احداث ۱۱ هزار واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد آذربایجان شرقی

احداث ۱۱ هزار واحد مسکونی برای اقشار کم درآمد آذربایجان شرقی

به گزارش جلفابازار به نقل از حافظ باباپور در نشست خبری به مناسب سالروز تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی ۱ هزار و ۹۵۰ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم اظهار داشت: مطالعات اجرای طرح هادی در ۱۰۰ درصد این روستاها به اتمام رسیده و تاکنون توانسته‌ایم این طرح را در ۶۹۸ روستا اجرا و به بهره برداری برسانیم که در آینده روستاهای باقی مانده را نیز از نعمت طرح هادی برخوردار خواهیم کرد.

وی از صدور بیش از ۲۱۱ هزار سند توسط بنیاد مسکن آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: از این تعداد، بیش از ۱۹۴ هزار واحد روستایی و ۱۷ هزار واحد مسکونی شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت در اختیار مردم قرار گرفته است که ضمن ایجاد اطمینان خاطر برای مالکین، در حوزه‌های بانکی و دادگستری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه مقرر شده تا سالانه ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار مسکن روستایی بهسازی ومقاوم سازی شود، افزود: تسهیلات ارزان قیمت و سود ۴ درصد در اختیار متقاضیان قرار گرفته و پس از اتمام نیز از بنیاد مسکن پایان کار دریافت می‌کنند.

باباپور با اشاره به اینکه مطابق آمار سرشماری سال ۱۳۹۰ بیش از ۲۸۳ هزار و ۶۵۰ واحد مسکن روستایی نیازمند مقاوم سازی در استان داریم، ابراز داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان از آغاز فعالیت خود تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار واحد را مقاوم سازی کرده که شامل ۵۰ درصد کل واحدهای مورد نیاز برای مقاوم سازی را شامل می‌شود.

وی افزود: در بازسازی و مقاوم سازی های جدید، استفاده از سازه‌های پیش ساخته نیز در دستور کار قرار گرفته که در کمتر از ۳ ساعت تحکیم شده و حمل آن بسیار راحت و ارزان قیمت است که در آینده نیز توسعه استفاده از این سازه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه ۱۷ هزار و ۷۵۱ واحد مسکن مهر در آذربایجان شرقی توسط بنیاد مسکن استان در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، احداث شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون با مشارکت اقشار ضعیف و کم درآمد با بهره گیری از منابع حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) بیش از ۱۱ هزار واحد مسکن نیز احداث و به متقاضیان واجد شرایط اقشار کم درآمد تحویل شده است.

با پدیده بافت فرسوده روستایی مواجه هستیم

وی در ادامه، با اشاره به اینکه کارگروهی در بنیاد مسکن استان برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی در آذربایجان شرقی تشکیل می‌شود، تصریح کرد: تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بیانات مقام معظم رهبری عملیاتی شود و در پایان سال کارنامه قابل قبولی داشته باشیم و ارائه نماییم.

باباپور با بیان اینکه در سنوات گذشته به دلیل عدم تأمین نقدینگی، تخصیص اعتبارات کاهش یافت و باعث شد تا پروژه‌هایی ۵ ساله در طرح‌ها ایجاد شود، گفت: در سال گذشته حدود ۶۶ درصد اعتبارات تخصیص یافته است.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن قرار داد احیا و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری با وزارت راه و شهرسازی برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر را امضا کرده است، ادامه داد: با دستور رئیس جمهور این قرارداد باید در تمامی شهرهای کشور در زمینه بافت فرسوده اجرایی شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه متاسفانه در شهرها بافت‌های مرکزی را رها کرده و در مناطق جدیدالاحداث و حاشیه شهر زندگی می‌کنیم، افزود: این اپیدمی در روستاها هم رخ داده و با پدیده بافت فرسوده روستایی مواجه هستیم و در آینده مانند شهرها باید طرح هایی را برای روستاها جهت احیای بافت فرسوده آنها تدوین اجرا کنیم.

وی، افتتاح‌های بنیاد مسکن در هفته اخیر از محل اعتبارات حساب ۱۰۰ امام را یادآور شد و اظهار داشت: در این هفته در ۲۲ روستا با اعتباری بالغ بر ۷,۲ میلیارد تومان طرح‌های مسکن روستایی و… افتتاح و در اختیار اقشار کم درآمد و روستاییان قرار خواهد گرفت.

باباپور ادامه داد: در این هفته بیش از ۹ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی روستایی بهسازی و بازسازی آن به اتمام رسیده و افتتاح می‌شود، که علاوه بر آن بیش از ۷ هزار فقره سند نیز در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که از این تعداد، ۴ هزار و ۵۰۰ سند، روستایی و ۲ هزار و ۵۰۰ سند، شهری خواهد بود.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در پایان، از واگذاری بدون محدودیت مسکن‌های مهر فاقد متقاضی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر خبر داد و گفت: در این مسکن‌ها که با بیت المال احداث شده و خالی از سکنه باقی مانده، تصمیم بر آن شده است تا شرایط ۴ گانه مسکن مهر برداشته شود و با قیمت تمام شده به متقاضیان واگذار گردد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.