افزایش حقوق بازنشستگان، چقدر بیشتر از تورم؟

افزایش حقوق بازنشستگان، چقدر بیشتر از تورم؟

به گزارش جلفابازار درحالی‌که در بـیـشـتر سال‌های گذشته مطالبه اصلی بازنشستگان افزایش حقوق براساس نرخ تورم بوده است، امسال و با کاهش این نرخ حالا دغدغه اصلی آنها میزان این افزایش است.
روز گذشته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی یک‌بار دیگر وعده داد امسال مستمری بازنشستگان بیش از نرخ تورم افزایش می‌یابد. سازمان تامین اجتماعی تاکنون به دلایل مختلف ازجمله تامین نشدن منابع مالی مورد نیاز حقوق بازنشستگان را کمتر از نرخ تورم افزایش می‌داد و اگر این وعده محقق شود جزو معدود دفعاتی است که میزان افزایش حقوق بازنشستگان بیش از نرخ تورم است، اما حالا میزان این افزایش مورد توجه است. سیدتقی نوربخش هر چند گفت که در بودجه سال۹۵ سازمان تامین اجتماعی کمک هزینه مسکن وخواربار و همچنین مشارکت در بیمه تکمیلی مستمری بگیران افزایش مناسبی داده شده، اما نه میزان دقیق این افزایش و نه زمان اعمال آن را اعلام نکرد.

تغییر روش
همه بازنشستگان اعم از کشوری و تامین اجتماعی تاکنون به اختلاف بین افزایش حقوق سالانه خود و نرخ تورم اعلامی معترض بوده‌اند ولی هیچگاه گوش دولت‌ها توجهی به این اعتراض‌ها نکردند، البته دیوان عدالت اداری در ۳مرحله مختلف که ۲بار آن در سال‌های۸۸ (دولت قبلی) و یک‌بار هم در سال۹۴ (دولت یازدهم) بود، با ابطال مصوبات هیأت وزیران، از دولت خواست حقوق کارمندان را حداقل به میزان تورم افزایش دهد، هرچند که با وجود این آرا، هرگز دولت‌ها زیر بار اجرای قانون نرفتند. سازمان تأمین اجتماعی در سال‌های ۹۲ و ۹۳ به‌تدریج میزان حقوق بازنشستگان را ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش داد که البته همچنان این قشر از جامعه مشکلات فراوانی را دارند.

یکی از بازنشستگان عضو کانون بازنشستگان شهر تهران در این‌باره به همشهری گفت: «شاید این تغییر رویکرد به‌دلیل کاهش نرخ رسمی تورم نسبت به سال‌های گذشته است، البته بازهم نرخ تورم غیررسمی بیش از آن چیزی است که بانک مرکزی یا مرکز آمار اعلام می‌کند. به هر روی قدرت خرید بازنشستگان هر سال بیشتر کاهش می‌یابد و دولت باید دراین باره چاره‌اندیشی کند که یک راه آن اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است.» برخی شنیده‌ها حکایت از احتمال افزایش ۱۴درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دارد که با سخنان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز همخوانی دارد، زیرا نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده ۱۲٫۸ است. پیش از این و در مهر۹۴ علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار امیدواری کرد که افزایش ۱۷درصدی حقوق بازنشستگان در سال۹۵ محقق شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.