افزایش بیش از ۵هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور در سال ۹۵

افزایش بیش از ۵هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور در سال ۹۵

بررسی برنامه زمان بندی شده وزارت نیرو با توجه به تثبیت موقعیت چهاردهم جهانی ایران در صنعت نیروگاهی، از افزایش پنج هزار و ۳۲۴ مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور تا پایان امسال حکایت دارد.
[افزایش بیش از ۵هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور در سال ۹۵]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، شرکت سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) برنامه زمان بندی راه اندازی نیروگاه های کشور را تا پایان امسال اعلام کرد که بر این اساس، در مجموع پنج هزار و ۳۲۴ مگاوات انواع نیروگاه های بخاری، سیکل ترکیبی، تجدیدپذیر، CHP، DG، بادی و برقابی در مناطق مختلف کشور به بهره برداری می رسد.
سیستم تولید پراکنده نیروگاه هایی کوچک با ظرفیت های بین ۱۵ کیلووات تا ۲۵ مگاوات برای شارژ ایستگاه های نزدیک به محل مصرف و تامین نیازهای شبکه و بار مورد استفاده قرار می گیرد که این نیروگاه ها را با علامت اختصاری دی.جی (DG) نمایش می دهند.
به طرح های تولید همزمان برق و حرارت سی.اچ.پی (CHP) اطلاق می شود.
بر پایه این گزارش، وزارت نیرو امسال یک هزار و ۹۱۲ مگاوات انواع نیروگاه را به بهره برداری می رساند که زمان بیشتر آنها فصل تابستان به ظرفیت مجموع ۷۳۶ مگاوات است. همچنین در این مدت بخش خصوصی از سه هزار و ۴۱۲ مگاوات انواع نیروگاه بهره برداری می کند که فقط یک هزار و ۱۷۶ مگاوات از این ظرفیت در فصل پاییز به مدار وارد می شود.
بر پایه این گزارش، امسال بهره برداری از یک هزار و ۱۲۸ مگاوات نیروگاه بخاری، دو هزار و ۵۸۲ مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی، ۳۵۲ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، ۴۸۰ مگاوات نیروگاه CHP و DG و ۱۴۰ مگاوات نیروگاه بادی در دستور کار قرار می گیرد که مورد آخر از طرح های ویژه وزارت نیرو است.
همچنین ۶۴۴ مگاوات از این ظرفیت مربوط به طرح های وزارت نیرو در سدهای سیمره در استان ایلام، داریان در استان های کرمانشاه و کردستان، رودبار لرستان، سردشت آذربایجان غربی، چم شیر کهگیلویه و بویر احمد و نیروگاه های آبی کوچک، متوسط و جریانی است که در فصول مختلف سال به بهره برداری می رسند و به ظرفیت های پیشین اضافه می شوند.
البته وزارت نیرو تاکید می کند تحقق این برنامه ها منوط به فعال شدن سرمایه گذار و تامین بموقع ارز و ریال مورد نیاز است.
ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور با افزایش ۹۴۳ مگاواتی در سال ۱۳۹۴ به ۷۴ هزار و ۹۵ مگاوات رسید که این میزان، موقعیت ایران را در مقام چهاردهم جهانی تثبیت کرد.
بر اساس این آمار، اینک واحدهای گازی با ظرفیت ۲۶ هزار و ۹۶ مگاوات، ۳۵ درصد از مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور را در اختیار دارند.
پس از آن نیروگاه‌های سیکل ترکیبی با ۱۸ هزار و ۴۹۴ مگاوات در رده دوم این جدول قرار دارند. این نیروگاه ها نزدیک به ۲۵ درصد از مجموع ظرفیت نصب نیروگاهی را در اختیار دارند.
براساس این آمار، ۲۱ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور نیز به نیروگاه‌های بخار با ظرفیت ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات اختصاص دارد. همچنین نیروگاه‌های آبی نیز با ظرفیت ۱۱ هزار و ۲۱۶ مگاوات، ۱۵ درصد از مجموع ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور سهم برده اند.
در رده‌های بعدی، نیروگاه اتمی با یک هزار و ۲۰ مگاوات، تولید پراکنده با ۷۶۶ مگاوات، تولید دیزلی با ۴۳۹ مگاوات و انرژی‌های تجدیدپذیر با ۲۳۵ مگاوات قرار دارد.
در برنامه ششم توسعه ساخت ۲۶ هزار مگاوات نیروگاه جدید برنامه ریزی شده است که ۱۶ هزار مگاوات آن با تبدیل نیروگاه های گازی موجود به سیکل ترکیبی، سه هزار مگاوات آن ساخت نیروگاه های تولید پراکنده، DG و CHP و پنج هزار مگاوات دیگر آن نیروگاه های تجدیدپذیر بادی و فوتوولتائیک(خورشیدی) خواهد بود.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری اسلامی ایران بیست و هفتم دی ماه پارسال در صحن علنی مجلس شورای اسلامی لوایح بودجه ۱۳۹۵ و ششمین برنامه پنج ساله توسعه را تقدیم کرد.
به دلیل کامل نشدن بررسی بودجه و همچنین برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۴، تصویب این دو سند اقتصادی به امسال افتاد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.