نظام پولی و بانکی کشور مانع «اقتصاد مقاومتی» است

نظام پولی و بانکی کشور مانع «اقتصاد مقاومتی» است

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، سید محمدحسن ابوترابی فرد امروز در همایش اقتصاد مقاومتی که در پژوهشکده صنعت نفت برگزار شد، خاطرنشان کرد: با تجربه حضور طولانی در نهاد قانونگذاری کشور، اگر اراده مدیران ارشد اجرایی از استفاده درست از نگاه کارشناسی مجلس برای رسیدن به تصمیم صحیح باشد، با هر نگاه سیاسی می‌توانیم مجلس و دولت را در کنار هم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: باید با گفتگو، بحث و مشاوره به یک نگاه مشترک رسید و باید اراده کنیم که به بالاترین سطح اجتماع در کشور برسیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اراده در زمینه شایسته‌سالاری در اندازه انتظار نیست، افزود: به هر میزانی که برای ارتقای شایسته‌سالاری تلاش کنیم، گامی به سمت اقتدار نظام برداشته ایم و از همین رو با پیوندهای سیاسی و با روابط نمی‌توان مدیران لایق را ایجاد کرد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه رسیدن به یک نقشه قابل قبول برای مدیران ارشد نظام یک ضرورت است، گفت: اجماع‌سازی ضرورتی است که مدیران کشور باید برای رسیدن به آن همت کنند.

وی گفت: برای رسیدن به یک انضباط مالی راهی نداریم جز اینکه به سمت نظام بودجه‌ریزی صحیح حرکت کنیم و این درحالی است که اگر دستگاه اجرایی به ما اجازه نمی‌دهند، ما به سمت نظام بودجه‌ریزی صحیح حرکت کنیم، بدیهی است با منافع زودگذر و سطحی آنان در تضاد است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی رکنی است که باید همگان با عزم و اراده جدی با آن عمل کنند، افزود: انضباط مالی و نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد باید به معنای واقعی در کشور ایجاد شود .

ابوترابی فرد بیان کرد: هزینه های جاری، متراکم، روز به روز و انباشته شده در کشور اجازه نمی‌دهد که ما به سمت منافع و اهداف کلیدی و بلندمدت نظام حرکت کنیم.

نظام بانکی، پشتوانه جدی برای حرکت اقتصادی کشور نیست

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فراروی اقتصاد مقاومتی، مانعی همچون نظام پولی، مالی و بانکی کشور است، تاکید کرد: این مانع یک چالش جدی برای اقتصاد مقاومتی است، زیرا نظام پولی و بانکی در کشور بازویی برای خلق اقتصاد مقاومتی نیست.

ابوترابی فرد تصریح کرد: نظام بانکی ما یک پشتوانه جدی برای حرکت اقتصادی کشور نیست و یک بنگاه اقتصادی است که در رقابت با دیگر بنگاه ها به ویژه بخش خصوصی است و این در حالی است که امکان اصلاح نظام بانکی کشور زمانی وجود دارد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با استقلال واقعی، اقتدار ملی و حمایت کامل دولت، نقشه راهی را تدوین کند و در این راستا دولت، مجلس و دستگاه قضایی نیز در عملیاتی شدن این نقشه راه بانک مرکزی را کمک کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نمی شود بانک مرکزی صندوقی برای هزینه های جاری کشور باشد و بانک مرکزی دارای اقتدار برخورد با این موسسات ویران کننده اقتصاد به نام موسسات مالی و اعتباری نباشد و ما در فکر خلق اقتصاد مقاومتی باشیم و از همین رو، این موسسات ویران کننده اقتصاد مقاومتی و تباه کننده اموال و ثروت ملی به شمار می آیند، زیرا بسیاری از موسسات و بانک ها ورشکسته هستند و اگر بیان شود به تعهداتشان عمل کنند، قطعا پاسخگو نیستند.

وی افزود: نیازمند انقلاب و تحول در نظام پولی و بانکی کشور هستیم و این امر جزو هدف هایی است که دولت باید برآن تمرکز کند و از همین رو، دولت می‌تواند برای نقشه راه صحیح خویش، جهت اصلاح نظام بانکی با نیروهای فهیم مجلس همکاری کند.

لزوم تلاش قوای سه گانه برای رصد فسادهای کلان و برخورد جدی

ابوترابی فرد با بیان اینکه نظام مالیاتی یکی از موانع فراروی اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: اصلاح نظام مالیاتی از ضروریت هایی است که می تواند ما را کمک کند که از چالش ها به سمت برون رفت حرکت کنیم و این در حالی است که تلاش قوای سه گانه برای رصد فسادهای کلان و برخورد جدی، مناسب است، اما بنده گمان می کنم ریشه فساد امروز در دو حوزه نظام بانکی و زمین وجود دارد که باید در این راستا مبارزه جدی در زمینه فساد اعمال شود.

نایب ریس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بزرگ شدن حجم دولت در طول ۳۰ سال گذشته به معنای متوقف شدن فعالیت است، ادامه داد: باید کوچک شدن حجم دولت یا به عبارتی علمی تر و متناسب شدن حجم دولت با وظایف حاکمیتی جزو سیاست های مهم واولویت اول کشور باشد؛ این راه را برای تحول در اقتصاد و عرصه های مدیریتی کشور هموارتر می کند و این امر موجب می شود هزینه های اداره کشور کاهش یابد و منابع کشور به سمت تولید ثروت حرکت کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.