هدفگذاری ایجاد ۱۲۰هزار شغل روستایی در ۲۰رسته با محور گردشگری و آی.تی

هدفگذاری ایجاد ۱۲۰هزار شغل روستایی در ۲۰رسته با محور گردشگری و آی.تی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال در بخش گردشگری ایجاد ۱۲۰ هزار شغل در ۲۰ رسته شغلی با دو اولویت گردشگری و گسترش فناوری اطلاعات در مناطق روستایی هدفگذاری شده است.
[هدفگذاری ایجاد ۱۲۰هزار شغل روستایی در ۲۰رسته با محور گردشگری و آی.تی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علی ربیعی» یکشنبه در نشست تخصصی «توسعه اشتغال در صنعت گردشگری» در محل این وزارتخانه افزود: اولویت دولت در سال ۱۳۹۵ حفظ وضع موجود اشتغال و ایجاد شغل های جدید برای متقاضیان است.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تقویت صنایع دستی، جذب گردشگران سلامت (به دلیل قیمت مناسب و پزشکان متخصص کشور)، رونق گردشگری زیارتی و توسعه طبیعت گردی و باستانگردی، از اهداف توسعه اشتغال در صنعت گردشگری به شمار می رود.
به گفته وی، نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۱۳۹۳ ۳۷٫۲ درصد بود که پارسال به ۳۸٫۲ رسید که دلیل این امر به فضای مثبت ایجاد شده در جامعه برمی گردد.
ربیعی به تاکید رئیس جمهوری برای جهت دهی به بودجه های عمرانی دولت به سوی اشتغال اشاره کرد و افزود: ما با پدیده رشد بدون اشتغال روبروییم که این موضوع فقط مختص ایران نیست و با ابعاد بین المللی در کشورهای در حال رکود اقتصادی نیز دیده می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید رهبر معظم انقلاب برای افزایش مشاغل خرد و متوسط را یادآوری کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد بیشترین ایجاد اشتغال در کارگاه های زیر۱۰ نفر بوده است و در مشاغل بخش فناوری اطلاعات و گردشگری بیشترین جذب در کارگاه های زیر ۵۰ نفر خواهد بود.
به گفته وی، سرعت ایجاد شغل در بخش گردشگری ۲٫۵ برابر بیشتر از سایر بخش هاست و بر پایه مطالعات انجام شده به طور تقریبی در دنیا از هر ۱۰ شغل یک مورد به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صنعت گردشگری وابسته است.
ربیعی اضافه کرد: برای بالا بردن سهم شغل های وابسته به صنعت گردشگری در کشور تقسیم کاری انجام شده است که براساس آن از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای و و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آموزش ها انجام می شود و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) نیز در این زمینه با ما همکاری می کند.
ربیعی از استان های سمنان، کرمانشاه و کردستان به عنوان مناطق پایلوت برای ارائه آموزش های یاد شده نام برد و گفت: ۷۰ روستا در این زمینه انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: ما برای هر دو نوع گردشگر (مدرن و سنتی) پیش بینی هایی انجام داده ایم. صندوق توسعه ملی برای مناطق گردشگری و هتل های بزرگ وام های ارزان قیمت ریالی و ارزی درنظرگرفته است. صندوق کارآفرینی امید و برخی بانک ها نیز در این زمینه مامور شدند؛ به گونه ای که پارسال ۱۲ هزار میلیارد ریال وام از طریق صندوق کارآفرینی امید در زمینه صنایع دستی پرداخت شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: ایجاد فضای مطلوب بین المللی به سرمایه گذاری دولت در این زمینه نیازمند است که با مشارکت وزارت امورخارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این موضوع دنبال می شود.
ربیعی تاکید کرد باید فضای عمومی ایران را به گردشگران در دنیا معرفی کنیم.
به گزارش ایرنا، نشست تخصصی «توسعه اشتغال در صنعت گردشگری» با حضور معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کارشناسان بلندپایه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.