همکاری صنعت نفت ودانشگاه فاصله با فناوری های روز دنیا را کاهش می دهد

همکاری صنعت نفت ودانشگاه فاصله با فناوری های روز دنیا را کاهش می دهد

معاون وزیر نفت گفت: امضای قراردادهای همکاری صنعت نفت با دانشگاه ها، گامی مثبت در کارآمدتر شدن تولید علم در کشور و کاهش فاصله با فناوری های روز دنیا به شمار می رود.
[همکاری صنعت نفت ودانشگاه فاصله با فناوری های روز دنیا را کاهش می دهد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «رکن الدین جوادی» عصر شنبه در نخستین میزگرد همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی» افزود: قراردادهای توسعه فناورانه مخزن های نفتی اواخر سال ۱۳٩٣ میان این شرکت و دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی برگزیده کشور امضا شد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت اضافه کرد:‌ داشتن ایده به تنهایی کافی نیست و باید از فرهنگ تبدیل ایده به عمل برخوردار باشیم.
معاون وزیر نفت ادامه داد:‌ پارسال را صرف ساماندهی این قراردادهای همکاری کردیم و امیدواریم امسال نتایج مثبت این تصمیم ملی نمایان شود.
وی ادامه داد: امیدواریم در آینده، همکاری شرکت ملی نفت ایران با دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی افزایش یابد. این شرکت نیز تا زمان تبدیل ایده ها به واقعیت، در کنار دانشگاه ها می ماند.
جوادی گفت: اقتصاد مقاومتی بین صاحبنظران به باور بدل شده است و همه برای نیل به تحقق آن و شناسایی چالش ها و کاربردی سازی راه حل ها در تدارکند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت به اقدام های انجام شده در سالهای پس از انقلاب برای خودکفایی اشاره کرد و افزود:‌ به دلیل اینکه نگاه ما در سال های گذشته نگاه دانش محور و دانش بنیان نبود، انتقال دانش فنی نیز صورت نگرفت.
به گزارش ایرنا، همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی» امروز (شنبه) با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.
در این همایش که پیش از این قرار بود پانزدهم اسفندماه پارسال برگزار شود، چالش ها و فرصت های حرکت به سوی ایجاد صنعت نفتی دانش بنیان بحث و بررسی شد.
این همایش هفت میزگرد تخصصی با موضوع های بررسی نقش دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در بخش بالادست صنعت نفت (اکتشاف و تولید) و همچنین انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در بخش پایین دست صنعت نفت (صنایع پالایش، پتروشیمی و گاز) و نقش شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت های پیمانکار عمومی (GC) در انتقال و توسعه فناوری برای تحقق صنعت نفت دانش بنیان و همچنین ارتقای توان داخل (Local Content) با سیاست بازار در برابر توسعه فناوری داشت.
بررسی نقش پروژه ساخت ١٠ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در انتقال و توسعه فناوری با مزیت تجاری- رقابتی و با رویکرد افزایش توان زنجیره ارزش صادرات خدمات فنی- مهندسی، بهینه سازی مصرف انرژی از طریق اصلاح فرایندها و انتقال و توسعه فناوری های بهینه سازی و همچنین نقش نهاد تنظیم کننده مقررات (رگولاتوری) برای انتقال و توسعه فناوری و ارتقای توان داخل برای تحقق اهداف صنعت نفت دانش بنیان نیز از دیگر مباحث مطرح در این میزگردها بود.
همچنین سه کارگاه جامع در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در این همایش برگزار و در جریان آن، نقش سامانه های اطلاعاتی و چگونگی تاثیرگذاری این سامانه ها بر روند دانش بنیان کردن صنعت نفت تبیین شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.