افزایش عوارض سیگار، سهم قاچاق را به ۷۰ درصد افزایش می دهد

افزایش عوارض سیگار، سهم قاچاق را به ۷۰ درصد افزایش می دهد

رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و و صادرکنندگان کالای دخانی، سهم سیگار قاچاق از مصرف داخلی را ۴۰ درصد اعلام کرد و گفت: در صورت تصویب طرح مجلس مبنی بر افزایش عوارض سیگار، نرخ قاچاق به ۷۰ درصد افزایش می یابد.
[افزایش عوارض سیگار، سهم قاچاق را به ۷۰ درصد افزایش می دهد]

به گزارش جلفا بازار خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدرضا تاجدار امروز (سه شنبه) در نشستی خبری، دلایل مطرح شده برای این طرح را کاهش مصرف سیگار بیان کرد و گفت: در کشورمان نه تنها افزایش قیمت ها موجب کاهش مصرف نمی شود، بلکه سیگارهای قاچاق در کوتاهترین زمان، جایگزین سیگارهای تحت نظارت بهداشتی می شود.
وی ادامه داد: در شرایطی که قاچاقچیان، هر کارتن سیگار را با ۷۰۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال به تهران منتقل می کنند، افزایش عوارض سیگار موجب توزیع سیگارهایی می شود که تحت نظارت بهداشتی نیست و این امر به تعطیلی کارخانه های داخلی می انجامد.
تاجدار گفت: تجربه سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ نشان می دهد چنانچه عوارض و مالیات منطقی تعیین شود، قاچاق سیگار به حداقل کاهش یافته، درآمدهای دولت از محل واردات و تولید قانونی افزایش می باید و به دلیل کنترل های بیشتر، سلامت مصرف کننده با آسیب کمتری مواجه می شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و و صادرکنندگان کالای دخانی در مورد عوارض و مالیات پرداختی توسط واردکنندگان نیز گفت: واردکنندگان سیگار، ۱۰ درصد معادل ارزش فوب حق انحصار و مبالغی نیز بابت خرید هولوگرام پرداخت می کنند؛ عوارضی معادل ۴۰ درصد ارزش سی.آی.اف(Cost, Insurance and Freight- ارزش، بیمه و کرایه حمل تا مقصد)، چهار درصد عوارض گمرکی، چهار درصد سود بازرگانی، سهم هلال احمر، مالیات سه درصدی سلامت و ۱۲ درصدی ارزش افزوده،۲۰ ریال عوارض بابت هر نخ و همچنین مالیات بر خرده فروشی سیگار از دیگر مبالغی است که فعالان این بخش باید به دولت پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: دریافت این ارقام از واردکننده سبب شد تا میزان قاچاق حدود ۳۰ تا۴۰ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص دهد؛ از طرفی نوع و ترکیب سیگارهای کشف شده نشان می دهد سیگارهای قاچاق بیشتر در بخش پایین قیمتی قرار داشته و تولیدکنندگان داخلی را هدف قرار داده اند.
تاجدار افزود: در صورت تصویب بند الحاقی تبصره هفت در صحن علنی مجلس، به قیمت کنونی تولیدات داخلی در هر کارتن دو ملیون ریال، به تولیدات مشارکتی سه میلیون ریال و به واردات چهار میلیون ریال افزوده خواهد شد که در این صورت وضعیت بازار کالای دخانی به دهه ۷۰ که در آن بیش از ۷۰ درصد از سهم بازار مصرف در اختیار قاچاقچیان قرار داشت باز می گردد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و و صادرکنندگان کالای دخانی گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه، واردات کالای دخانی باید در پایان سال گذشته متوقف می شد اما تعداد قابل توجهی از اعضای انجمن با توجیه سرمایه گذاران خارجی خود ضمن ساخت کارخانه، واردات شان را در پایان سال افزایش دادند تا در صورت تاخیر در افتتاح کارخانجات خود، سهم بازارشان از دست نرود.
وی گفت: در این شرایط، در تدوین بودجه ۹۵ توجهی به برنامه پنجم نشده و کماکان واردات در بودجه پیش بینی شده است که این امر به نوعی اعتبار قوانین و مقررات و برنامه های کشور را نزد سرمایه گذاران مخدوش می کند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و و صادرکنندگان کالای دخانی، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که بدون توجه به مسائل وموضوع های احساسی و با توجه به واقعیات بازار، نسبت به تعیین تعرفه اقدام کنند و در صورت امکان نسبت به تجمیع عوارض و مالیات دریافتی از تولیدکنندگان اقدام و درصورت امکان، یک سازمان یا مرکز، متولی وصول این عوارض و مالیات تعیین شود.
وی افزود: اخذ مالیات ۳۰ درصدی از تولیدکنندگان مشارکتی، مغایر قانون جلب سرمایه گذاری خارجی بوده و مانعی برای تکمیل ظرفیت خالی شرکت های تولیدکننده است؛ بنابراین در صورت امکان و با توجه به اینکه شرکت دخانیات ایران بیشترین آسیب را از اجرای این قانون متحمل خواهد شد، نسبت به حذف آن اقدام شود.
مدیرعامل شرکت دخانیات ایران نیز پیش از این در گفت و گو با ایرنا تاکید کرد که با تصویب و اجرای طرح افزایش عوارض سیگار، قیمت تمام شده سیگارهای وارداتی ۱۹ درصد، سیگارهای مشارکتی ۱۲ درصد و سیگارهای داخلی ۴۰ درصد افزایش می یابد.
به گفته محمدحسین برخوردار، طرحی به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی آمده است که بر اساس آن، امسال برای هر نخ سیگار وارداتی ۴۰۰ ریال، سیگار مشارکتی ۳۰۰ ریال و سیگار داخلی ۲۰۰ ریال عوارض تعین می کند.
وی با یادآوری اینکه در حال حاضر تولیدکنندگان سیگار ۳۵ درصد مالیات پرداخت می کنند، ادامه داد: تولیدکنندگان ۱۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۲۰ درصد مالیات بر فروش پرداخت می کنند؛ به عبارتی، ۳۵ درصد از هر فاکتور فروشی که صادر می شود به دولت تعلق می گیرد.
برخوردار با تاکید بر اینکه با تصویب و اجرای این طرح، سیگار قاچاق جایگزین سیگارهای تحت نظارت بهداشتی خواهد شد، افزود: افزایش ۴۰ درصدی قیمت تمام شده سیگارهای داخلی، به دخانیات ایران ضربه خواهد زد و موجب افزایش قاچاق سیگار می شود.
مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: افزایش قیمت سیگار با هدف کاهش مصرف هیچگاه نتیجه ای مثبت نداشته و حتی خلاف آن در سال های گذشته ثابت شده است؛ در دوره ای، مالیات بر فروش از پنج درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت که نتیجه آن، رسیدن نرخ قاچاق سیگار به ۴۰ درصد بود.
برخوردار اضافه کرد: در حال حاضر شرکت دخانیات ضررهای سیگار را تحت کنترل دارد و تلاش می کند مضرات سیگار را در جامعه به حداقل برساند اما با افزایش قیمت تمام شده، بازار سیگار به شرکت های خارجی، واردات و قاچاق واگذار می شود.
وی گفت در سال گذشته ۶۵ میلیارد نخ در کشور مصرف شد که از این مجموع، بیش از ۲۹ میلیارد نخ در داخل کشور تولید و ۱۶ میلیارد نخ از راه های قانونی وارد شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.