همایش چالش های ملی احیای دریاچه ارومیه در شبستر برگزار می شود

همایش چالش های ملی احیای دریاچه ارومیه در شبستر برگزار می شود

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا نجفی زاده ظهر شنبه در نشست خبری که در این دانشگاه برگزار شد، این همایش با هدف تبیین آخرین یافته های علمی در زمینه آمار نظری، کاربردی، شیوه های نوین آموزش و آمار در سایر علوم با حضور جمعی از مسئولان کشوری، استانی، شهرستانی، پژوهشگران، دانشگاهیان و دانشجویان ۲۳ اردیبهشت برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه اهمیت دریاچه ارومیه برای همه مردم آشکار است، اظهار کرد: علت اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه به اقدامات انسانی برمی گردد و به همین دلیل می توان گفت قابل احیاست.

رییس دانشگاه پیام نور مرکز شبستر و واحد بنیس افزود: دریاچه ارومیه حیات و ممات منطقه است و باید با تمام توان به کمک ستاد احیای دریاچه ارومیه بشتابیم و هدف از برگزاری این همایش این است که بتوانیم راهکارهای علمی، عملی و قابل اجرا برای خروج از بحران دریاچه ارومیه کمک بکنیم.

وی در ادامه به آمار مقالات علمی برای احیای دریاچه ارومیه که به دبیرخانه این همایش رسیده گفت: تاکنون ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه رسیده است که از سوی هیئت داوران بررسی می شوند و با توجه به وعده های دولت برای احیای دریاچه ارومیه و اهمیت موضوع و کارهای اساسی که تاکنون انجام گرفته امیدواریم شاهد نتیجه بخش بودن سریع این اقدامات باشیم.

نجفی زاده با بیان اینکه اکثر دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور بومی منطقه هستند، اظهار کرد: همین امر باعث شده است که دانشگاهیان پیام نور مشکلات دریاچه ارومیه را حس کنند و برای زنده نگه داشتن آن با تمام دلایل خشکی آن تلاش کنند.

احیای دریاچه ارومیه بصورت قدم به قدم و مرحله ای امکان پذیر است

معاون دانشگاه پیام نور مرکز شبستر هم در این نشست نقش دریاچه ارومیه در تاریخ ایران زمین را پررنگ ذکر و تصریح کرد: نسبت به محیط زیست خود بی توجه بوده ایم و باید دانشجویان نقش خود را در زمینه اطلاع رسانی موارد مطرح شده در همایش و آگاهی مردم منطقه ایفا کنند.

عباسعلی اسمعیل زاده با بیان اینکه دیدگاه ها و تجربیات ارائه شده در مقالات ارسالی ارزشمند است، گفت: باید بصورت مرحله ای و قدم به قدم دریاچه ارومیه را احیا کنیم و اجازه ندهیم که روند خشکسالی دریاچه ادامه پیدا کند زیرا سالانه بخش زیادی از آب را از طریق تبخیر از دست می دهیم.

اسمعیل زاده خاطرنشان کرد: دریاچه ارومیه ثروت بسیار بزرگی برای ماست و اگر بتوانیم آن را به شرایط قبلی یا حتی شرایط اکولوژیکی مناسب برگردانیم، اقدامی بزرگ برای خود و آیندگان انجام داده ایم.

معاون دانشگاه پیام نور مرکز شبستر در پایان به جایگاه ممتاز این دانشگاه در سطح استان اشاره کرد و اظهار داشت: این مرکز جزو چهار دانشگاه برتر آذربایجان شرقی است و از نظر ترکیب هیات علمی نیز رتبه بالایی دارد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.