سی ان ان: پیوند ایران و هند در زمینه انرژی ناگسستنی است

سی ان ان: پیوند ایران و هند در زمینه انرژی ناگسستنی است

تلویزیون سی ان ان گزارش داد: پیوند کنونی ایران و هند در زمینه انرژی ناگسستنی است؛ چرا که یکی نیاز به تولید هرچه بیشتر نفت خام پس از رفع تحریمها و دیگری نیاز به خرید هرچه بیشتر نفت دارد.
[سی ان ان: پیوند ایران و هند در زمینه انرژی ناگسستنی است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا از زمان رهایی ایران از قید تحریمها در ماه ژانویه، این کشور در حال افزایش تولید نفت خود بود و بخش زیادی از آن به هند فروخته شده است که مناسبات نزدیکی با تهران در طول اعمال محدودیت های تجاری علیه ایران داشت.
سی ان ان از ‘جن اسکیپ’ مؤسسه ای که بازارهای مالی را مورد مطالعه قرار می دهد، نقل کرد: واردات نفت هند از ایران از ژانویه تقریباً سه برابر شده و ماه گذشته به حدود ۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
هند به عنوان خریدار نفت ایران در موقعیت خوبی قرار دارد؛ چرا که پالایشگاههای این کشور برای فرآوری نفت خام از نوع نفت ایران ساخته شده اند.
داده های مؤسسه مزبور نشان می دهد که بشکه های جدید نفت ایران به پالایشگاهی در ایالت غربی گجرات انتقال یافته و جای نفت وارداتی عراق و نیجریه را گرفته است.
در گزارش آمده است: هند سریع تر از هر اقتصاد مهم دیگر در حال رشد است و نیاز بیشتر به انرژی دارد. به گزارش آژانس بین المللی انرژی، میزان تقاضای این کشور برای نفت در سال ۲۰۱۶ دست کم ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
هند می تواند جایگزین چین به عنوان موتور اصلی رشد تقاضای جهانی نفت شود.
علاوه بر این پایین بودن قیمت نفت، انجام هرگونه معامله را برای هند شیرین کرده است که عمدتاً به واردات نفت تکیه داشته و هر یک دلار کاهش قیمت جهانی نفت به منزله صرفه جویی سالانه حدود یک میلیارد دلار است.
سی ان ان با اشاره به اینکه جای رشد بیشتر در همکاری میان هند و ایران وجود دارد، افزود: تولید کنندگان نفت که آخر هفته جاری در دوحه تشکیل جلسه می دهند، ممکن است بر سر ثابت نگهداشتن تولید نفت به توافق برسند اما ایران تصریح کرده که به افزایش تولید ادامه خواهد داد تا سهم خود در بازار را که پس از تحریمها از دست داده بود، از نو به دست آورد.
بنابر این گزارش، تهران و دهلی نو می توانند همکاریهای خود را در مورد سوخت های دیگر گسترش دهند. آنها مذاکره در باره خط لوله ایران- پاکستان- هند را احیا کرده اند که می تواند حامل گاز طبیعی مایع باشد.
برای هند این افزایش همکاری، بخشی از یک استراتژی بلند مدت است. با وجود فشار آمریکا، هند از مشارکت کامل در اعمال محدودیت های تحت رهبری آمریکا و اتحادیه اروپا علیه تهران خودداری کرده است.
در طول این تحریمها، هند پول مقادیر کم نفت خام خریداری شده را به روپیه پرداخت که در یک حساب ذخیره شد. ایران در آن زمان توانست کالاهای هند را با این پس انداز بخرد. در نتیجه صادرات هند به ایران حدود دو برابر سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ است.
گزارش سی ان ان در آستانه سفر وزیر امورخارجه هند به ایران برای انجام مذاکرات سیاسی و اقتصادی با مقامات تهران انتشار یافته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.