هیچ آثاری از ترک خوردگی در بدنه سد دز گزارش نشده است/باز کردن دریچه زیرین سد بعد از ۱۳سال

هیچ آثاری از ترک خوردگی در بدنه سد دز گزارش نشده است/باز کردن دریچه زیرین سد بعد از ۱۳سال

معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو، ترک برداشتن سد دز را تکذیب و تاکید کرد که تاکنون هیچ اتفاق مشکوکی در بدنه این سد گزارش نشده است.
[هیچ آثاری از ترک خوردگی در بدنه سد دز گزارش نشده است/باز کردن دریچه زیرین سد بعد از ۱۳سال]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا رحیم میدانی عصر شنبه با اشاره به شایعه ترک برداشتن سد دز در استان خوزستان اظهار داشت: سدهای ساخته شده در کشور به طور مستمر از نظر کنترل پایداری، رفتارسنجی و پایش می شوند.
به گفته این مقام مسئول، ابزارهای دقیقی در بدنه سدها تعبیه شده که حتی می توان هرگونه بازشدگی درزهای سد را مشخص کنند و دوربین های نقشه برداری و شبکه های موجود که همواره توسط متخصصان و کارشناسان رصد می شود، می تواند هرگونه اتفاق مشکوک در بدنه سدها را بررسی کند.
وی افزود: تراز آب این سد در شرایط نرمال ۳۵۳٫۵ متر از سطح دریاست اما تاکنون فقط به ۳۵۲ متر رسیده است.
میدانی یادآورشد: ساعت پنج صبح پنجشنبه گذشته سیل آغاز شد اما از ساعت هشت صبح همان روز و با باز کردن دریچه ها، تخلیه آب از سر ریز سد به چهار هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه افزایش یافت تا سیلاب مدیریت و مهار شود.
همچنین محمد حاج رسولیها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این زمینه به ایرنا گفت: سیلابی که از سرریز سد تخلیه می شد، زلال و دارای رنگ روشنی بود، اما در این روز تصمیم گرفتیم با استفاده از فرصت پیش آمده دریچه های تحتانی این سد که عمدتا برای تخلیه رسوب از آنها استفاده می شود را باز کنیم.
به گفته وی، نزدیک به ۱۳ سال بود که این دریچه ها باز نشده بودند و همزمان با باز کردن آنها و تخلیه رسوب، به دلیل تخلیه گل و لای موجود در پایین دریاچه سد، رنگ آب خروجی از سد تغییر کرد و به تیرگی گرایید.
حاج رسولیها افزود: به طور قطع انتشار تصاویر مربوط به تخلیه آب سرریز سد که در این حالت از رنگی کدر برخوردار بود، به شائبه سوراخ شدن سد و شایعه ایجاد حفره و ترک خوردگی در آن دامن زد.
وی ادامه داد: بازگشایی هر سه خروجی آب کشاورزی، علاوه بر کمک به تنظیم آب خروجی و مهار سیلاب، بخشی از رسوب مخزن دریاچه را نیز به‌صورت مدیریت شده رهاسازی کرد که کمک قابل توجهی در ذخیره آب و تولید انرژی خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد سیلاب اخیر در رود دز با دبی ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه، از سیلاب میانگین ۱۰۰ ساله این رودخانه با دبی هشت هزار و ۲۵۰ مترمکعب بیشتر بوده و به نوعی بی نظیر بود.
دبی رودخانه دز که در شرایط عادی ۳۰۰ متر مکعب برثانیه است، پنجشنبه گذشته به چهار هزار و ۵۴۰ مترمکعب بر ثانیه رسید. سد دز در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک در شمال خوزستان واقع است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.