واعظی: تلگرام در فیلترینگ کانال های غیراخلاقی همکاری خوبی کرد

واعظی: تلگرام در فیلترینگ کانال های غیراخلاقی همکاری خوبی کرد

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه پیام رسان تلگرام در فیلترینگ کانال های غیراخلاقی و مستهجن همکاری خوبی با ایران داشته است.
[واعظی: تلگرام در فیلترینگ کانال های غیراخلاقی همکاری خوبی کرد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، محمود واعظی روز سه شنبه در حاشیه همایش آی سی تی(فناوری اطلاعات و ارتباطات) و اقتصاد مقاومتی در محل این وزارتخانه در جمع خبرنگاران افزود: تعداد کانال های غیراخلاقی بسیار زیاد است و ما رقم دقیقی از این کانال ها نداریم اما فهرستی از کانال های نامناسب را برای تلگرام ایمیل کردیم و تلگرام در مدت کمتر از ۲۴ ساعت خبر حذف این کانال ها را به ما اعلام می کند.
وی با اشاره به اینکه از سال گذشته اعلام شده است در میان نرم افزارهای ارتباطی آنهایی که به قوانین کشور احترام نگذارند و مطالب نامناسب را محو نکنند حذف خواهند شد، گفت: بر همین اساس هماهنگی های با تلگرام بعمل آمده و بدین ترتیب آنچه دارای محتوای نامناسب است، از سوی این شبکه حذف شده و می شود. البته خود این شرکت هم تاکید دارد که به هیچ عنوان شبکه های مستهجن اجازه فعالیت در این کانال پیام رسانی ندارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حضور نماینده ویژه تلگرام در کشور اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: روش همکاری با تلگرام تنها از طریق ایمیل است.
وی بر توجه بیشتر به شبکه های قوی داخلی تاکید کرد و افزود: اعتقاد ما این است که شبکه های اجتماعی داخلی باید با سرعت بیشتری مسیر خود را پیدا کرده و ادامه دهند.
واعظی درباره گلایه هایی که گاهی از سوی ارائه کنندگان شبکه های اجتماعی داخلی مطرح شده و از مشکل هایی که به واسطه نظارت دولتی ایجاد شده است، گفت: هیچ محدودیتی برای این شبکه های داخلی ایجاد نکرده ایم و نخستین شبکه داخلی که شروع به فعالیت کرد ما به عضویت آن درآمدیم تا حمایت لازم از آن صورت گیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به شبکه اجتماعی بیسفون زمانی که کاربران آن زیاد شد، اشاره و اظهار امیدواری کرد به زودی مشکل های این شبکه برطرف شده تا بتواند خدمات مناسبی ارائه دهد.
واعظی در ادامه شبکه ملی اطلاعات را مهمترین طرح وزارت ارتباطات عنوان کرد و متذکر شد لازم است برای فعالیت این شبکه زیر ساخت های متعددی فراهم شود که بر همین اساس پهنای باند داخلی اکنون تا چهار هزار گیگ بر ثانیه افزایش پیدا کرده و امید است این رقم تا پایان سال جاری دو تا سه برابر شود.
وی به بودجه اختصاص یافته برای شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و ادامه داد: چه در سال گذشته و چه امسال با توجه به اینکه شبکه ملی اطلاعات مهمترین برنامه وزارتخانه است، به همه همکاران اعلام شده که هر چقدر بودجه این شبکه نیاز داشته باشد اختصاص داده خواهد شد.
وی در ادامه به برگزاری مجمع عمومی شرکت مخابرات برای تعیین هیات مدیره اشاره کرد و افزود: تلاش شده هیات مدیره جدید با هماهنگی بیشتری انتخاب شوند.
به گزارش ایرنا، شبکه ملی اطلاعات از زیرساخت های ارتباطی، مرکزهای داده توسعه یافته داخلی دولتی و غیردولتی و زیرساخت های نرم افزاری تشکیل شده که در سراسر کشور گسترش یافته است.
این شبکه ظرفیت لازم را برای نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی در کشور به منظور توسعه خدمات الکترونیکی و دسترسی به اینترنت از طریق بستر ارتباطی باند پهن سراسری برای کاربران خانگی، کسب وکارها و دستگاه های اجرایی فراهم می کند.
این شبکه تجمیع کننده شبکه های اختصاصی، محلی و ملی در کشور است که از دو بخش اختصاصی و عمومی تشکیل می شود.
بخش اختصاصی برای ارتباط و تبادل اطلاعات و خدمات دستگاه های اجرایی با یکدیگر و بخش عمومی برای ارائه خدمات به کاربران عمومی است و این دو بخش در نقاطی مانند مرکزهای داده با یکدیگر اتصال دارند.
اواخر سال ۱۳۸۴ بحث شبکه ملی اینترنت در کشور مطرح و مهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.
اسفند همان سال، بر اساس تصمیم هیات دولت مقرر شد شبکه ملی در مدت سه سال به بهره برداری برسد و طراحی های کلی شبکه نیز انجام شود.
در سال ۱۳۸۵ قرار شد پروژه اینترنت ملی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شود.
در سال ۱۳۸۶ نیز همین موضوع تکرار شد و این بار برنامه های عملیاتی راه اندازی و بهره برداری اینترنت ملی در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ در هیات وزیران تصویب شد.
با توجه به الزام های سند چشم انداز بیست ساله، موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید شبکه ملی اطلاعات در سال ۱۳۸۹ به طور جدی تر مطرح و حتی کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه آمد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.