نوبخت: در صورت تصویب لایحه بودجه به دو دوازدهم احتیاجی نیست

نوبخت: در صورت تصویب لایحه بودجه به دو دوازدهم احتیاجی نیست

تهران-  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: در صورت تصویب لایحه بودجه در فروردین ماه توسط مجلس احتیاج به اجرای لایحه دو دوازدهم بودجه نخواهیم داشت.

 به گزارش  جلفا بازار به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدباقر نوبخت در جلسه علنی روز دوشنبه و به عنوان نماینده دولت در دفاع از ارائه لایحه دو دوازدهم بودجه سال 95 کل کشور گفت: زمانی که برای معرفی اعضای هیات دولت جلسه ای در مجلس تشکیل شد، توافقی صورت گرفت مبنی بر این که دولت طبق آیین نامه قبل از 15 آذر هر سال لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند که در دو سال 93 و 94 لایحه در زمان مقرر تقدیم شد.

وی ادامه داد: در بررسی لایحه بودجه سال 95 برای این که چنین رعایت زمانی صورت گیرد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی در آبان ماه با همان سیاق که دولت بتواند قبل از 15 آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کند، آن را تهیه کرد.
نوبخت اضافه کرد: همه شما می دانید که در جریان نگارش بودجه باید درآمدها از محل نفت، مالیات و اوراق قرضه مشخص شود و یکی از موارد مهم در لایحه پیش بینی منابع است اما چون برجام هنوز به نتیجه نرسیده بود و سیاست نظام بر این بود که تا زمانی که طرف مقابل به تمامی تعهدات و اقدامات خود پایبند نباشد برجام اجرایی نشود و چون فروش نفت به اجرای برجام ربط داشت، لایحه بودجه فردای شبی که برجام به تصویب رسید و عملیاتی شد بدون وقفه زمانی توسط رئیس جمهوری به مجلس تقدیم شد.
وی با تشکر از هیات رئیسه کمیسیون لایحه بودجه که وقت کافی را گذاشتند تا بتوانند قبل از سال جدید بودجه را در کمیسیون مصوب کنند، افزود: بلافاصله بعد از ایام انتخابات، جلسات کمیسیون تلفیق تشکیل شد و تا امروز بخش مربوط به درآمدها به اتمام رسیده و بخش های هزینه ای مورد بررسی قرار می گیرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: امیدواریم در فروردین ماه این لایحه به دولت ابلاغ شود و فکر می کنم حتی اگر تا سه هفته بعد از سال جدید این لایحه به صحن بیاید با احتساب این که 10 تا 15 روز بررسی آن در مجلس به طول خواهد انجامید، دولت می تواند بدون اجرای دو دوازدهم، لایحه بودجه سال آینده را اجرایی کنیم.
نوبخت افزود: لایحه دو دوازدهم تقدیمی به مجلس به دولت اجازه می دهد در صورتی که لایحه بودجه در دو ماه اول اجرا نشود، بتوانیم دو دوازدهم را اجرا کنیم اما فکر می کنم می توانیم بدون اجرای دو دوازدهم، لایحه بودجه سال آینده را اجرایی کنیم.
پیش از سخنان نوبخت، علی لاریجانی گفت: برای این که دولت در دو ماه اول سال آینده مشکلی در پرداخت حقوق کارمندان نداشته باشد باید لایحه دو دوازدهم را به مجلس ارائه می کرد که این کار را کرده است و دوستان مساعدتی داشته باشند تا امروز و فردا که مجلس وقت دارد بتوانیم این لایحه را به سرانجام برسانیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.