رصد کامل کاربری اراضی کشاورزی حاشیه شهرها به کمک پهپاد

رصد کامل کاربری اراضی کشاورزی حاشیه شهرها به کمک پهپاد

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی کشور گفت: تلاش داریم با استفاده از شیوه‌های نوین نظارتی نظیر پهپادها، کنترل کاربری اراضی کشاورزی به‌ویژه در حاشیه شهرها به شکل کامل رصد شود.
[رصد کامل کاربری اراضی کشاورزی حاشیه شهرها به کمک پهپاد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، فرید صیدی‌نژاد روز شنبه در حاشیه گردهمایی مدیران استانی در محل وزارت جهاد کشاورزی، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، مذاکره با بخش خصوصی برای به‌کارگیری پهپادها به جهت افزایش نظارت بر کنترل کاربری اراضی کشاورزی به‌ویژه در حاشیه شهرها و استان‌هایی که با تغییر غیرمجاز کاربری و تخلفات زمین‌خواری روبه‌رو هستند، گامی اساسی خواهد بود.
به گفته وی، رصد سازمان امور اراضی در عرصه و به شکل میدانی افزایش حداکثری پیدا خواهد کرد.
وی افزود: استفاده از پهپادها می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای بر کنترل زمین‌خواری و جلوگیری از دخل و تصرف در اراضی داشته باشد، اما پیش از آن نیازمند هماهنگی‌هایی با دستگاه‌های نظامی و انتظامی و سایر ارگان‌های نظارتی است که انتظار می رود بزودی این مهم محقق شود.

** فعالسازی ۷۰۰ اکیپ گشت زنی در سالجاری
صیدی نژاد گفت: سازمان امور اراضی کشور توانسته برای نظارت بر حفظ کاربری و جلوگیری از زمین‌خواری با راه‌اندازی اکیپ‌های گشت و سامانه ۱۳۱، سطح تخلفات صورت‌گرفته را کاهش دهد.
این مقام مسئول، حضور ۵۰۰ اکیپ فعال در کشور به منظور کنترل کاربری اراضی را خاطرنشان کرد و افزود: سال گذشته این سازمان توانسته با خریداری خودرو و تجهیزات مورد نیاز نظیر GPS، رصد تغییر کاربری اراضی را مورد بررسی قرار دهد.
وی اظهارداشت: امسال تلاش می‌شود تعداد اکیپ‌های گشت‌زنی به ۷۰۰ گشت ویژه برسد تا میزان تخلفات کاهش یابد.
صیدی‌نژاد اضافه کرد: ایام نوروز و در تعطیلات نیز سازمان جهاد کشاورزی با اکیپ‌های فعال خود که به‌صورت کشیک برنامه‌ریزی شده بود، رصد ۱۰۰ درصدی بر تغییرات کاربری صورت گرفت، زیرا طی سال‌های گذشته شاهد بودیم با استفاده از تعطیلات، ساخت بنا و تصرف عدوانی آن صورت گرفته که کار تخریب را با مشکل روبه‌رو می‌کرد.
به گفته وی، تلاش می شود در تعطیلات سال آینده با فعال سازی گشت ها از تخلفات روزانه در هر مرحله جلوگیری به عمل آید.
به گزارش ایرنا، قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور به تازگی اعلام کرد: ماموران گشت‌های ویژه حفاظت اراضی کشاورزی در ۱۰ روز اول سال ۱۳۹۵ تعداد یکهزار و ۵۰۰ نوبت عملیات ساختمان سازی غیرمجاز را در اراضی کشاورزی متوقف و در ۳۰۰ نوبت از بروز آن جلوگیری کردند.
وی گفت: گشت‌های ویژه حفاظت اراضی کشاورزی در این مدت بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ عملیات انجام دادند و در این ایام بیش از دو هزار اخطار و تذکر برای متخلفان صادر شد که در صدد ساختمان سازی، تصرف یا تفکیک غیرقانونی اراضی کشاورزی بودند.
افشار افزود: ماموران گشت‌های ویژه حفاظت اراضی در ۱۰ روز اول تعطیلات نوروزی بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر از اراضی را تحت نظارت و پیمایش قرار دادند.
وی اضافه کرد : تعطیلات نوروزی امسال بیش از ۴۵۰ گروه گشت از اراضی کشاورزی و ملی کشور حفاظت کردند و در این حضور ضریب حفاظت از ۴۵ درصد سال گذشته به حدود ۷۰ درصد در این ایام افزایش یافت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.