ضرورت تسریع در احداث مصلای نماز جمعه/ ۱۰۰ مدرسه در اهر بازسازی شد

ضرورت تسریع در احداث مصلای نماز جمعه/ ۱۰۰ مدرسه در اهر بازسازی شد

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر در سال جاری، امروز شنبه با رویکرد فرهنگی و معنوی برگزار شد.

آیت الله شیخ جواد حاجی زاده امام جمعه اهر در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر در سال جاری، اظهار داشت: برنامه های دینی و قرآنی می تواند نسخه شفابخشی در تغییر زندگی جوانان باشد و اگر بتوانیم این مسائل را در جامعه فرهنگ سازی کنیم و بایستی رویه ای را در پیش بگیریم تا کودکان و جوانان دین شناس تربیت شوند و معتقد به حلال و حرام باشند تا مفاهیم و اهمیت نمازهای اول وقت و جمعه را بشناسند و در این میان تهاجم فرهنگی در حالی برای ما مهم می شود که سستی در انجام واجبات پروردگار باشد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مساجد شهرستان اهر که در جریان زلزله شهرستان های اهر، ورزقان و هریس خسارت جدی وارد شده بود بازسازی شده است، افزود: بنا به فرموده حضرت امام خمینی(ره) مساجد سنگر هستند، ولی هنوز با گذشت چهار سال از زلزله سال ۹۱ برخی از مساجد آسیب دیده این شهرستان مرمت و بازسازی نشده است که بایستی اعضای شورای فرهنگ عمومی با همکاری و همت همدیگر، بازسازی مساجد باقی مانده به سرانجام برسد.

امام جمعه اهر بابیان اینکه با همت خیرین نهضت مدرسه سازی در شهرستان اهر به راه افتاده است، گفت: بیش از یک صد مدرسه در طول سال های گذشته بازسازی و یا تجدید بنا شده و برای بازسازی و احداث تعدادی دیگر از مدارس اهر برنامه ریزی می شود.

حاجی زاده در ادامه به روند احداث مصلای نماز جمعه شهرستان اهر نیز اشاره کرد و گفت: مصلای نماز جمعه اهر که یکی از بزرگ ترین پروژه های این شهرستان به شمار می رود اکنون در حال احداث بوده و بایستی شورای فرهنگ عمومی برای تسریع در روند احداث مصلای نماز جمعه هزینه کند چراکه از حیاطی ترین و یکی از نیازهای ضروری شهرستان اهر است.

وی با تاکید بر اینکه ماه رجب از ماه های مورد توجه و عنایت است و ماه خدا می باشد و ذاتا مقدس می باشد، اظهار کرد: ماه رجب فرصتی است برای پر سازی و پالایش روح که در ان دعاهای کثیری وارد شده است و از این فرصت ها باید به عنوان فراغت روحی استفاده شود.

آیت الله حاجی زاده در ادامه افزود : یکی از کارهای مهمی که شورای فرهنگ عمومی باید به ان پردازش کند، مسائل معنوی است و کارهای معنوی زیادی باید برنامه ریزی شود، در استحاله و تهاجم فرهنگی، عمده ترین نسخه شفا بخش، قرآن و مسائل دینی است و جوانان جامعه باید اهمیت نمازها را بدانند.

امام جمعه اهر علت تهاجم فرهنگی را سست بودن برنامه های فرهنگی دانست و گفت: برای برنامه های معنوی و فرهنگی باید سرمایه گذاری بیشتری انجام پذیرد و مسجد نیز به عنوان پایگاه فرهنگی و دینی باید سنگر باشد، همچنان که در شهر ما نهضت مدرسه سازی اتفاق افتاده، برای مساجد نیز باید همین اتفاق بیافتد و شورای فرهنگ عمومی باید به مساجد و بخصوص مصلی شهر وقت بگذارد و برای جلب مساعدت ها اقدام کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی اهر در بخش دیگری از سخنان خود دعا را مهم دانست و اظهار کرد: دعا سیره بزرگان و حضرات معصومین استو آنها اهل دعا بودند و دعا میراث عظیم ان بزرگواران است چنانکه معروف است که دعای کمیل را حضرت امیر المومنین (ع) در سجده خوانده و این را کمیل در سجده دریافت کرده است، در برخی روایات موجود است که خواندن دعا از خواندن قرآن اهمیت بیتشری دارد.

حاجی زاده سپس گفت: دعا نوعی ارتباط با خداست و پیوند بین خداوند و بنده می باشد و تمام دعاها مستجاب است.

امام جمعه اهر علت تاخیردر استجابت برخی دعاها را صلاح نبودن، مقبولیت تضرع در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی، موجب رشد بودن دعاها و مانع بودن برخی معاصی توسط بندگان، عنوان کرد.

آیت اله حاجی زاده در ادامه افزود: به نماز صبح توصیه بسیار شده است، ولی در شهر اهر، اقامه نماز به صورت جماعت بسیار کم رنگ است و ضرورت دارد که در مساجد محلات رواج یابد، شورای فرهنگ عمومی به عنوان اتاق فکر باید در مورد این مسئله فکر نماید و علاوه بر اینکه رصد می کند در رونق و ترویج اهمیت نماز صبح به جماعات سیاستگذاری کند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر بیان داشت: مسائل اقتصادی یکی از مسائل مهم و استراتژیک جامعه بوده و امروزه استکبار جهانی در راس آن آمریکا به این نتیجه رسیده است که با مسائل اقتصادی می تواند بر علیه ایران اسلامی باشد، ما در تحریم ها ضعف خود را نشان دادیم و آنها برای اینکه بر ما فشار وارد کنند این تحریم ها را تشدید کردند و با وجود اینکه عمل به تعهدات برجام به قوت خود باقیست برای جلوگیری از پیشرفت نظام اسلامی در فکر تحریم های دیگرهستند، در عین حال که مسائل فرهنگی مهم است، مسئله اقتصاد حربه ای در دست دشمن است و بر اساس همین معیارها رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر در اقتصاد فلج شویم به مسائل فرهنگی نخواهیم رسید و لذا رشد اقتصاد و تحقق اقتصاد مقاومتی از این نظر مهم است، بیان داشت: با این وجود که تقویت حوزه فرهنگ از هر چیزی مهم تر است ولی در زمان کنونی و در مقابل دشمن، دشمنان از ضعف و مشکلات اقتصادی بر علیه خودمان استفاده می کند.

امام جمعه اهر با ذکر این که همه به جای اینکه اختلافات را به رخ همدیگر کشیده و پروژه دوقطبی دشمن تحقق بخشیم، به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد توجه کنیم، افزود: هر منطقه و هر قشری در تحقق شعار سال سهمی دارد و شورای فرهنگ عمومی نیز در این زمینه مسئول است و باید برنامه ریزی های لازم را برای تحقق یافتن اقتصاد مقاومتی داشته باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر تصریح کرد: مسئولان به ویژه مقامات و مسئولین شهرستان اهر امسال نسبت به سال گذشته به این خاطر که شمار جوانان بیکار رو به افزایش است و به قدری تلاش کنند که اقتصاد مقاومتی طی سال جاری در اهر بیشتر نمود پیدا کند.

آیت اله حاجی زاده در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: رعایت بحث قانون مندی در انتخابات بسایر ضروری بوده و در این خصوص باید بستر سازی های لازم صورت پذیرد، رای هر فرد به منزله حق الناس می باشد و در حفظ ان باید تلاش شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی اهر هنر را مهم دانست و گفت که در هنر از دیانت غفلت نگردد اگر زندگی عاری از هنر باشد روح زندگی از بین خواهد رفت و رهبر معظم انقلاب اسلامی به مسئله هنر اهتمام ویژه دارند و هنرمندان شهرستان اهر که تاکنون به این اصل پایبند بوده اند باید از آنها قدردانی و تجلیل شود.

نامگذاری کمربندی جنوبی اهر به نام آیت الله شیخ حسین نجفی اهری

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اهر در سال جاری، اظهار داشت: طی آخرین جلسه شورای فرهنگ عمومی اهر در سال گذشته هفت مورد مصوبه داشتیم و اداراتی که موظف به اجرای مصوبات این جلسات مرتبط با آنهاست بایستی گزارش عملکرد خود را به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارجاع دهند.

مهدی زارعی با اشاره به اینکه برای ساماندهی مجالس ترحیم در سال جاری توسط اداره تبلیغات اسلامی کارگروهی تشکیل شده و جهت پیگیری و ساماندهی این مجالس منشور تنظیم خواهد شد، افزود: ساماندهی مجالس ترحیم عمدتاً بر عهده تبلیغات اسلامی است و برای اینکه به این مصوبه جدیت بخشین بایستی که منشوری نتظیم می شد و نهاد ذی ربط برای کاهش و جلوگیری از آسیب های اجتماعی به ضروری بودن این مسئله اهتمام جدی داشته باشد.

وی بابیان اینکه در راستای تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تمامی ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی طبق منویات مقام معظم رهبری جهت اجرای سیاست های ابلاغی شعار سال ۹۵ عملکردهای خود را به شورای فرهنگ عمومی گزارش دهند، گفت: تاکنون جهاد کشاورزی، دانشکده شهید چمران، کتابخانه های عمومی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، ثبت احوال و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اهر فعالیت های خود را در خصوص اقتصاد مقاومتی به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارجاع داده اند و اگر مابقی ادارات عملکرد و فعالیت های انجام شده را ارجاع دهند تا پایان سال جاری جمع بندی و اعلام می شود.

زارعی با تاکید بر اینکه کمربندی از پلیس راه به طرف جاده اهر – مشکین شهر به نام آیت الله العظمی شیخ حسین نجفی اهری نام گذاری شده است، بیان کرد: نصب تابلوی کمربندی با نام آیت الله العظمی شیخ حسین نجفی اهری بر عهده شهرداری اهر بوده و در کمترین زمان ممکن بایستی به نصب این تابلو اقدام کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.