رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران بعداز برجام

رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران بعداز برجام

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی، صنعت گردشگری را مهمترین مزیت اقتصادی ایران بر شمرد و گفت: این صنعت بستر مناسب اشتغالزایی و رهایی از اقتصاد نفتی است و باید حمایت از صنعت گردشگری را هدف ملی خود قرار دهیم و به طور همه جانبه از آن دفاع کنیم.
[رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران بعداز برجام]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا محسن قریب روز جمعه ، افزود: گردشگری به عنوان صنعت پاک امروز نقش محوری در اقتصاد کشورها دارد. کشورهای توسعه یافته منافعشان از صنعت گردشگری بیشتر است، زیرا زیرساخت های آنها برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی فراهم است.
وی تولید ثروت را مهمترین مشخصه صنعت گردشگری عنوان کرد زیرا می تواند فرصت های شغلی متعددی را در کشور ایجاد کند. همچنین رشد این صنعت می تواند تعامل فرهنگی ایرانیان را با مردم سایر ملل، افزایش دهد.
رفع محرومیت ها از جمله ویژگی های مثبت صنعت گردشگری بود که قریب به آن اشاره کرد و گفت: حضور گردشگران موجب می شود برخی از نقاط محروم کشور که مورد غفلت قرار گرفته اند تحرکی دوباره یابند و از مواهب و منافع صنعت گردشگری بهره مند شوند.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی، توسعه صادرات که نتیجه آن افزایش درآمدهای ارزی است را از دیگر مزایای توسعه صنعت گردشگری در کشور برشمرد.
قریب تاکید کرد، رشد صنعت گردشگری در کشور گسترش فعالیت بخش هایی نظیر هتلداری، رستوران داری، صنایع دستی، حمل و نقل درون و برون شهری و سایر خدمات را بدنبال دارد.

** ساخت هر اتاق ۲٫۵ شغل ایجاد می کند
قریب توسعه بخش هتلداری را پیش نیاز گسترش صنعت گردشگری در کشور عنوان کرد و افزود: هم اکنون با بحران کمبود اتاق درهتل ها برای پذیرایی از گردشگران مواجه هستیم.
وی ادامه داد: رشد فعالیت های گردشگری در کشور اشتغالزاست. به طور نمونه با ساخت هر اتاق در هر هتل ۲٫۵ شغل ایجاد می شود.
وی تاکید کرد، بی توجهی به صنعت گردشگری، هزاران فرصت شغلی را در کشور از بین می برد.
براساس گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ بیکاری کشور در سال گذشته، ۱۱ درصد و تعداد بیکاران نیز ۲ میلیون و ۷۲۹ هزار و ۹۲ نفر بوده است.

** رهایی از اقتصاد نفتی
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی در ادامه گفت وگو با ایرنا افزود: ضروری است مدیران کشور برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و رهایی از اقتصاد نفتی برای توسعه صنعت گردشگری تلاش کنند و به ابعاد اشتغالزایی و درآمدزایی آن بیش از پیش توجه کنند.
قریب گفت: وقتی که اقتصاد وابسته به نفت باشد با کاهش قیمت آن همواره در معرض تهدید قرار داریم. هم اکنون درآمدهای نفتی کشور به دلیل کاهش قیمت نفت برای انجام سرمایه گذاری های جدید کافی نیست.
وی با اشاره به هشت تریلیون ریال (۸۰۰ هزار میلیارد تومان) نقدینگی سرگردان در کشور گفت: باوجود این میزان نقدینگی سرگردان در کشور ، بخش بسیار ناچیزی از آن به صنعت گردشگری اختصاص می یابد زیرا هنوز این صنعت در کشور اقتصادی نیست.

** موانع گردشگری در ایران
وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در کشور هنوز اقتصادی نیست، شفاف نبودن برخی قوانین در حوزه مالیات و کار را از موانع توسعه سرمایه گذاری در این صنعت عنوان کرد.
قریب افزود: مدیران کشور باید برای بهبود سرمایه گذاری در صنعت گردشگری تلاش کنند. بانکها تسهیلات درازمدت کم بهره برای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری تخصیص دهند. شهرداری ها زمین مناسب با اقساط پایین در اختیار فعالان حوزه گردشگری قرار دهند. معافیت از عوارض نوسازی یکی دیگر از کارهایی است که در جهت حمایت از سرمایه گذاری در بخش گردشگری می توان انجام داد.
به گفته وی گمرکات کشور می توانند برای حمایت از صنعت گردشگری، واردات اجناس لوکس هتلی را معاف از عوارض کنند.

** ورود پرشمار هیات های خارجی
وی درباره آثار اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور گفت: بعد از برجام قریب به ۲۰ هیات خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در صنعت گردشگری به ایران سفر کرده اند، اما هنوز موفق به عقد قراردادی در این زمینه به دلیل برخی ابهامات نشده ایم.
وی یکی از مهمترین مشکلات برای ورود گردشگران خارجی را تبدیل ارز و مسائل بانکی عنوان کرد و گفت: دو نرخی بودن ارز در کشور (بانکی و آزاد) مشکلات متعددی برای گردشگران خارجی ایجاد می کند و از سوی دیگر کارت های اعتباری آنها در ایران غیرقابل استفاده است.
قریب به نامشخص بودن وضعیت مالکیت سرمایه گذاری های جدید در صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت، دولت باید تدابیری برای این موضوع اتخاذ کند. بتازگی شورای ایرانیان تصمیم های جدیدی مبنی بر اینکه مالکیت سرمایه گذاری خارجی به طور صد درصد به سرمایه گذار تعلق گیرد، اتخاذ کرده است.
وی تاکید کرد، در بخش خارجی باید موانع را رفع کنیم تا زمینه های سرمایه گذاری خارجی در این حوزه فراهم شود.

** رشد ۱۲ درصدی ورود گردشگران خارجی بعد از برجام
قریب گفت: بعد از اجرایی شدن برجام میزان ورود گردشگران خارجی به کشور ۱۲ درصد افزایش یافته است. اما به دلیل نبود زیر ساخت های مناسب نمی توانیم پاسخگوی مسائل رفاهی گردشگران خارجی باشیم.
وی در خصوص «گردشگری پست مدرن » که بتازگی از سوی علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است، گفت: می توان از خانه های روستایی برای پذیرایی از گردشگران یاری گرفت اما همین اماکن نیاز به بازسازی و آماده سازی دارد که برای این مهم باید تسهیلاتی تخصیص داده شود.
وی به ساخت هتل های سه و چهار ستاره در کشور تاکید کرد و گفت: در بیشتر کشورهای جهان هتل های پنج ستاره اغلب برای تاجران ساخته می شود، در صورتی که گردشگران نیاز به هتل های سه و چهار ستاره استاندارد دارند.

** حوزه کشاورزی هم با صنعت توریسم رونق می یابد
قریب، یکی دیگر از حوزه های تاثیرپذیر از صنعت گردشگری در کشور را بخش کشاورزی نام برد و گفت: به غیر از بخش های صنعت و خدمات، بخش کشاورزی نیز به دلیل تنوع تولیدات کشاورزی و غذایی با توسعه بخش گردشگری، رونق خواهد یافت.
به گفته این مقام مسئول، گردشگران نیاز به تنوع غذایی و همچنین سوغاتی های خوراکی دارند؛ بنابراین با توسعه گردشگری بخش کشاورزی نیز تحرک می یابد.
وی ادامه داد: این در حالی است که ما نیاز به صنعت بسته بندی داریم تا بتوان کالاهای تولیدی خود را به بهترین شکل ارائه دهیم.
به گفته قریب، صنایع تبدیلی در جوار بخش کشاورزی می تواند گسترش یابد که این خود اشتغال وسیع و متنوعی را در کشور رقم خواهد زد.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانگردی و جهانگردی تاکید کرد، در صورتی که صنعت گردشگری اولویت نخست کشور شود، علاقمندی برای سرمایه گذاری پیش می آید. در غیر این صورت تمایل و انگیزه برای سرمایه گذاری ایجاد نخواهد شد.

** ایران فرصت های زیادی برای گردشگری دارد
قریب بیان داشت: ایران توانمندی های بالایی به لحاظ شرایط تاریخی، فرهنگی، طبیعی،مذهبی و پزشکی دارد و می تواند گردشگران متنوعی را در همه حوزه های یاد شده جذب کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه گردشگران در هر فصلی می توانند از ایران دیدن کنند، تاکید کرد: باید از این توانمندی بدرستی بهره بگیریم تا خروجی مناسبی داشته باشیم.
وی افزود: برای توسعه صنعت گردشگری در کشور همه نهادهای اجرایی و قانونگذاری و قضایی و رسانه ها باید همسو باشند تا شرایط جذب گردشگران فراهم شود و بتوانیم منابع این بخش را جایگزین درآمدهای نفتی بکنیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.