بازدید مدیرکل امور بیابانزدایی چین از کارگاه حصیربافی مهار شن دلیجان

بازدید مدیرکل امور بیابانزدایی چین از کارگاه حصیربافی مهار شن دلیجان

مدیرکل ملی امور بیابانزدایی کشور چین شامگاه سه شنبه در سفر به شهرستان دلیجان در استان مرکزی از کارگاه حصیربافی مهار شن های روان این شهرستان بازدید کرد.
[بازدید مدیرکل امور بیابانزدایی چین از کارگاه حصیربافی مهار شن دلیجان]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «پی‌ جینگ ‌هو» در این بازدید استفاده از نی و حصیر بافته شده برای مهار شن های روان بیابان های استان مرکزی را مطلوب و اثرگذار عنوان کرد و گفت: کشور ما نیز برای مهار فرسایش خاک از سفال و ساقه برنج و جو برای مهار بیابان استفاده می کند.
وی در این بازدید ضمن اعلام آمادگی کشور چین برای انتقال تجارب در زمینه جلوگیری از پدیده بیابان‌زایی استان مرکزی گفت: اکنون بیابان‌زایی یکی از چالش‌های جدی پیش روی کشورهاست که مقابله با این پدیده نیازمند مشارکت و همکاری همه کشورهاست.
مدیرکل ملی امور بیابان‌زدایی کشور چین تاکید کرد: مهار پدیده بیابان‌زایی به عنوان تهدید مهم طبیعی بدون مشارکت و همکاری کشورها محقق نمی شود و این مهم نیازمند هدایت و راهبری علمی است.
وی گفت: منابع طبیعی استان مرکزی به منظور بهره‌گیری هدفمند از فناوری‌های نوین و دستاوردهای پیشرفته علمی باید با بخش جنگل کاری چین ارتباط تنگاتنگ و عملیاتی داشته باشد.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دلیجان نیز از آغاز فعالیت کارگاه حصیربافی به منظور جلوگیری از فرسایش خاک برای نخستین بار در شهرستان دلیجان خبرداد و گفت: تاکنون شش هزار متر طول حصیر برای استقرار در بیابانهای استان مرکزی بافته شده است.
سید ابوالفضل نصراللهی افزود: با تمهیدات اندیشیده شده تا اوایل اردیبهشت ماه سال جاری ۱۰ هزارمتر طول حصیر در این کارگاه برای بیابان های استان مرکزی آماده می شود .
وی اظهارکرد : قبل از این طرح زیست محیطی و طبیعی برای مهار فرسایش خاک بیابانها از مالچ پاشی با مشتقات نفتی و شیمیایی استفاده می شد که با محیط زیست سازگارنبود.
شهرستان دلیجان از توابع استان مرکزی ۲۱۰ هزار هکتار عرصه مناطع طبیعی دارد که از این میزان سه هزار و ۲۰۰ هکتار آن بیابان است .

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.