آیت الله اختری: اقتصاد مقاومتی هماهنگی هزینه‌ با درآمدها ‌است

آیت الله اختری: اقتصاد مقاومتی هماهنگی هزینه‌ با درآمدها ‌است

عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، اقتصاد را هماهنگی و محدود کردن هزینه بر اساس درآمدها عنوان کرد و گفت: تمامی تعریف ها درباره اقتصاد مقاومتی نیز همین است.
[آیت الله اختری: اقتصاد مقاومتی هماهنگی هزینه‌ با درآمدها ‌است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روز جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله عباسعلی اختری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران ، درباره اقتصاد مقاومتی از دیدگاه اهل بیت و قرآن اظهارداشت: مقام معظم رهبری در تدبیری خاص امسال را هم سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام نهادند و فرمودند که مایلیم این موضوع برای مردم ایران به صورت ساده و منطقی ارائه شود.
عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به اینکه شعار ما باید تلاش و مقاومت در مسائل اقتصادی باشد، ادامه داد: یعنی دولتمردان و همه مسئولان کشور باید دیدگاهشان را با اقتصاد مقاومتی اصلاح کنند ، چارچوب ها را در حیطه اقتصاد مقاومتی تنظیم کنیم و در واقع در این راستا اقدام و عمل صورت گیرد.
آیت الله اختری با تاکید بر اینکه درباره اقتصاد مقاومتی باید ابتدا درک صحیحی داشته باشیم و بعد عمل کنیم، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی مستقل و با دوام و متکی بر پیشبرد کشور که در مواقع سخت هم متکی بر خواسته های خودمان باشیم.
وی افزود: با صرف نظر از تعریف های پیچیده ای که از اقتصاد ارائه داده اند، درواقع اقتصاد مدیریت هزینه ها و گردش چرخ زندگی و جامعه بر اساس دستورات منطقی و واقعیت درآمد ها است .
آیت الله اختری با بیان اینکه بدیهی است که هر نوع دیدگاه و نگاهی نسبت به امور اعمال و اقدام های خاص خود را به دنبال خواهد داشت، گفت: به نظر می رسد طبق تعریفی که از اقتصاد مقاومتی مبنی بر مستقل بودن مطرح کردیم در مقابل آن اقتصاد وابسته و وادارکننده به تسلیم در برابر دیگران وجود دارد.
وی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی وابسته نیست و در مقابل بیگانه تسلیم نمی شود که اگر تسلیم شود دیگر مقاومتی نیست.
عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تعریف و نگاه دیگر به اقتصاد مقاومتی را مدیریت اقتصاد به شکل اسلامی عنوان کرد و افزود: اقتصاد بر اساس مال و ثروت شکل می گیرد و مشکلات اقتصادی یک جامعه یا به تولید و یا توزیع و مصرف بازمی گردد. وقتی که رابطه تولید و توزیع عادلانه و به درستی مدیریت شود آنگاه مال و ثروت در جامعه دارای آثاری خواهد بود و پیشرفت را به دنبال خواهد داشت.
وی در ادامه گفت: در قرآن مجید آمده است که مال و ثروت مظهر فضل خداست و بشر باید فضل خدا را بجوید اما در قرآن تاکید شده است که زمام مال و ثروت خود را به ست احمق ها ندهید.
عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه خداوند مال و ثروت را وسیله قیام و برپایی قرار داده است، افزود: جامعه برای استواری نیاز به مال دارد و کسانی که به مال و ثروت یک ملت خیانت می کنند به برپایی و استواری مردم خیانت کرده اند.
وی با اشاره به اینکه امروز ما شاهد مشکل مهم اقتصادی هستیم، توضیح داد: این مشکل از آنجا شکل گرفته است که دستورهای اقتصادی اسلام را انجام نداده ایم.
آیت الله اختری گفت: انقلاب سیاسی در ایران انجام شد اما در اقتصاد و فرهنگ خوب عمل نکردیم. اقتصاد خود را مدیریت نکردیم چون در تولید و مصرف دولت ها به اصول اقتصادی اسلام که حدود ۲۰ اصل مشخص است عمل نکرده اند.
عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اولویت اول دولت ها در مدیریت کشور را استفاده از دیدگاه های اسلامی و قرآنی عنوان کرد و گفت: قطعاً نمی توانیم با دیدگاه های غربی کشور اسلامی را مدیرت کنیم.
وی تجدید قدرت معنویت در کشور، مبارزه با تنبلی و کم کاری را از جمله عوامل افزایش قدرت کشور عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: امروز ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه شده است و ما باید قدر خود را بدانیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.