صرفه جویی ۲۸۰هزار میلیاردی با کاهش زمان ترخیص کالا/حجم واقعی قاچاق ۶٫۵ میلیارد دلار

صرفه جویی ۲۸۰هزار میلیاردی با کاهش زمان ترخیص کالا/حجم واقعی قاچاق ۶٫۵ میلیارد دلار

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: با اقدامات انجام شده، میانگین مدت زمان ترخیص کالا در گمرک از ۲۶ روز به سه روز کاهش پیدا کرده که در نتیجه به ۲۸۰ هزار میلیارد ریال صرفه جویی منجر شده است.
[صرفه جویی ۲۸۰هزار میلیاردی با کاهش زمان ترخیص کالا/حجم واقعی قاچاق ۶٫۵ میلیارد دلار]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، مسعود کرباسیان امروز(سه شنبه) در سیزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، افزود: اگر هر روز معطلی کالا در گمرک را یک درصد ارزش کالا در نظر بگیریم، صرفه جویی حاصل از کاهش ۲۳ روزه معطلی کالا در گمرک، ۲۸۰ هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
وی با تاکید بر اینکه زمان معطلی کالاهای صادراتی از هفت روز به یک روز کاهش یافته است، گفت: در گذشته برخی از صادرکنندگان، «خوشنام» توصیف می شدند و می توانستند در کمترین زمان محموله های خود را صادر کنند اما صدرو کالاهای برخی دیگر، ۳۰ تا ۴۰ روز طول می کشید.

** حجم واقعی قاچاق، ۶٫۵ میلیارد دلار
رئیس کل گمرک همچنین حجم واقعی قاچاق را ۶٫۵ میلیارد دلار در سال اعلام و تاکید کرد که در مسیر رسمی قاچاق انجام نمی شود.
مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تائید آمار رئیس کل گمرک، کل واردات کشور را ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: برای تحقق قاچاق ۲۰ میلیارد دلاری در سال که از طرف برخی مطرح شده است، باید یک هزار و ۳۰۰ تریلی در روز وارد کشور شود.
کرباسیان در ادامه، آمار کشفیات مواد مخدر گمرک جمهوری اسلامی در سال گذشته را بیش از ۳۰۰ تن ذکر کرد.

** موانع ساختاری پیش پای گمرک
وی، مسئولیت های گمرک را دوگانه قلمداد کرد که در برخی موارد تسریع کننده و در برخی موارد بازدارنده است.
کرباسیان به شرایط سخت فعالیت های گمرک در ایران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۴۵ قانون بر امور گمرکی حاکم است و در انجام فعالیت های گمرکی با ۱۵ کنوانسیون مواجه هستیم؛ ۲۰ سازمان همجوار داریم که باید اقدامات خود را در کنار یکدیگر هماهنگ کنیم.
کرباسیان افزود: در حالی که در بیشتر کشورها، چهار رویه گمرکی وجود دارد ما در ایران با ۱۲ رویه از جمله بازارچه های مرزی، مناطق آزاد، مناطق ویژه، پلیه وری و … روبرو هستیم؛ ما ۳۳ نوع عوارض دریافت می کنیم در حالی که در خیلی از کشورها گمرک تنها باید یک نوع عوارض دریافت کند؛ علاوه بر این، تعداد ۲۲ سازمان مسئولیت صدور مجور را دارد که همه اینها زمان ترخیص کالا را طولانی می کند.

** اجرایی شدن پنجره واحد ایران و ترکیه در سفر رئیس جمهوری
رئیس کل گمرک همچنین خبر داد که در سفر رئیس جمهوری به ترکیه، پنجره مشترک ایران و ترکیه اجرایی می شود.
وی افزود: پنجره واحد ایران و چین اجرایی شده و با روسیه نیز دو هفته آینده اجرایی خواهد شد.
وی اعطای تسهیلات در پرداخت حقوق ورودی را یکی از اقدامات حمایتی گمرک ذکر کرد و گفت: از جمله این تسهیلات شامل ترخیص کالا با احذ ضمانت نامه بانکی، ترخیص نسیه مواد اولیه و قطعات وارد شده توسط واحدهای تولیدی و اعطای تسهیلات بیمه ای به جای تضمین بانکی و سپرده نقدی در رویه های ورود موقت، ترانزیت داخلی و خارجی می شود.
کرباسیان در تشریح اقدامات حمایتی گمرک برای صادرات نیز گفت: امکان اخذ ضمانت نامه بانکی، تسریح در رسیدگی به درخواست های استرداد حقوق ورودی صادرکنندگان نمونه و همچنین امکان اظهار فرآورده های مایع نفت و گاز توسط صادرکنندگان بخشی از این اقدامات است.

** ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی کماکان ممنوع است
رئیس کل گمرک در جمع خبرنگاران، در ارتباط با تعرفه های گمرکی ورود خودرو نیز گفت: مصوبه جدیدی در این زمینه مطرح نشده و کماکان واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع است؛ مگر با مجوزهای خاص و برای امور دیپلماتیک که سفارتخانه ها وارد می کنند.
وی افزود: در مورد تعرفه های گروه ۱۰، ناگزیریم از ورود کالاهایی جلوگیری کنیم که ضرورتی بر واردات آن وجود ندارد؛ بنابراین محدودیت هایی برای واردات این کالاها در کشور برقرار شده است.
کرباسیان در مورد نقش افزایش تعرفه های گمرکی در افزایش حجم قاچاق نیز گفت: حمایت از تولید داخل و جلوگیری از واردات، مکانیزم خود را دارد و این نوع حمایت روش‌های خاص خود را طلب می کند.
رئیس کل گمرک افزود: ما ضمن اینکه باید تعرفه ها را منطقی کنیم، باید جلوی واردات بعضی از کالاها را نیز بگیریم و مساله قاچاق را نیز حل کنیم؛ این دلیل نمی شود که بگوییم از آنجا که افزایش تعرفه ها موجب قاچاق می شود، باید اجازه واردات دهیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.