توافق هسته ای حول اعتماد متقابل/تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه ۷

توافق هسته ای حول اعتماد متقابل/تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه ۷

نخست وزیر ایتالیا، اعتماد متقابل در جامعه بین المللی را به معنای ایجاد فضای لازم برای گسترش و ارتقاء همکاری ها در سطوح مختلف توصیف کرد و گفت: توافق هسته ای نیز حول همین محور شکل گرفته است.
[توافق هسته ای حول اعتماد متقابل/تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه ۷]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، ماتئو رنتزی که به ایران سفر کرده است، روز سه شنبه در نشست خبری مشترک با حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، ضمن تشکر از محبت بیکران رییس جمهوری و هیات دولت جمهوری اسلامی ایران، افزود: دوستی بی شائبه میان ملت ایران و ایتالیا همواره وجود داشته است.
وی ادامه داد: این نخستین بار است که به تهران سفر می کنم ولی بسیاری از همکاران من که در هیات همراهم حضور دارند پیش از این افتخار بازدید از جمهوری اسلامی ایران را داشته اند.
نخست وزیر ایتالیا گفت: نخست وزیران دیگری از ایتالیا دیدارهای رسمی از جمهوری اسلامی ایران داشته اند که از جمله آن می توان به بازدید رمانو پرودی اشاره کرد.
رنتزی همچنین به روابط عمیق جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در دوران نخست وزیران مختلف ایتالیا اشاره کرد و افزود: توافق هسته ای حول محور اعتماد متقابل شکل گرفته است و محسوب می شود.
وی ادامه داد: اعتقاد داریم که از فراز چنین ارتباطاتی است که ما می توانیم همکاری های خود را بر روی پایه های استواری شکل دهیم.
نخست وزیر ایتالیا تاکید کرد: نیاز است که ارتباطات بازرگانی و اقتصادی در اسرع وقت ممکن و به فوریت شکل بگیرد.
رنتزی با بیان این که برای بنا نهادن پایه های استوار در راستای توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی نیاز به نهادهایی است، تصریح کرد: این نهادها شامل بانک و موسساتی هستند که خطوط اعتباری و مالی را در اختیار ما قرار می دهند از این روی در هیات همراه من نمایندگان عالی رتبه این موسسات حضور دارند.
وی خاطرنشان کرد: در هیات همراه من مدیران عامل بانک ها، بیمه دولتی ، صندوق توسعه صادرات و دیگر موسسات ایتالیا حضور دارند. جهت ایجاد آینده استوار و توسعه اقتصادی نیاز به دادن فضای لازم برای فعالیت های اینگونه موسسات مالی و اعتباری وجود دارد.
نخست وزیر ایتالیا افزود: همچنین در هیات همراه من از بخش های گوناگونی از جمله بخش ترابری برای ایجاد خطوط راه آهن نوین با همکاری های دو کشور، بخش توسعه همکاری های فرودگاهی، ناوبری دریایی نمایندگان عالی رتبه ای حضور دارند تا برای استفاده هرچه بهینه تر از توانایی های بالقوه موجود در دو کشور قدم های استواری را برداریم.
رنتزی با اشاره به فعالیت شرکت دانیلی ایتالیا و آشنایی رییس جمهوری اسلامی ایران با این شرکت اظهار داشت: به مزاح باید بگویم که مدیرعامل این شرکت پیراهنی مشابه پیراهن مقام های رسمی ایران به تن کردند که کراوات ندارد و این نشان از نوع همکاری های صمیمانه موجود بین دو کشور در سده های مختلف به خصوص در زمینه فولاد دارد.
وی ادامه داد: در زمینه های علمی و دانشگاهی در زمینه فناوری های توسعه یافته، تبادل اطلاعات و همکاری ها در این زمینه نو و ایجاد پل ارتباطی علمی میان ایران و ایتالیا برای تبادل دانش و فناوری ارتباطات منسجمی میان دو کشور شکل گرفتند.

**دنبال کردن دیدگاه رئیس جمهوری ایران در پرهیز از خشونت و افراطی گری
وی افزود: جناب آقای دکتر روحانی حتما جنابعالی به خوبی استحضار دارید؛ یکی از فرازهایی که نشانه پیشرفت ارتباطات میان ایران و ایتالیا است، نوع روابط این دو کشور است، حتی در فرازهایی که شاید دیدگاه های دو کشور در موازات یکدیگر در جریان نباشند.
نخست وزیر ایتالیا گفت: یکی از این فرازها که از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است همانا بخش مرتبط با حقوق بشر و صیانت از این حقوق است؛ در این زمینه ما دیدگاه جنابعالی را دنبال می کنیم مبتنی بر این که پرهیز از خشونت، افراطی گری و اعتقاد راسخ در این زمینه که ادیان جهت ایجاد صلح و آرامش میان بشریت شکل گرفته اند.
رنتزی ادامه داد: یکی از فرازهایی که دو کشور ما را به هم مرتبط می کند همین دیدگاه مشترک و تلاش دو جانبه دو کشور دال بر توسعه گفتمانی مبتنی بر چنین فرازی است.

**باید با دیدگاهی که اسلام را همراه با خشونت و افراطی گری می داند مبارزه کنیم
وی اضافه کرد: هستند افراد و شهروندانی در کشورهایی بسیار حتی در کشورهای اروپایی که اعتقاد بر این دارند که مفهوم اسلام و اسلامی بودن و گرویدن به این دیدگاه همانا دست یازیدن به خشونت و افراط گرایی است. ما باید با چنین دیدگاهی مبارزه کنیم، یکی از ابزارهای کارآمد برای مبارزه با چنین دیدگاهی همانا ابزار فرهنگی است.

**تلاش برای رفع کامل تحریم ها در نشست آتی گروه هفت
نخست وزیر ایتالیا با اظهار امیدواری که در نشست آتی گروه هفت که در ایتالیا برگزار می شود، بتوانیم به این موضوع هر چه بیشتر بپردازیم، اظهار داشت: یعنی نسبت به پرداختن به رفع کامل تحریم ها و ایجاد فضای هر چه سالم تر برای ارتقای سطح روابط اقتصادی همزمان جستجو در راستای تعمیق ارزش های فرهنگی و ارزش های والای انسانی برآمده از دیدگاه های منبعث از اعتقاد راسخ مبتنی بر مذهب گرایی پرهیزگر از افراطی گرایی تلاش لازم را به عمل آوریم.
رنتزی خاطرنشان کرد: در این زمینه دست شما را برای همکاری های هر چه نزدیک تر خواهیم فشرد.
وی افزود: ایران و ایتالیا گام های استواری را می توانند در راستای یک چنین دیدگاهی بردارند و ما اعتقاد راسخ داریم که از این طریق می توانیم قدم های مفید و سازنده ای را در تعمیق همکاری های دو جانبه برداریم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.