مقام مسئول: سیلاب رودخانه سیمره به‌طور کامل تحت کنترل است

مقام مسئول: سیلاب رودخانه سیمره به‌طور کامل تحت کنترل است

مجری سد و نیروگاه سیمره گفت: سیلاب های اخیر برای مخزن سد سیمره مشکل جدی ایجاد نکرده و وضعیت به طور کامل تحت کنترل است.
[مقام مسئول: سیلاب رودخانه سیمره به‌طور کامل تحت کنترل است]

به‌ گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نیرو، ابوالقاسم اقبال‌منش درباره سیلاب های اخیر در استان ایلام و رودخانه سیمره اظهار داشت: دبی ورودی سیلاب‌های اخیر به مخزن سد دو هزار مترمکعب بر ثانیه بوده، اما به خوبی تحت کنترل است و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.
سد و نیروگاه سیمره به عنوان بزرگ ترین سد غرب کشور دراستان ایلام، بیستم اسفندماه سال ۱۳۹۴ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.
به گفته این مقام مسئول، هم اینک آب مورد نیاز سد ذخیره شده و نیروگاه سیمره نیز در مدار قرار دارد، اما برای اطمینان بیشتر برخی دریچه های سد به منظور سر ریز نشدن در زمان وقوع سیلاب‌های سنگین باز است تا سیلاب های احتمالی کنترل شود.
مجری سد و نیروگاه سیمره افزود: سیلاب اخیر مشکلی در پایین دست رودخانه سیمره ایجاد نکرده، زیرا آب پشت سد کرخه ذخیره می‌شود و براساس بررسی کارشناسان، تا امروز گزارشی درباره آسیب و خسارت های جدی گزارش نشده است.
اقبال منش در زمینه تملک اراضی منطقه خاطرنشان کرد: تاکنون یکی از روستاهای استان لرستان به تملک سد سیمره درآمده، اما بعضی خانواده‌ها هنوز روستا را ترک نکرده‌اند؛ هرچند به آنان هشدار داده شده تا به منظور پیشگیری از هر گونه خطر احتمالی سیلاب زودتر آنجا را تخلیه کنند.
وی با اشاره به احتمال ادامه بارش‌های سنگین و بالا رفتن دبی آب رودخانه سیمره، خواستار آن شد تا مردم منطقه از حاشیه رودخانه فاصله بگیرند.
به گزارش ایرنا، اهداف ساخت سد سیمره به عنوان بزرگ ترین سد غرب کشور در استان ایلام، تولید انرژی برقابی به میزان ۸۵۰ گیگاوات ساعت در سال و کمک به پایداری شبکه برق کشور، کنترل و تنظیم جریان های سطحی رودخانه، تامین حقابه های پایین دست، افزایش طول عمر سد کرخه و جلوگیری از انتقال رسوب به مخزن سد کرخه است.
این سد که روی رودخانه سیمره ساخته شده، از ارتفاع ۱۸۰ متر و حجم مخزن آن دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب در تراز نرمال برخوردار است.
دبی ورودی آب به سد سیمره در بارش های اخیر به یک هزار و ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه رسید.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.