۱۸ میلیون هکتار اراضی با طرح «اطلاعات مکانی» سنددار می شوند

۱۸ میلیون هکتار اراضی با طرح «اطلاعات مکانی» سنددار می شوند

مدیرکل مهندسی حدنگاری کاداستر(اطلاعات مکانی) سازمان امور اراضی کشور گفت: طبق برآوردهای اولیه، ۱۸ میلیون هکتار از اراضی با طرح کاداستر سنددار می شوند. با اختصاص بودجه مناسب توسط دولت و همکاری سازمان نقشه‌برداری جغرافیایی تا پایان برنامه ششم توسعه و سال ۱۴۰۴به نتیجه مطلوب دست می یابیم.
[۱۸ میلیون هکتار اراضی با طرح «اطلاعات مکانی» سنددار می شوند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «صفدر ریاضی شهرکی» روز شنبه در حاشیه گردهمایی مدیران استانی سازمان امور اراضی کشور در محل وزارت جهادکشاورزی، افزود: در ۱۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۹۳، قانون کاداستر ابلاغ و سازمان امور اراضی متولی اجرای آن شد، به‌طوری که فهرست اطلاعات مکانی اراضی کشاورزی به صدور سند منجر شود.
وی اظهارداشت: در بودجه سال ۹۵، مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های ملی و ۴۵۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های استانی به طرح کاداستر اختصاص پیدا کرده است.
به گفته وی، در این زمینه با ۱۲ استاندار و ۲۶ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها تفاهم‌نامه امضا شد تا رقمی حدود یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به‌منظور اجرای پروژه کاداستر تأمین شود.
وی یادآورشد: سال گذشته یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار توسط هواپیماها عکس‌برداری شده که در مقیاس یک ‌دوهزارم آماده خواهند شد و در سال ۹۵، خراسان رضوی نخستین استانی است که در فهرست نقشه‌برداری هوایی قرار دارد و سپس استان های مازندران، تهران، بخشی از هرمزگان، همدان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و بخشی از قزوین در برنامه بعدی هستند.
ریاضی شهرکی ادامه داد: برای این کار پس از تهیه عکس و نقشه‌های هوایی، اوروتو، گویاسازی، نقشه اولیه، گویاسازی، تدوین اطلاعات مکانی، باید مسائل حقوقی پشت سر گذاشته شود تا تدوین سند عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه طرح کاداستر نیازمند بودجه هشت‌هزار میلیارد ریالی است، افزود: انتظار می‌رود بخشی از طریق منابع استانی، ملی و بخشی نیز از طریق عوارض مردمی تأمین شود.
وی ادامه داد: انتظار می‌رود تا پایان برنامه برای ۹۰ درصد اراضی کشور سند صادر و تعیین تکلیف شود.
مدیرکل مهندسی حدنگاری کاداستر گفت: ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی آماده دریافت سند است و انتظار می‌رود ۲ میلیون هکتار تا پایان امسال سنددار شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.