ظرفیت روزانه پالایشی کشور ۳٫۱ میلیون بشکه می شود

ظرفیت روزانه پالایشی کشور ۳٫۱ میلیون بشکه می شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: با اجرای طرح های توسعه ای ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه به سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
[ظرفیت روزانه پالایشی کشور ۳٫۱ میلیون بشکه می شود]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «عباس کاظمی» عصر امروز (شنبه) ‌در میزگرد «نقش دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در حوزه پایین دست» در همایش «صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی» افزود: اجرای طرح های توسعه ای مانند ستاره خلیج فارس، طرح فراگیر سیراف و پالایشگاه آناهیتا ظرفیت پالایشی کشور را گسترش می دهد.
وی بر افزایش ظرفیت پالایشی کشور با اجرای طرح های توسعه ای تاکید و اضافه کرد: این طرح ها جلو خام فروشی نفت خام و میعانات گازی را می گیرد.
کاظمی درباره زمینه های همکاری با دانشگاه ها گفت: تامین کالاهای دانش بنیان مانند کاتالیست ها و مواد شیمیایی با همکاری دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی ادامه دارد.
وی درباره طرح های افزایش تولید بنزین افزود: از مجموع ٧١ میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین کشور، ٢۴ میلیون لیتر بنزین یورو۴ است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اضافه کرد: همچنین از مجموع ٧٩ میلیون لیتر مصرف روزانه گازوییل، ٢۴ میلیون لیتر یورو۴ بوده است.
وی ادامه داد: یکی از دلایل زیانده بودن پالایشگاه ها تولید مازوت توسط آنهاست که باید با ارتقای کیفیت پالایشگاه ها تولید آنها کاهش یابد.
کاظمی افزود: اکنون مازوت در کشور مصرفی ندارد و در سالهای آینده نیز مصرف آن افزایش نمی یابد.
به گزارش ایرنا، همایش «صنعت نفت دانش بنیان، تبلور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی» امروز (شنبه) با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.
در این همایش که پیش از این قرار بود پانزدهم اسفندماه پارسال برگزار شود، چالش ها و فرصت های حرکت به سوی ایجاد صنعت نفتی دانش بنیان بحث و بررسی شد.
این همایش هفت میزگرد تخصصی با موضوع های بررسی نقش دانشگاه ها و مرکزهای تحقیقاتی در انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در بخش بالادست صنعت نفت (اکتشاف و تولید) و همچنین انتقال و توسعه دانش بنیادین فناوری در بخش پایین دست صنعت نفت (صنایع پالایش، پتروشیمی و گاز) و نقش شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) و شرکت های پیمانکار عمومی (GC) در انتقال و توسعه فناوری برای تحقق صنعت نفت دانش بنیان و همچنین ارتقای توان داخل (Local Content) با سیاست بازار در برابر توسعه فناوری داشت.
بررسی نقش پروژه ساخت ١٠ گروه کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در انتقال و توسعه فناوری با مزیت تجاری- رقابتی و با رویکرد افزایش توان زنجیره ارزش صادرات خدمات فنی- مهندسی، بهینه سازی مصرف انرژی از طریق اصلاح فرایندها و انتقال و توسعه فناوری های بهینه سازی و همچنین نقش نهاد تنظیم کننده مقررات (رگولاتوری) برای انتقال و توسعه فناوری و ارتقای توان داخل برای تحقق اهداف صنعت نفت دانش بنیان نیز از دیگر مباحث مطرح در این میزگردها بود.
همچنین سه کارگاه جامع در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در این همایش برگزار و در جریان آن، نقش سامانه های اطلاعاتی و چگونگی تاثیرگذاری این سامانه ها بر روند دانش بنیان کردن صنعت نفت تبیین شد.
به گزارش ایرنا بر اساس گزارش های وزارت نفت، از ۹ پالایشگاه فعال در ایران که روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام را پالایش می کنند، فقط پالایشگاه اراک سودآوری قابل قبولی دارد و سایر پالایشگاه ها به ارتقا و بهبود عملکرد نیازمندند.
سهم ۲۸ درصدی تولید مازوت در پالایشگاه ها ناشی از فناوری پایین است که با افزایش کیفیت تولید و بهبود فرایندها، تولید آن کاهش می یابد.
ایران در تولید بنزین رتبه نهم و در تولید گازوئیل رتبه سیزدهم را در جهان دارد اما در تولید مازوت در رتبه سوم قرار گرفته که نشان دهنده کیفیت پایین فرایندها در پالایشگاه های داخلی است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.