زنگنه: قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به اروپا امضا شد

زنگنه: قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به اروپا امضا شد

وزیر نفت از امضای قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به کشورهای اروپایی خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا، ایران را شریک معتبر و قابل اعتماد برای تامین انرژی می داند.
[زنگنه: قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به اروپا امضا شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از وزارت نفت، «بیژن زنگنه» عصر امروز (شنبه) پس از دیدار «میگل آریاس کانته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، اعلام کرد در این دیدار درباره چگونگی تسهیل روابط میان ایران و اتحادیه اروپا بحث و گفت و گو شد.
زنگنه افزود: آنها به همکاری بلندمدت با ایران بسیار علاقه مندند و تهران را شریک معتبر و قابل اعتمادی برای تامین انرژی می دانند.
وی یادآوری کرد نزدیک به ١٠٧ سال از عرضه نفت و گاز از سوی ایران می گذرد و در این مدت هیچگاه از سوی ایران مشکلی برای عرضه بموقع و کافی انرژی ایجاد نشده است.
وزیر نفت تاکید کرد «اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران در بخش انرژی علاقه مند است و اروپایی ها می توانند روی منابع انرژی ایران حساب کنند».
زنگنه ادامه داد: قرار است گفت و گویی دائمی میان ایران و اتحادیه اروپا سازماندهی شود که بزودی این گفت و گوها برای عرضه بهتر نفت و گاز ایران به اروپا و همین طور سرمایه گذاری شرکت های اروپایی با حمایت دولت های آنها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران آغاز می شود.
وزیر نفت گفت: در این دیدار افزون بر کلیات، اندکی درباره جزئیات مذاکره شد و تصمیم گرفتیم به جای یک اقدام کوتاه مدت و تبلیغاتی، اصل را بر همکاری درازمدت و پایدار قرار دهیم.
وی اضافه کرد: قرار است بیانیه ای مشترک از سوی ایران و اتحادیه اروپا منتشر شود.
وی حضور کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا را نشانه علاقه مندی آنها به توسعه روابط با ایران در زمینه تامین و متنوع کردن منابع انرژی عنوان کرد و افزود: در ایجاد یک رابطه، جنبه سود نقش مهمی دارد و هدف از معامله با اروپا سود بردن است و ایران به عنوان شریک راهبردی به آن نگاه می کند.
زنگنه درباره میزان صادرات نفت ایران به اروپا گفت: ایران هم اکنون قرارداد ٧٠٠ هزار بشکه نفت را با اروپا منعقد کرده است، اما همه این میزان هنوز برداشت نمی شود و فکر می کنم در چند ماه آینده به این عدد برسیم.
وزیر نفت درباره پرداخت بدهی شرکت های اروپایی اضافه کرد: بخشی از این بدهی پرداخت شده و بخشی هنوز باقی مانده است.
وی درباره صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا گفت: شرکت های صادرکننده محصولات پتروشیمی به طور عمده شرکت های خصوصی اند اما بدون شک پس از برجام برای این شرکت های فرصت های جدیدی برای صادرات به اروپا ایجاد شده است.
به گزارش ایرنا، پیش از لغو تحریم ها ایران روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام به اروپا صادر می کرد اما در دوران تحریم کشورهای خریدار نفت ایران، واردات نفت از کشورمان را متوقف کردند.
در دوران تحریم نفت ایران فقط به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز به کشور نیمه آسیایی و نیمه اروپایی ترکیه صادر می شد.
در ماه های گذشته پس از اجرای برجام برخی شرکت های اروپایی مانند «توتال» فرانسه و «کپسا» اسپانیا خرید نفت از ایران را از سرگرفته اند.
قرار است پالایشگاه های یونان نیز واردات نفت از ایران را آغاز کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.