توکلی: دولت قبل ۶۳۷ میلیارد دلار از درآمد نفتی خرج کرده است

نماینده مردم تهران در مجلس در اخطار قانون اساسی گفت: رییس‌جمهوری و دولت قبل تنها از درآمد نفتی ۶۳۷ میلیارد دلار خرج کردند که این موضوع بدون احتساب منابع صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره بوده است.
[توکلی: دولت قبل ۶۳۷ میلیارد دلار از درآمد نفتی خرج کرده است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا – احمد توکلی در جلسه علنی روز دوشنبه و در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور، با اخطار اصل ۱۱۰ قانون اساسی این مطلب را بیان کرد.
وی که این اخطار را در مخالفت با بند الحاقی تبصره چهار گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور بیان می‌کرد، ادامه داد: این عبارت نشان می‌دهد که از صندوق توسعه ملی به بانک کشاورزی که بانک دولتی است، وام داده می‌شود و این وام برای امور مربوط به اعتبارات محسوب می‌شود که با اصل ۱۱۰ قانون اساسی و سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مخالف است.
وی ادامه داد: این صندوق نمی‌تواند به بخش دولتی وام دهد اما بر اساس این ماده صندوق اعتبارات را در اختیار بانک کشاورزی قرار می‌دهد که خلاف قانون است اما اگر صندوق در بانک مربوطه سپرده‌گذاری کند، این امر اشکال ندارد و صندوق توسعه ملی در تمام بانک‌های کشور سپرده داشته باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ادامه داد: صندوق می‌تواند تنها به بخش خصوصی و تعاونی از طریق بانک‌های عامل وام دهد و بر اساس گزارش تفریغ ۶ ماهه آخر سال صندوق بیشتر منابع خود را صرف امور دولتی کرده است.
وی با بیان این که صندوق توسعه ملی یک امر نجات‌بخش است تا توسعه تحقق پیدا کند، گفت: تمام کشورهای نفت خیز برای توسعه، صندوق تاسیس کرده‌اند و پول‌های اضافی خود را در آنجا می‌گذارند تا صرف سرمایه‌گذاری شود و اگر صندوق به بخش دولتی وام بدهد، بخش دولتی در دولت قبل و رییس‌جمهوری قبلی ۶۳۷ میلیارد دلار پول خرج کرده که این میزان تنها از درآمدهای نفتی بوده و بدون احتساب ذخایر صندوق توسعه ملی و حساب ذخیره ارزی است.
وی ادامه داد: دولت کنونی هم مرتب از صندوق توسعه ملی پول می‌گیرد که نتیجه آن در نهایت خالی شدن صندوق می‌شود و همین موضوع باعث شده که دولت با کارایی عمل نکند در حالی که بیشتر منابع صندوق در اختیار دولت است.
لاریجانی اخطار توکلی را وارد دانست ولی آن را به رأی نمایندگان نگذاشت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.