرای طرح ساماندهی، تاکنون 94 شرکت و نمایندگی از ادارات کل حمل و نقل استان ها مجوز فعالیت دریافت کرده اند.

** کنترل نامحسوس حمل و نقل جاده ای
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: همسو با طرح نظارت و کنترل تردد وسایل نقلیه، طرح کنترل نامحسوس حمل و نقل جاده ای و ارائه مستمر گزارش عملکرد طرح نوروزی به ستاد و ارزیابی استان ها اجرایی می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با مشارکت پلیس راه، همکاری تشکل ها و انجمن های صنفی حمل و نقل به صورت تصادفی از پایانه های بار و مسافر به صورت میدانی نظارت می شود تا وضعیت وسایل نقلیه عمومی جاده ای بیش از پیش کنترل شود.
وی تاکید کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با طرح ویژه نوروزی پلیس برای کنترل میدانی صحت معاینه فنی و تاییدیه مدیر فنی در پاسگاه ها همکاری لازم را خواهد داشت.

** سامانه پیامکی 3000143 پل ارتباطی با مسافران نوروزی
کشاورزیان گفت: با هماهنگی و همکاری شهرداری ها و بازدید مدیران استانی از پایانه های مسافری، پیگیری های لازم برای رفع مسایل و مشکلات پایانه های عمومی مسافری صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین سامانه پیام کوتاه 3000143 برای دریافت انتقادها و پیشنهادها به عنوان پل ارتباطی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با مسافران در طول اجرای طرح نوروزی 95 در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: شرکت ها و موسسه های مسافرتی مسئولیت حُسن عملکرد کارکنان خود را برعهده دارند و موظفند از افراد باصلاحیت برای همکاری استفاده کنند.
به گفته وی، شرکت های مسافربری موظفند در صورت توقف در طول مسیر به دلیل نقص فنی خودرو یا هر دلیل دیگری بدون دریافت هزینه اضافی وسیله دیگری را برای انتقال مسافران به مقصد فراهم کنند.
وی اظهارداشت: در بخش حمل و نقل بین المللی نیز دستورالعمل مربوط به آمادگی و استقبال از نوروز 1395 در پایانه های مرزی برای اقدام و هماهنگی در تردد های برون مرزی و پایانه های مسافربری مرزی در ایام نوروز به اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری کشور و انجمن صنفی شرکت های مسافربری ابلاغ شده است.

** افزایش تردد شمارهای برخط به یک هزار و 730 دستگاه
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همه شعب مرکز مدیریت راه ها در استان های کشور برای انجام ماموریت اصلی نظارت بر فعالیت های جاده ای آماده اند، گفت: برای مدیریت هر چه بیشتر محورهای برون شهری بیش از 400 سامانه کنترل سرعت موجود برای مدیریت و کاهش شدت تصادفات عملیاتی و 74 دستگاه دوربین کنترل سرعت در آزادراه تهران – اصفهان و تهران – ساوه راه اندازی شده و تعداد تردد شمارهای برخط از یک هزار و 503 دستگاه به یک هزار و 730 دستگاه با هدف پوشش شبکه شریانی کشور افزایش یافته است.
کشاورزیان افزود: در قالب طرح نوروزی 95، سامانه بلوتوثی اندازه گیری زمان سفر در محورهای پرتردد منتهی به تهران شامل تهران – آمل (محور هراز)، تهران- ساری (محور فیروزکوه)، تهران-کرج – نظرآباد، کرج – چالوس، تهران – ساوه و مسیر بالعکس راه اندازی شد.
وی افزود: علاوه بر این نسخه جدید نرم افزار موبایل 141.ir با امکان نمایش نقشه برخط گرافیکی، نمایش مسیرهای انتخابی، نمایش عکس جهت دار از دوربین های نظارتی، نمایش محل اجرای کارگاه های جاده ای، تصادفات و انسداد مسیر راه اندازی شده است و مسافران می توانند با مراجعه به این سایت از آخرین وضعیت ترافیک و زمان سفر محورهای پرتردد مطلع شوند.

** اجرای طرح بازدید ایمنی 26 هزار کیلومتر راههای پرتردد سفرهای نوروزی
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از اجرای طرح بازدید ایمنی 26 هزار کیلومتر راه های پرتردد سفرهای نوروزی از ابتدای بهمن ماه توسط 10 شرکت مهندسان مشاور صلاحیت دار برای ایمن سازی محورهای یادشده خبر داد و گفت: 500 میلیارد ریال اعتبار برای خط کشی و 300 میلیارد ریال اعتبار نیز برای ارتقای حفاظ ها ویژه طرح نوروزی از محل منابع سازمان اختصاص یافته است.

** اجرای 30 کیلومتر روشنایی طولی/ ساماندهی موقت گلوگاه های ترافیکی با علائم
وی همچنین اجرای 30 کیلومتر روشنایی طولی در نواحی مورد نیاز را از دیگر اقدامات طرح نوروزی 95 در بخش حمل و نقل جاده ای عنوان کرد و افزود: گلوگاه های ترافیکی موجود به صورت موقت توسط علائم و تجهیزات ایمنی راه ها ساماندهی شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی از اصلاح و رفع 115 نقطه و مقطع پرحادثه برای طرح ویژه نوروز 95 خبرداد و گفت: ایمن سازی و پاکسازی و منظرآرایی ایستگاه های عوارضی، به روزرسانی و تکمیل سیستم های هوشمند در آزادراه های پرتردد، به روزرسانی روشنایی محدوده عوارضی ها، توسعه سیستم پرداخت الکترونیکی (ETC) و برنامه ریزی برای ایمن سازی محوطه های کارگاهی و پایان عملیات عمرانی در سطح راه ها و حریم آنها از 20 اسفند تا 20 فروردین از دیگر تمهیدات نوروز 95 است.
کشاورزیان با ارائه گزارشی از وضعیت سفرهای نوروز 94 گفت: در نوروز گذشته از 25 اسفندماه 93 تا 15 فروردین 94 در مجموع 750 هزار و 652 سفر انجام شد و 9 میلیون و 68 هزار و 611 مسافر در این بازه زمینی از طریق حمل و نقل عمومی جاده ای جابه جا شدند.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآورشد: در طرح نوروزی گذشته 58 درصد مسافر جابه جا شده از طریق اتوبوس، 24 درصد از طریق مینی بوس و میدل باس و 18 درصد نیز از طریق سواری کرایه در سطح کشور جابه جا شدند.
وی گفت: میزان سفر در طرح نوروزی 94 نسبت به طرح نوروزی 93 حدود 1.3 درصد افزایش یافت، اما میزان مسافران در طرح نوروزی 94 نسبت به طرح نوروزی 93 حدود دو درصد کاهش یافت.
به گزارش ایرنا، پیش بینی متولیان بخش حمل ونقل کشور حاکی از این است که در ایام تعطیلات نوروزی 95 بیش از دو میلیون نفر با قطار، سه میلیون نفر با هواپیما، 6 میلیون نفر با شناورهای دریایی و 10 میلیون نفر با حمل و نقل عمومی جاده ای در کشور جا به جا شوند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.