بحران آب در ۵ مرکز استان

بحران آب در ۵ مرکز استان

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه ۵ مرکز استان دچار بحران آب است، گفت: برای تامین آب مورد نیاز کشور در پیک تابستان ۹۵، اقدامات اضطراری پیش‌بینی شده است.
به گزارش جلفابازار ، رحیم میدانی با اعلام جلوگیری از ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بی‌ثمر در بخش آب، اظهارداشت: این کار از هدررفت منابع آبی کشور هم پیشگیری کرد. معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: امیدواریم در سال ۹۵ تحول جدیدی در اقتصاد آب کشور ایجاد کنیم و فاصله بین قیمت تمام شده و درآمد را کمتر کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ طرح‌هایی که از سال ۹۳ آغاز شده بود، در یک اجماع ملی در زمینه وجود بحران آب در کشور، به پیشرفت‌های خوبی نائل شد افزود: به جز دست اندرکاران آب کشور توانستیم سایر انجمن‌های علمی، سازمان‌های مردم نهاد، قوه قضائیه و مقننه را با خود همراه کنیم و این مطلب را توجیه کنیم که کشور نیازمند یک توجه ویژه به بخش آب است.

میدانی بیان داشت: ما بارها با مسئولان کشور در خصوص بحران آب صحبت کرده بودیم ولی این باور برای برخی از مسئولان جدی نبود و قبول نداشتند که کشور واقعا دچار بحران آب شده و به سختی توانستیم دریچه واقعیت را به روی مردم و مسئولان بگشائیم تا یقین کنند منابع آب کشور در شرایط بدی قرار دارد.

وی انجام محاسبات مورد نیاز برای اعلام میزان آب قابل برنامه‌ریزی در کشور، با توجه به شرایط پایداری محیط زیست را از دیگر طرح‌های انجام شده در سال ۹۴ دانست و افزود: قبل از ابلاغ جدول آب برنامه‌ریزی، چنین اتفاقی در کشور نیفتاده بود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ادامه داد: در همین راستا طرح بزرگ تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی آغاز شد و امیدواریم سال ۹۵ نیز این طرح در اولویت طرح‌های وزارت نیرو قرار داشته باشد و همت خود را در تحقق آن افزایش دهیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: روستاهای کشور از نظر تامین آب شرب در تنگنا هستند که با هزینه ۵۰۰ میلیون دلار توانستیم آب آشامیدنی روستایی را ساماندهی کنیم. میدانی با اشاره به اینکه یکی دیگر از کارهای بزرگ وزارت نیرو در سال ۹۴، بازنگری در طرح‌های سدسازی و شبکه های آبیاری و زهکشی کشور بوده است افزود: در راستای طرح آب قابل برنامه‌ریزی، یک میلیون هکتار از سطح شبکه‌های آبیاری و زهکشی کشور کاهش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: وقتی این شبکه‌ها را بدون توجه به منابع آب می‌سازیم، هم محیط زیست را ناپایدار می‌کنیم و هم به مناقشات اجتماعی دامن می‌زنیم. معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در سال ۹۵ تلاش می‌کنیم پروژه‌های نیمه تمام را به انجام برسانیم افزود: امیدواریم در سال ۹۵ تحول جدیدی در اقتصاد آب کشور ایجاد کنیم و فاصله بین قیمت تمام شده و درآمد را کمتر کنیم.

میدانی گفت: عمده مصرف آب کشور در پیک مصرف تابستان است و در این راستا نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و پروژه‌های اضطراری نیز برای تابستان تعریف شده است. در ۵ مرکز استان شامل کرمان، همدان، مشهد، بوشهر و شیراز که با بحران آب مواجه هستند تمهیداتی شامل حفر چاه‌های جدید و اجاره چاه و اقدامات اضطراری کوتاه‌مدت دیده شده تا تابستان را به‌ خوبی سپری کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.