لاریجانی:باید لایحه دو دوازدهم بودجه تا فردا تصویب شود/نباید کشور را معطل کنیم

لاریجانی:باید لایحه دو دوازدهم بودجه تا فردا تصویب شود/نباید کشور را معطل کنیم

تهران –  رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر رییس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 95 اظهار داشت: باید لایحه دو دوازدهم بودجه سال آینده تا فردا در مجلس مصوب شود.

 به گزارش جلفا بازار به نقل از  خبرنگار پارلمانی ایرنا، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در تذکری آیین نامه ای گفت: بارها در مجلس اعلام شد که دولت به دلیل تاخیر در ارائه لایحه بودجه باید لایحه دو دوازدهم را به مجلس تقدیم کند و طبق آیین نامه داخلی دولت موظف بود که تا 15 آذرماه لایحه بودجه سال آینده را به مجلس ارائه کند.

وی ادامه داد: متاسفانه برای دولت تاریخ کشور از روز تصویب برجام معنا پیدا می کند یعنی بعضی مواقع به شوخی می گوییم که انقلاب کی به پیروزی رسید؟ دولتی ها می گویند 35 سال قبل از تصویب برجام و یا می گوییم هجرت پیامبر(ص) کی بود، می گویند هزار و 400 سال قبل از تصویب برجام. البته بنا به اغراق آقای عراقچی هنوز تحریم ها روی کاغذ برداشته شده و کار خاصی صورت نگرفته است.
رییس کمیسیون تلفیق بودجه سال 95 کل کشور ادامه داد: با تمام تاخیرها دولت لایحه دو دوازدهم را تقدیم مجلس کرده است اما در مقدمه آن نوشته شده به دلیل تاخیر مجلس در مصوب نکردن لایحه بودجه، دو دوازدهم ارائه می شود.
وی گفت: دولت باید می گفت که بنا به دلایل سیاسی لایحه بودجه را در زمان مقرر ارائه نکرده تا مجلس فکر دیگری می کرد.
نادران خطاب به لاریجانی ادامه داد: ما توقع داشتیم که شما به عنوان رییس مجلس از جایگاه نمایندگان در دولت دفاع کنید.
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر نادران، آن را وارد دانست و اظهار داشت: مطابق آیین نامه وقتی دولت تا 15 آذر نتواند لایحه بودجه را ارائه دهد، باید لایحه چند دوازدهم را به مجلس ارائه داده تا کشور معطل نشود.
وی ادامه داد: نکته ای که آقای نوبخت به آن اشاره کرد این بود که چون در مذاکرات هسته ای و در قسمت آخر نمی دانستیم که کی مذاکرات به نتیجه می رسد تا لایحه بودجه را بنویسیم، لذا تاخیری در ارائه آن صورت گرفت و من همان موقع هم آیین نامه را به آقای روحانی نشان دادم و گفتم که دولت باید دو دوازدهم بودجه سال آینده را به مجلس ارائه دهد که وی نیز پذیرفت اما نمی دانم در این فاصله چرا دیر کردند؟ و رییس جمهوری نیز گفتند که باید این لایحه را ارائه دهیم.
وی درباره مقدمه لایحه دو دوازدهم نیز اظهار داشت: مقدمه ای که نوشته شده یک قدری برای مجلس شبهه ناک است ولی می توان مقدمه دیگری برای آن نوشت.
لاریجانی تصریح کرد: آقای نوبخت و دوستانشان می دانند که مجلس تلاش کرد که لایحه بودجه پیش از سال جدید به تصویب برسد اما چون زمان کم بود و به دلیل این که باید نمایندگان، کمیسیون ها و کمیسیون تلفیق درباره آن بحث کنند، زمان زیادی می برد و آن زمان هم گفتم که این لایحه بودجه تا پیش از سال انجام شدنی نیست و باید لایحه دو دوازدهم را بررسی کنیم.
وی خطاب به نمایندگان گفت: امروز و فردا وقت داریم و نمی توانیم کشور را معطل کنیم و به همین دلیل نیز ما طرحی نوشتیم و دولت نیز لایحه ارائه کرد که البته همیشه محل شبهه بوده که بار مالی بعد از سال جدید وجود دارد و به دولت نیز گفتیم که باید لایحه دو دوازدهم ارائه دهد، البته طرح ما و لایحه دولت با هم فرق زیادی ندارد.
وی تصریح کرد: نباید کشور را معطل کنیم چون باید به هر حال حقوق کارمندان در دو ماه آینده پرداخت شود و اگر کشور بماند، می گویند که مجلس تصویب نکرده است که البته ایرادی نیز که گرفته شده، درست است.
پس از سخنانی لاریجانی، احمد توکلی نیز در تذکری آیین نامه ای گفت: دولت حق ندارد که بعد از سال جدید حتی یک ریال از خزانه کشور خرج کند و این که گفته شده دولت مشکلی برای پرداخت حقوق کارمندان در ماه اول سال آینده ندارد، ایراد دارد.
لاریجانی در پاسخ به تذکر توکلی گفت: این موضوع در هیات رییسه بحث شد و تصمیم گرفته شد که حتما دولت لایحه دو دوازدهم به مجلس ارائه دهد وگرنه نمی تواند حتی یک ریال هزینه کردی داشته باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.