کاهش ۵۰ میلیون لیتری مصرف انواع سوخت و ۶۰ درصدی قاچاق سوخت

کاهش ۵۰ میلیون لیتری مصرف انواع سوخت و ۶۰ درصدی قاچاق سوخت

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت: در سال ۹۴، در مجموع مصرف روزانه انواع مواد سوختی حدود ۵۰ میلیون لیتر و قاچاق سوخت حدود ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۲ کاهش یافت.
[کاهش ۵۰ میلیون لیتری مصرف انواع سوخت و ۶۰ درصدی قاچاق سوخت]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین ذوالفقاری عصر سه شنبه پس از پنجمین جلسه مبارزه با قاچاق سوخت در جمع خبرنگاران درباره محورهای این نشست که با حضور نمایندگان ارشد دستگاه های ذیربط در وزارت کشور برگزار شد افزود: بر اساس تصمیماتی که از حدود دو سال قبل گرفته شده و توسط دستگاه های مسوول اجرایی شد و با گزارشی که از مجموع مسوولین مبارزه با قاچاق کالا و سوخت و سازمان های مرتبط داشتیم شاهد این کاهش بوده ایم.
وی درباره راهکارهای مبارزه با قاچاق و جلوگیری آن گفت: یکی از راهکارها این بود که گاز جایگزین مصرف نفت سفید به خصوص در نیروگاه ها و خیلی از کارخانه های صنعتی شود، راهکار دیگر بحث پیمایش برخط بود که یعنی سوخت بر مبنای صدور بارنامه ای که به دستگاه ها و خودروهای حمل بار، داده شود، همچنین نصب جی پی اس بر روی ماشین های اتوبوس و کامیون های بین شهری، مسیر و میزان سوخت آنها را کنترل می کند.
ذوالفقاری فروش سوخت از طریق برخی استان های مرزی با نظارت استانداران و دستگاه های همکارانشان در استانها را از دیگر راهکارهای جلوگیری از قاچاق سوخت عنوان کرد و گفت: در این کار هم صرفه و صلاح کشور مد نظر قرار گرفت و هم بخشی از درآمد سوخت در مناطق مرزی به مرز نشینان داده شد.
معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور کنترل و نظارت بر قسمت هایی که توزیع سوخت در آنجا انجام می شود را از دیگر راهکارهای مبارزه با قاچاق سوخت عنوان کرد و گفت: همه این راهکارها در کنار هم می تواند بر قاچاق سوخت تاثیر بگذارد؛ البته قیمت جهانی نفت هم بر قاچاق سوخت تاثیر گذار بوده است که مجموعه عوامل در واقع باعث شد که کاهش قاچاق سوخت و کاهش مصرف را داشته باشیم.
وی درباره این که از چه استانهایی بیشتر قاچاق سوخت و کالا صورت می گیرد گفت: ما یک بخشی را در خلیج فارس و یک بخشی هم در سیستان و بلوچستان را مورد نظارت و کنترل قرار دادیم که تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بحث فروش سوخت را از طریق استانداری سازماندهی کرده ایم.
ذوالفقاری یادآور شد: در جلسه امروز هم تصمیم گیری شد که استان هرمزگان اگر چنانچه زمینه و بسترش را داشته باشد به آنها اجازه داده شود که در آن ساماندهی سوخت صورت بگیرد و بتوانند فروش سوخت را داشته باشند و همچنین بحث ناوگان درون شهری است که ساماندهی شود و سوخت بر مبنای میزان کارکردش به آنها داده شود.
معاون امنیتی و نظامی وزارت کشور درباره کارت سوخت و تصویب آن در مجلس گفت: در این جلسه بحث کارت سوخت مطرح نبود ولی کارت سوخت در کنترل مصرف سوخت و یکسری نتایج دیگری که می تواند برای دستگاه های کنترل کننده در این زمینه را داشته باشد امری مناسبی می دانیم که تداومش می تواند به کار کنترل مسیر حمل و نقل و مصرف کمک کند.
** قیمت گازوئیل هنوز با قیمت جهانی فاصله دارد
در ادامه این جلسه ، قاسم خورشیدی مدیرکل مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی و رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در جمع خبرنگاران گفت: کاهش روزانه مصرف بیش از ۵۰میلیون لیتر سوخت در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲علاوه بر ارزش های اقتصادی و تاثیرات زیست محیطی، باعث کاهش قاچاق سوخت شده است.
وی افزود: برای این منظور علاوه بر استفاده از روش های ایجابی و مقابله با قاچاق، از برنامه های اصلاح تسهیم و توزیع و افزایش قیمت سوخت استفاده شده است.
خورشیدی گفت: در حال حاضر قیمت سوخت نزدیک به قیمت فوب خلیج فارس و قیمت جهانی است، اما قیمت گازوئیل هنوز با قیمت جهانی فاصله دارد.
خورشیدی در خصوص سامانه هوشمند سوخت نیز گفت: در صورت تصویب مصوبه اخیر مجلس و ابلاغ آن، دولت مکلف به اجرای آن می باشد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۵ تصویب کردند که کارت سوخت حذف نشود و نرخ بنزین نیز با مصرف بیشتر پلکانی افزایش می یابد.
نمایندگان در این مصوبه دولت را مکلف کردند حداکثر چهارماه پس از تصویب این قانون، تمامی وسایل نقلیه سبک و سنگین اعم از بنزینی، گازوییلی و دوگانه سوز را که کارت هوشمند سوخت ندارند به این کارت مجهز کند و از آن تاریخ، عرضه هر گونه سوخت به کلیه وسایل نقلیه صرفا با استفاده از کارت مذکور و بر اساس احکام زیر مجاز است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.